Sifilisul! manifestarea sifilisului

11-03-2006
dumitrache
Nu este medic/terapeut
dumitrache
Am si eu o intrebare...La baza preputului mi-a aparut o pata rosiatica (mica) un pic ovalizata. Ma intreb oare ar putea fi sifilis? Cand urinez nu ma ustura, urina nu are un miros intepator (diferit), dar cu toate astea as dori sa stiu ce se intampla...Va rog sa imi raspundeti
6 comentarii
0
13-03-2006, ora 00:00
Dr.Evelyn
Nu este medic/terapeut
Dr.Evelyn
Pentru un diagnostic cert trebuie sa mergi la un consult dermatologic, numai pe descrierea facuta de tine nu se poate pune un astfel de diagnostic
0
11-06-2006, ora 00:00
danyboy
Nu este medic/terapeut
danyboy
buna..

in urma cu exact 3 saptamani am avut si eu un contact sexual protejat cu o fata care, la urma am observat ca avea o rana de culoare alba-rosie partea inferioara a vaginului. in urma cu circa o saptamana am observat o iritatie a capului penisului si a zonei invecinate iar ieri, am observat pe corpul penisului o pata rosie de aprox. 5 mm si inca doua mai mici, de 2-3 mm. dupa simptome, ar parea sa fie sifilis. ce as putea sa fac mai intai, ce analize, si daca timpul scurs de la infectare adica 3 saptamani e suficient ca boala sa fie gasita in urma analizelor. ce alt tratament as putea urma, pentru ca din cate stiu, sunt alergic la penicilina. mentionez ca nu am dureri, ci doar acele pete si micile iritatii care sunt cauzate probabil de prezervative.
astept un raspus cat mai curand pentru a sti incotro sa actionez, deoarece nu sunt in romania si poate fi destul de dificil sa urmez un tratament.

va multumesc anticipat.
0
18-09-2006, ora 00:00
sfinxz
Nu este medic/terapeut
sfinxz
as vrea sa stiu in legatura cu primele simptome: am avut un contact sexual neprotejat cu o fata in urma cu 10 zile si chiar a 2 a zi parca simteam un mic deranj in zona penisului ( cap) tin sa precizez ca penetrarea a fost foarte greu de facut desi nu era virgina, acum am niste pete mici rosii ca de varf de ac pe capul penisului si vreau sa stiu daca evolueaza in rau ( adica primele simptome ale sifilisului ) sau doar e din cauza fortzarii, plus parca un miros ciudat al urinei.testele de sange cam dupa cat timp ar trebui facute pentru a fi sigur de rezultat? in caz de sifilis tratamentul este sub forma de injectii?:D Multumesc -*


(*modificat de admin)
0
30-09-2006, ora 00:00
d.
Nu este medic/terapeut
d.
buna.acum o saptamana am avut contact sexual cu prietena..neprotejat n sens de sex oral iar acum o zi doua am observat pe partea dreapta a penisului, in apropierea capului o paa roshiatica iar pielea e cam aspra.deasemenea in cadrul petei se pot observa niste pete mici negre.as dori sa-mi spuneti parerea dvs in legtatura cu aceasta aparatie a petei roshii.multumesc anticipat.
0
14-04-2008, ora 00:00
avocatul_bv
Nu este medic/terapeut
avocatul_bv
Buna, va rog putin ajutor din partea doctorilor daca se poate ! sunt un tanar de 24 ani din brasov, timp de 4 ani nu mai dorm aproape deloc, sunt foarte disperat si mi-e foarte frica de consecinte! am avut un contact sexual cu o fata intr-o permisie din armata (neprotejat) mentionez eram foarte ametit de la (alcool) apoi am mers acasa m-am spalat bine pe, penis.. apoi nici o reactie neobisnuita deocamdata, dar dupa un timp nu prea lung mi-a aparut 2 pete mari rosiatice ca niste iritatii care ma jena cateodata, pe ambiele picioare sus de tot pe interior, acele pete a trecut dupa ceva timp fara urma. n-am fost la doctor.apoi am mai avut niste reactii neobisnuite cum ar fi : un lichid alb-galbui asta sa intamplat intr-o perioada scurta aproximativ 2 saptamani si doar dimineata...apoi OBOSEALA dormeam foarte mult desi n-am obiceiul, si RACEALA in fiecare dimineata stranut cu toate ca iau tot felul de medicamente pentru raceala.mi-e frica sa ma ating de vreo fata !!!! va rog din suflet ajutati-ma cu niste pareri accept parerile oricarui membru de aici ! id : avocatul_bv ! va multumesc din suflet si va rog ajutati-ma cu niste pareri ca eu o sa mor daca nu rezolv aceasta problema:((((( am o prietena de 3 luni si mi-e frica si cu prezervativ sa fac dragoste cu ea sa nu cumva sa o infectez cu ceva, si m-as duce la doctor dar mi-e foarte frica si rusine am o familie foarte neintelegatoare si no sa ma mai priveasca niciodata in aceeasi ochi daca am facut-o lata ! Va multumesc din suflet chiar daca imi raspundeti sau nu ! :(
0
19-04-2011, ora 13:24
Myelu
Nu este medic/terapeut
Myelu
buna ziua!as dori sa stiu daca sunt suficiente doua doze de moldamin de cîte 2400000 ui(cîte 1200000 in fiecare fesa) pt tratarea sifilisului primar.precizez ca au fost facute la interval de 7 zile.va multumesc frumos si astept raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: