sifilisul si sarcina

24-10-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Acum 8 ani am fost gasita intamplator la o analiza, cu sifilis. In urma unui tratament de 3 ani cu antibiotice(moldamin si retarpen)analiza nu se negativeaza.Anul trecut am refacut analizele VDRL pozitiv si TPHA este dil. n. 80. Doctorii mi-au spus ca sunt persoane care raman pozitive. Ca mine de ex.. Eu vreau sa stiu daca pot sa raman insarcinata si daca dupa tot tratamentul facut se transmite si la alte pers. Va multumesc
1 comentarii
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Exista intr-adevar cazuri cand dupa tratament o persoana poate ramane cu teste pozitive la sifilis, aceasta neinsemnand ca ea ar mai fi contagioasa. Cauze pot fi:
- inceperea tardiva a tratamentului, eventual in cazul depistarii intamplatoare cand nu s-a stiut data debutului bolii;
- efectuarea unui tratament incorect sau insuficient s.a.
Aceste raspunsuri pozitive pot insemna persistenta unui focar ocult, dar care nu mai este contagios (in acest caz la repetarea testului TPHA titrul trebuie sa ramana la fel, si nu sa creasca) sau organismul s-a obisnuit sa fabrice anticorpi "defecti" ce sunt detectati de aceste teste, in loc sa revina la anticorpii normali, ei neavand legatura cu vreun focar.
Ar fi bine poate sa repeti aceste analize inainte de "a trece la treaba" cu bebeul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: