sinuzita

180 comentarii 1 2 345 6 Înainte ›
0
06-02-2010, ora 05:15
BiaTarniceri
Nu este medic/terapeut
BiaTarniceri
Buna ziua,

De ani de zile tot merg pe la medici Orl, toti imi spun ca e rinosinuzita alergica etc...am o infectie in nas care se formeaza incontinuu si care imi vine in gat si o expectorez, insa tot la 4 luni ajung sa racesc din cauza ca imi ataca gatul aceasta infectie care nu stiu cum ar putea fi oprita!
Poate reusiti dvs sa ma sfatuiti, eu sunt din Arad si am epuizat toti medicii din oras, nu stiu ce sa mai fac...acum sunt iar racita insa simptomele de data aceasta sunt altele: imi lacrimeaza ochiul stang si nara stanga mi-e infundata si curge incontinuu...nu mai stiu ce tratament si la cine sa ma mai duc...ultimul medic mi-a zis sa ma bucur ca nu sunt mai rau;)lol
Acum iau nurofen pt raceala si gripa si spray-ul bioparox...si incontinuu imi lacrimeaza ochiul stang...sa fie oare alergie??Sa iau si un antialergic??
0
07-02-2010, ora 08:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am impresia ca lucrurile NU sunt bine deloc
Lacrmarea ochiului stang poate fi mai degraba de la o sinuzita veche care deja face complicatii oculare!
daca ar fi de la alergie ar lacrama ambii ochi !
1. mergi urgent si faci O radiografie SAF !
2. mergi la stomatolog si investigheaza dandura din parte de sus stanga !
imi trimiti rezultatele -*

(*modificat de administrator)
0
08-02-2010, ora 14:15
BiaTarniceri
Nu este medic/terapeut
BiaTarniceri
Buna ziua,

Am incetat sa mai iau nurofen ca starea mea era din ce in ce mai rea...iar bioparox-ul la fel(un medic orl mi l-a prescris, eu vazand ca-mi face bine, am continuat sa-l administrez..dar din cate stiu doar 10 zile aveam voie) si am inceput sa iau zinnat si aerius..sunt mult mai bine, ochiul nu mai lacrimeaza, e doar rosu de la atata lacrimat si doar nara stanga e obstructionata insa se mai desfunda din cand in cand.
Acum insa ma doare tare gatul destul de tare...probabil e iritat de la infectia din nas...
Va spun sincer ca aici in Arad eu nu mai indraznesc sa merg la nici un doctor..mai bine ma tratez singura!!;)
radiografie saf am facut in data de 25.11.09 iat rez a fost acesta:
voalarea sinusurilor maxilare
obstructia foselor nazale
Am fost la dentist in urma cu o luna si mi s-a spus ca n-am carii, deci de la dinti nu cred..credeti ca ar mai trebui sa mai fac o radiografie??
Acum ma simt mai bine.sa continuu cu zinnat si aerius??si ce sa iau pt gat?? merge sa iau si paracetamol sinus??

Va multumesc mult
Bianca T
0
08-02-2010, ora 14:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nu.. nu trebue sa mai faci radiografie acum !
faci tratamentul cu zinat si aerius 7-10 zile !!!
dupa o sa continui cu Sinupret 2 la 8 ore
faci inhalatii si spalaturi nazale !
0
08-02-2010, ora 14:38
BiaTarniceri
Nu este medic/terapeut
BiaTarniceri
inhalatii cu ceai de musetel??si spalaturile nazale??n-am mai facut asa ceva!!
cu gatul ce fac??nu iau paracetamol??deocamdata iau pt gat strepsils cu miere si lamaie!!
0
08-02-2010, ora 15:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
unpahar de ceai de musetel fierbinte.. in el adaugi 2-3 pic de inhalant sau luei de eucalipt..
faci initial inhalatii si cand se mai raceste pui cu seringa in nas si sufli nasul( astea.s spalaturile nazale) si ce ramane faci gargara pentru gat !
0
08-02-2010, ora 15:27
BiaTarniceri
Nu este medic/terapeut
BiaTarniceri
Multumesc mult de sfaturi!!! O zi buna!!
0
10-02-2010, ora 15:33
BiaTarniceri
Nu este medic/terapeut
BiaTarniceri
Buna ziua

am inceput inhalatiile si ma simt mai bine insa nasul tot infundat imi este si din nara stanga despre care va vorbeam curge acum sange cand imi suflu nasul iar ciudat din nara cealalta iese o secretie albicioasa iar cand imi venea pe gat secretia era galbena maronie
Gatul e mult mai bine nu mai doare asa tare!!
0
13-02-2010, ora 13:36
emilia20
Nu este medic/terapeut
emilia20
buna ziua, ma doare ingrozitor fruntea, in jurul ochilor si pometele stang...imi curg in gura secretii purulente si scuip toata ziua, in special dfimineata...ma doare chiar si amigdalita stanga si ma jeneaza...simt ca am ceva in gat...am facut un examen de sputa si nu mi-au iesit microbi, iar amigdalita mi s-a spus ca este impartita in doua si de asta ma jeneaza...am facut tratament cu augmentin, ampicilina forte si inhalatii si nu am rezolvat nimic...ce as putea sa fac sa fac sa scap de aceste dureri si secretii?...va multumesc...
0
13-02-2010, ora 13:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. sa favi urgent O Radiografie SAF !
posibil o sinuzita purulenta odontogena pe stanga.. de la care se trag toate problemele,
2. sa mergi cu radiografia la ORL
3. sa mergi la stomatolog ( sa verifice dintii de sus stanga !
0
13-02-2010, ora 18:18
manole ionut
Nu este medic/terapeut
manole ionut
buna ziua.
spuneti-mi va rog parerea dvs:
ma confrunt de citiva ani cu o sinuzita (asa mi s-a spus la spital) am luat tratament de citeva ori cu antibiotice si antiinflamatorii insa..recidiveaza de fiecare data in sezonul rece. (in urma cu citiva ani am facut si o punctie pe nara stinga) de la punctie si piana acum nara stinga nu ma mai supara insa cea dreapta..da.
intrebare: 1- de vreun an, am observat ca in permanenta o nara este infundata (nu total si fara sa-mi produca discomfort) efectiv eu respir numai pe o nara si periodic la citeva ore, aceasta se schimba. ce poate insemna asta?
2- am citit pe internet despre un produs relativ nou- nasodren, care se spune ca ar curata sinusurile, ce parere aveti despre el.
va multumesc anticipat si va doresc o zi buna!!!
0
14-02-2010, ora 14:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. simptomele descrise sunt caracteristice pentru o rinit acronica vazomotorie ( nupentru sinuzita)
daca vreti sa sti.. este sinuzita sau NU.. trebue sa faceti o radiografie SAF!
Nazodrenul nu lam testat si nu potsa ma pronunt.
pot sa va recomand spreiul nazal de la Vivasan.. care l.am testa si stiu ca are efect curativ si este foarte placut la administrare!
0
15-02-2010, ora 11:29
ovidiu82
Nu este medic/terapeut
ovidiu82
Buna.

Am fost operat de sinzita sfenoidala stanga in noiembrie.
Am incept sa ma simt iarasi rau stari de ameleala, dezechilibru, oboseala.

Am fost si am facut inca un RMN la indrumarea medicului neurolog.
Rezultatul: Chist retentie Sfenoid stang 1.8 cm.

Asta sa fie motivul pentru care ma simt rau din nou? Ce inseama asta trebuie sa ma operez din nou? Nu a fost facuta bine prima operatie?

Multumesc,
Ovidiu.
0
15-02-2010, ora 11:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
depinde ce a fost in sinus pana la 1 interventie.. dar acum esigr ca ma este ceva acolo.
tre sa mergi la medicul care tea operat!
0
15-02-2010, ora 13:34
manole ionut
Nu este medic/terapeut
manole ionut
ma bucur ca mi-ati raspuns domnule doctor!!
o sa incerc cu sparaiul recomandat si in viitor o sa fac si o radiografie SAF. care ar fi tratamentul optim pt rinita acuta?(in cazul in care dupa radiografie o sa am acest diagnostic), este suficient spayul vivasan sau, pe linga el, va mai fi nevoie si de alte medicamente (antibiotice, etc.)
va multumesc din inima si va doresc o zi buna!
0
15-02-2010, ora 13:36
manole ionut
Nu este medic/terapeut
manole ionut
imi cer scuze domnule doctor, intrebarea mea se refera la rinita cronica (abia acum am vazut greseala)
multa sanatate va doresc!!!
va multumesc
0
15-02-2010, ora 14:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru rinita este suficient spreiul
daca faceti radiografia SAF.. o scanati si o trimite.ti pe mail
0
26-02-2010, ora 12:29
manole ionut
Nu este medic/terapeut
manole ionut
va salut!!
am trmis pe adresa indicata de dumneavoastra o radiografie SAF.
medicul de la radiologie mi-a scris pe radiografie INGROSAREA MUCOASEI SINUSULUI MAXILAR STING.
intrebare: pe mine ma jeneaza mereu (se infunda) nara dreapta. cum e posibil?
in plus..atunci cind am facut punctia (acum6 ani) am facuto pe nara stinga pt ca aveam infectie in sinusul de deasupra ochiului sting. acum la radiografie nu mai aprare nimic acolo insa simptomele sunt aceleasi mai putin faptul ca acum nu mai am dureri de cap. de-a lungul timpului medicii mi-au tot dat retete cu antibiotice. si acum un medic orl mi-a dat o reteta cu cedax, movalis, claritine, biorinil. spunind ca am polisinuzita cu antecedente.
ce parere aveti de toate astea? eu sincer nu mai incredre in medicii din orasul meu.
MULTA SANATATE VA DORESC!!!
0
22-04-2010, ora 12:49
BiaTarniceri
Nu este medic/terapeut
BiaTarniceri
Buna ziua!!

Tatal meu a fost diagnosticat cu roncopatie si urmeaza sa-l opereze insa o data i-au spus ca va fi local anesteziat si acum vor sa-l trimita sa-si faca analize pt ce nu stiu...l-au trimis la cardiologie etc..si acum este foarte debusolat ca nu i-au dat explicatii clare!! Cum se procedeaza in cazul acesta?Poate opta pt anestezie locala sau e nevoie de anestezie totala??Sau nu e necesara operatia..ca cu medicii astia din Arad nu mai stii ce e bine si ce nu...

Multumesc
0
22-04-2010, ora 14:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
exista cateva operatii pentru Ronhopatie..
1. interventii nazale pentru o mai bua respiratie nazala.
2. rezectia luetei
3. cauterizari a valului palatin
depinde ce vrea sa.i faca medicul si cu ce lucreaza, ( clasic, laser, radiofrecventa)
0
17-07-2010, ora 09:25
IuliaE
Nu este medic/terapeut
IuliaE
Buna Ziua, O intrebare D-lui Dr in legatura cu baiatul meu care a fost depistat in urma unei radiografii magnetice, cu o infectie in sinusul frontal stang. Credeti ca din cauza acestei sinuzite nedepistate e posibil ca baiatul (4ani) sa fi dezvoltat strabism la ochiul stang? Mentionez ca scanerul arata o extindere a infectiei spre "istmul" prin care trece nervul ocular si probabil a inervatiei oculare. Multumesc
0
18-09-2010, ora 21:27
dorina2601
Nu este medic/terapeut
dorina2601
o intrebare.!=dupa scoaterea firelor de la operatia de sinus maxilar am voie sa suflu/curat nasul???medicul mi-a zis ca nu, dar nu a specificat cit timp, , , , , , sint 2 zile de cind s-au scos firele.multumesc!!!
0
19-09-2010, ora 20:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dorina2601..
nu e cazul sa postezi 10 intrebari in 10 locuri diferite..
am scris ce trebuie sa faceti..
daca nu e bine, , o sa vebniti la Pascani sa vad concret despre ce este vorba
0
07-10-2010, ora 19:57
simona-
Nu este medic/terapeut
simona-
buna seara!
am si eu o problema legata de sinuzitaa, am secretii care se preling prin gat, ameteli, nas infundat.durere de tampla.! As dori, daca se poate niste sfaturi! am avut si o deviatie de sept operata in 2009 si tot nu s-au ameliorat simptomele Mentionez ca am si un astm bronsic descoperit de vreo 6 luni care necesita tratament! Ma ajuta cineva cu vriun sfat???????
0
07-10-2010, ora 19:58
simona-
Nu este medic/terapeut
simona-
MULTUMESC!
0
07-10-2010, ora 20:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci o radiografie SAF..
o sacnezi si o trimiti pe mail
tratamentul depinde ce fel de sinuzita este...
pana atunci poti face de 2-3 ori pe zi inhalatii cu ceai de musetel fierbinte + 2-3 pic de ulei volatil de rozmarin + 2-3 pic de ulie volatil de busuioc. 10 -15 minute.. dupa care cu acelas ceai faci spalaturi nazale
0
10-10-2010, ora 20:43
GRadu
Nu este medic/terapeut
GRadu
Buna Ziua, Ma numesc Radu si de vreo 3 ani incerc sa scapt de o tuse si nu reusesc. Anul trecut pe vreme asta am fost in spital cu sinuzita, mi s-a facut punctie de 2 ori si cat am fost sub influenta injectiilor tusea nu a mai persistat. La doua saptamani dupa externare a reinceput. Sunt momente ale zile cand tusesc mai ales dimineata si seara dar pot zice ca si in cursul zilei si din nara dreapta imi curge ca un fel de apa, lichid tot timpul dar incetul nu abundent. Am incercat tot felul de medicamente dar degeaba. Daca vreau sa imi propun sa nu mai tusesc parca am o senzatie ca mi se ingroasa vocea si trebuie sa fac din gat tot timpul avand senzatia de flegma numai ca nu se desprinde nimica. Pe timpul noptii nu tusesc dar in schimb dimineata la trezire jumate de ora recuperez tusea si scuip tot timpul spre culoarea maro. Mentionez ca nu sunt fumator. Va rog sa ma ajutati sa imi dati un sfat ceva ca simt ca o iau razna, toata ziua tusind. Va multumesc!
0
11-10-2010, ora 06:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie neaparat sa repeti radiografiea SAF.
sa faci un consult la Gastrologie
sa faci un consult la ORL.. pentru nas si mai ales pentru gat( mucoasa faringelui)
tusea poate fi si din cauza secretiilor din nas si din cauza iritatiei faringelui...
tre sa stiu ce ai ca sa pot sa.ti dau un sfat concret.
imi scrii rezultatul investigatiilor si poti atasa si cateva poze cu faringele
-
0
18-10-2010, ora 16:25
scalexys
Nu este medic/terapeut
scalexys
Sa traiti,

In urma cu un an de zile, nu mai puteam respira nici pe gura si nici pe nas din cauza faptului ca fumam peste 4 pachete de tigari / zi. Am fumat timp de 17 ani pana anul trecut pe 29.12.2009 cand nu am mai putut sa mai respir si m-am lasat. In afara de faptul ca pana sa ma las nu mai respiram decat cu 60% din volumul plamanului, de faptul ca dimineata ma inecam cu aerul curat si scuipam sange, nu mai putea sa respir nici pe gura si nici pe nas care era infundat in totalitate. Am fost la radiolog care mi-a spus ca nu este cancer sau TBC(ref. la plamani). Am fost la pneumolog care a ajuns la concluzia ca este o forma de astm tabagic si mi-a dat singulair pentru afectiunea plamanului. Am fost la ORL-ist care dupa ce a vazut ce este in gatul meu si in nas(care avea si o mucoasa sangeranda) mi-a administrat imediat 2 injectii cu diprophos si tratament ceclor+claritine.M-am simtit bine aprox. 1 luna dupa care simptomele au revenit spre disperarea mea. Am fost iar la ORL-ist care mi-a mai administrat inca o injectie cu diprophos. Am incercat sa comentez tratamentul, avand in vedere efectele secundare dar mi-a raspuns ca in starea in care sunt nu am ce sa discut referitor la astfel de efecte. Am acceptat si dupa ce am facut injectia am revenit la o stare de bine care a mai continuat 3-4 saptamani. Intre timp am continuat cu claritine+singulair+vitamina a in nas dimineata si seara. Tratament care l-am facut timp de 7-8 luni de zile. Cum ma lasam de singulair si claritine cum starea de rau revenea(dar nu atat de puternica ca in momentul in care m-am lasat de fumat)!
Astfel scapasem de nevoia de diprophos si puteam sa tin in frau boala cu cele 2 medicamente si cu vitamina A. Am fost in vara la Colentina la d-ul Iamandescu-Brad la alergologie si mi-a spus sa iau Simbicort si Nasonex ca ma va scapa de ceea ce am in 3 ani. Nu i-am spus, dar am refuzat tratamentul speriat de costicosteroizi(la a treia injectie de diprophos ma dureau articulatiile ambelor maini pe toata perioada in care a avut efect). Am continuat pana acum 2 luni de zile cu ceea ce am scris mai sus. Am 2 luni de cand ma simt foarte bine comparativ cu decembrie 2009. Singurul lucru care ma deranjeaza cumplit si care nu imi dau seama de-a lungul timpului cand a aparut, este acela ca simt in gat ca am un corp strain tot timpul, sau mai de graba ca imi curge ceva din sinusuri in gat. Imi suflu nasul si mucusul este transparent, nu este purulent. La fel si ceea ce elimin prin tuse( in urma deranjului care mi-l provoaca senzatia care v-am prezentat-o) este f. curat, incolor, dar este intr-o cantitate destul de mare. Nu ma doare capul ca pe cei ce au sinuzite purulente si nu imi dau seama daca este sinuzita. In nas, am ramas totusi cu coji tari si uscate, in antiteza cu ceea ce se intampla cu gatul si sinusurile. Mai mult, dimineata, cam o jumatate de ora, ma inteapa si doare in gat.
In alta ordine de idei in acest moment plamanul si-a revenit la capacitatea de 100%, am ramas doar cu problemele prezentate mai sus.


Ce credeti ca am, avand in vedere istoricul pe care vi l-am povestit?
Care credeti ca este tratamentul adecvat pentru mine: baile Govora si alte astfel de tratamente, corticosteroizii inhalatori o perioada lunga de timp sau este vorba de o sinuzita bacteriana, virala, fungica care se trateaza cu medicamente?

P.S.

Cei 3 ani in care d-ul Iamandescu mi-a spus ca ma va trata, este de fapt timpul care ii trebuie unui organism pentru a-si reveni oricum din acest derapaj al sistemului imunitar? Am un prieten care s-a lasat de fumat inro stare asemanatoare acum 7 ani de zile si i-au rebuit tot 3 ani sa se puna definitiv pe picioare! Acum nu mai are nimic.
0
18-10-2010, ora 16:31
scalexys
Nu este medic/terapeut
scalexys
Imi cer scuze, inca o completare:
-daca dorm pe o parte mi se infunda nara pe care dorm si cateodata dimineata ma cam gadila ceva in urechea pe care am dormit.
Adaugă un comentariu / răspuns
180 comentarii 1 2 345 6 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Sinuzita
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Mă doare capul când e frig - sinuzită?
  • Durerea de cap din sinuzită (cefaleea sinusală)
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  •