sinuzita

180 comentarii 1 2 345 6 Înainte ›
0
19-10-2010, ora 11:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problema la na strebuie rezolvata prin radiofrecventa ( ca sa poti sa respiri normal)
celelalte probleme tin de un organizm incarcat cu toxine.
regimul alimentar corect bazat pe legume cu putina carne alba si peste
hidratare suficienta
renuntat in totalitate l atoate produsele din comert care contin condimente si coloranti artificiali
cure de dezintoxicare..
in acest caz organizmul o sa sevindece mult mai repede si cu mai putine medicamente de sinteza.
nici intrun caz NU o sa te vindeci cu cortoicosteroizi
0
19-10-2010, ora 19:28
simona-
Nu este medic/terapeut
simona-
Buna seara!!! Simona ma numesc, si am mai scris aici despre problema mea!
Am facut radiografie SAF si doctora a zic ca e ok, nu necesita tratament cu antibiotic! Acum, ce ma nelinisteste mai tare pe mine, e faptul ca mi-a zis ca au iesit 2 polipi nazali unul de 13 si respectiv 18 mm si ca trebuie intervenit chirurgical!Mentionez ca anul trecut am fost operata de deviataie de sept (2009) si nu mi-a zis nimic de polipi, e posibil sa fi crescut dupa aceea?Vreau sa zic ca acum folosesc doar picaturi nazale cu Pinosol si Biorinil.si tot nasul meu nu e desfundat!
Ma supara in continuare +dureri de cap+ ameteala.nu prea stiu ce sa mai folosesc! De vreo jumatate d an.am fost diagnosticata si cu astm bronsic gr 2.si urmez tratament cu ventolin si singulaire.si la nevoie aerius!Am facut testele cutanate, am exclus din circuit o parte din alergeni.ce credeti ca ar trebui sa fac?
Sa ma operez si d polipi, sunt periculosi, sunt tumori ? mi-e frica! multumesc!!!!!!!!!!!!
0
19-10-2010, ora 21:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca se poate sa scanezi radiografia si sa o trimiti pe mail
Ma intereseaza si varsta, inaltimea Kg, tensiune aarteriala.
asta conteaza la ameteli si durerile de cap ( ar putea fi NU din cauza nasului
0
20-10-2010, ora 19:08
simona-
Nu este medic/terapeut
simona-
Buna seara.Simonas57 sunt.am sa incerc sa scanez cumva radiografia!Da, 31 ani, 1, 60, 67 kg, tensiunea normala 120/80zic eu(bine a fost si cand am avut-o 170/90)am fost la dr a urcat pur si simplu!
captopril la nevoie!
0
20-10-2010, ora 19:09
simona-
Nu este medic/terapeut
simona-
C u polipii ce e de facut?

Multumesc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
0
21-10-2010, ora 08:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu polipii nu trebuie sa faci nimic ( polipii sunt o celula care cumuleaza apa ( pe fond alergic).. si sa mareste in volum. Poate la fel de bine sa se micsoreze inapoi.. daca tii regim alimenatr fara euri, condimente si coloranti artificiali.., faci spalaturi bazale cu apa cu sare., inhalat cu ulei volatil de busuioc.
daca cresc in volum.. ca sa nu mai poti respira pe nas.. atunci se pot opera
0
21-10-2010, ora 17:04
simona-
Nu este medic/terapeut
simona-
Multumesc de raspuns.sper sa fie bine si sa nu trebuiasaca operatie!
0
22-10-2010, ora 14:30
georgiana28
Nu este medic/terapeut
georgiana28
Buna ziua, aseara am expectorat putin sange.De ceva timp am o flegma in gat care vine de pe nas, inainte imi curgea sange din nas.Ieri am facut in inhalatie cu apa si sare si am avut o senzatie de greutate la nivelul fruntii iar seara am expectorat sange, mentionez k angele avea o culoare normala si dimineata scuip mizerie din gat.Am fost la medicul de familie si mi-a spus k am sinuzita frontala si mi-a dat tratament cu augumentin, aerius si parasinus.Voi ce parere aveti ce ar putea fi.Va multumesc
0
23-10-2010, ora 19:05
irisbvro
Nu este medic/terapeut
irisbvro
Buna ziua dl doctor. Am 32 ani si sunt din Brasov.
Saptamana trecuta am fost diagnosticata cu sinuzita maxilara acuta. Mi s-a prescris 5 tablete de avelox, 1 pe zi, spray nazal vibrocil si 15 tablete parasinus de trei ori pe zi.
Azi am terminat tratamentul si eu in continuare am dureri de cap foarte mari, in special la radacina nasului si deasupra maxilarului si pe stanga si pe dreapta.
Va rog sa-mi spuneti ce sa fac sa scap de aceste dureri. Ma voi vindeca vreodata.
Multumesc!
0
23-10-2010, ora 20:01
irisbvro
Nu este medic/terapeut
irisbvro
Mai trebuie sa mentionez ca in urma cu 6 ani un doctor orl mi-a spus ca am rinita alergica si trebuie sa ma operez la nas deoarece am cornetele nazale lipite si trebuie sa mi le sparga, ca sa pot respira mai bine.Saptamana trecuta celalalt doctor orl mi-a spus ca am cornetele nazale largite si o usoara deviatie de sept care trebuie operata. Nu stiu ce sa mai cred, trebuie sa consult si un al treilea doctor?
Astept un raspuns, va rog!
0
24-10-2010, ora 18:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa faceti o radiografie SAF.. sa vedeti ce fel de sinuzita este.
sa consultati un stomatolog.. sa vada daca nu este cauza sinuzitei.. radacina unui dinte de sus, de sub sinus.
0
24-10-2010, ora 18:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
georgiana 28
medicul de fam.. isi asuma prea multe indicand tratament pentru un presupus diagnostic,
faceti o radiiografie SAF, un consult ORL.. si o sa stiti ce aveti si cum trebuie tratat corect
0
26-10-2010, ora 19:15
irisbvro
Nu este medic/terapeut
irisbvro
Buna seara!
Va multumesc pentru raspunsul prompt pe care l-am primit.
Mi-am facut o radiografie SAF si acestea sunt rezultatele:
- opacifierea sinusurilor maxilare si a celulelor etmoidale stangi
- voalarea sinusului frontal
Va rog, imi puteti interpreta rezultatul, doctorul meu nu a vrut sa se uite peste film, fiind iritat de initiativa luata si spunandu-mi ca este irelevanta pentru el deoarece acolo se vad doar oase.
Inca o data va multumesc si astept un raspuns!
Irina
0
26-10-2010, ora 23:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu siguranta trebuie sa mergi la alt medic ORL
sunt semne de infectie numai pe partea stanga in sinusul maxilar si etmoidal
pot fi cateva posibilitati
1. de la radacina unui dinte stricat pe stanga sus.., in acest caz e coplicat. se scoate maseaua, se ajunge la punctii sinusale sau la interventie chirurgicala
2. poate fi o sinuzita din cauza proastei respiratii nazale pe acea parte
aici merge antibiotic, spreiuri nazale, inhalatii, spalaturi nazale, aerosolis.a
3. UN inceput de polipoza nazala si sinusala pe fond de rinita alergica
mergeti la un ORL.. in clinica !!!
0
28-11-2010, ora 18:20
manole ionut
Nu este medic/terapeut
manole ionut
buna ziua domnu doctor!!!
in trecut am mai discutat cu d-voastra pe acest forum, deaceea apelez din nou la d-voastra. am o rinosinuzita cu antecedente si uneori mi se infunda nara dreapta, si la radiografie SAF se vede ca am MUCOASA SINUSULUI MAXILAR STANG, INGROSATA.
intrebare:: cu ce solutii sau ceaiuri sa fac aerosoli pentru a ameliora simptomele de nas infundat?
mentionez ca am cumparat un aparat pentru aerosoli NORDITALIA.
va multumesc mult!!!
0
29-11-2010, ora 09:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ceai de musetel+ 2-3 pic de ulei volatil de eucalipt
in cazul ca sunt multe secretii se adauga si 1 fiola de ACC
0
02-12-2010, ora 23:30
corina ina
Nu este medic/terapeut
corina ina
Buna seara. Ma numesc Corina si din vara am fost diagnisticata cu sinuzita cronica maxilo etmoidala dreapta si un sept nazal osos minim deviat spre stranga. Am urmat un tratament cu antibiotice, picaturi de nas, sinupret. In plus am facut si aerosoli cu un aparat cumparat de la farmacie cu ser fiziologic, acc si dextrametazona timp de 10 zile. Am scapat de acel nas permanent infundat, cursul si umflatul ochilor si aceea durere surda de cap. Din pacate de ieri de cand a venit frigul a revenit in mare forta. Am inceput sa ma duc la salina si din nou sa fac aerosoli. Sunt sanse sa scap fara punctie sau operatie? Recuperarea dupa interventie fie puntie sau operatie este dificila?
Va multumesc!
0
03-12-2010, ora 11:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu neaparat sa fie acutizare aceiasi probleme.
poate fi o viroza.. sau alceva
trebuie iarasi sa va vada la ORL.. sa repetati radiografia SAF.. si atunci o sa stiti dacae aceiasi sinuzita sau e alceva
0
15-12-2010, ora 09:41
andreeeaf
Nu este medic/terapeut
andreeeaf
Buna ziua!De 3 sapt ma doare capul ba in fata ba in laterale ba in crestetul capuluisi am o stare ciudata, nasul nu mi curge paraca sa zic ca este putin infundat dar pot sa respir cu gura inchisa, cand aplec capul in jos nu ma doare mai tare. Am primit 10 zile tratament de la doctorul de familie cu Doxiciclina si Flamexin am luat 3 zile si nu s a ameliorat deloc dupa care am fosit iar la doctor si mi a zis ca nu este sinuzita daca nu mi s a ameliorat deloc in 3 zile. Dupa care mi a dat analizele toate bune( vsh, aslo, fibronogen. homelucograma etc) decat ca ionic mic. Mi a dat ca ionic ca a zis dr ca de la lipsa acestuia ma doare capul. Iau de 3 sapt si nimic tot nu mi a trecut. Am fst si al ochi nu am nimic, la neuro nu mi a gasit nimic, si tind sa cred ca s- ar putea sa fie o sinuzita si trebuia sa iau tot tratamentul poate nu si a facut efectul in 3 zile. Miine trebuie sa ma duc sa fac un ct cerbral trimitere de la neuro. se vede acolo daca am sinuzita?e posbil sa am sinuzita si analizele de sange sa fie bune?multumesc mult pt ajutor.Sa va dea Dumnezeu sanatate si toate cele bune.
0
15-12-2010, ora 10:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. nu cred ca ai sinuzita
la sinuzita durertile sunt localizate intrun singur loc..
cred ca e ceva de circulatie ( tensiune mica_) si e nevoie de ginseng, Mg+B6, stugeron..s.a
0
15-12-2010, ora 10:54
ancawardegger
Nu este medic/terapeut
ancawardegger
buna.imi este foarte frica ca nu cumva puroiu, ca de fapt, sinuzita asta e, cred, sa nu urce la cap sau altundeva.se poate trage si altundeva puroiu
0
15-12-2010, ora 11:09
andreeeaf
Nu este medic/terapeut
andreeeaf
Am uitat sa precizez ca uneori simt si ametela si ma ustura si ochii.
1.Ce investigatii trebuie sa mai fac pt a depista ce este?
2. se va vedea la ct cerebral daca e daca am sinuzita sau trebuie sa fac si radiografie ?
o zi buna.multumesc pt raspunsuri
0
15-12-2010, ora 11:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
andreeeaf
se vede la CT mai mult de cat la radiografie
vorbim dupa ce ai rezultatul
0
15-12-2010, ora 19:51
simona-
Nu este medic/terapeut
simona-
Buna seara ! simona ma numesc, si am mai vb cu dv! D-le dr, am o nelamurire.am facut acu vreo 2 luni radiografia, mi-au iesit polipi nazali, care ulterior mi s-a zis ca nu impun probleme, dar eu am mereu secretii care, efectiv nu stiu de unde vin!
Am facut si o amigdalita urata acu recent, am tratat-o cu Ceford, hemisuccinat de hidrocortizon, gentamicina.partial mi-a dat drumu, dar secretiiler continua sa existe!

DISconfortul care-l resimt pe sinusuri, in nas poate fi cauza astm-ului cu care am fost diagnosticata?
Va multumesc !
0
16-12-2010, ora 10:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu.. nici sinuzita.. si nici astmul.. nu sunt boli separate
cauza este o stare de intoxicare a organizmului.. o stare de alerta alregica a organizmului.. si de acolo si astmul si rinmitele alergice si polipii
0
16-12-2010, ora 18:56
simona-
Nu este medic/terapeut
simona-
buna seara.si ce este de facut in cazul asta? ce metode de, detoxifiere sa folosesc care sa de-a si rezultate !
multumesc !
0
16-12-2010, ora 20:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
3 saptamani de regim fara lapte, dulciuri, condimente, Euri, produse din comert semipreparate si mezeluri
Trebuie sa va alimentati cat mai simplu, cu putina carne ( piept de pui ) peste
multe legume, cruditati in salate cu ulei si legume gatite
Multe lichide, apa plata, ceaiuri de matasa de porumb, rozmarin, maces s.a)
Carbune medicinal 2 la 8 ore
dimineata 1 lingurita de ulei de masline pe stomacul gol
Evitati contactul cu detergenti, spreiuri pentru curatat, Cu florile din dormitor
Local sa faceti inhalatii cu ceai de musetel + 2-3 pic de ulei volatil de busuioc
0
16-12-2010, ora 21:27
simona-
Nu este medic/terapeut
simona-
ceaiuri beau, chiar in cantitate suficienta.am sa folosesc si carbunele de care nu stiam.si sper sa fie mai bine !inca o data, multumesc !
0
23-03-2011, ora 16:09
joey
Nu este medic/terapeut
joey
Buna ziua domnule doctor, de mai multi ani ma o problema in sfera ORl si nu am reusit sa o tratez desi am consultat mai multi medici. Indeosebi in anotimpul rece dar nu numai am o secretie care se dreneaza direct in gat de undeva din nas cred insa cu timpul parca mi-e tot mai greu sa o inghit si din cauza asta ma doare gatul cand inghit dar problema cea mai deranjanta este ca am probleme si la inghitirea alimentelor. Mai ales spre seara am senzatia ca ma innec, ca se opreesc in gat si ma sufoc. Am si zile bune fara simptome insa tot mai rare. Totul e legat de aceasta secretie din nas sau sinusuri nici nu stiu exact. La un moment dat mi s-a spus ca ar fi o sinuzita pe fond alergic insa nu mi s-a dat nicio solutie doar antibiotice pe moment si sunt convins ca nu e calea cea mai eficienta sa bag antibiotice mereu. Un sfat incotro sa ma indrept sau ce ananlize sa fac. Multumesc.
0
23-03-2011, ora 16:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. faci o radiografie SAF und eo sa se vada daca secretile sunt din sinus sau nu
pot fi si de pe mucoasa din rinofaringe care este legata cu faringele si cu tractul digestiv
2 faci un tranzit baritat esofagian.. unde o sa se vada ce probleme ai pe esofag si gastric
3 Tii regim alimentar strict fara bauturi acidulate, fara fructe citrice si fara acru( bors, muraturi, otet)
4 faci inhalatii pe nas si gura cu ceai fierbinte de musetel + 2-3 pic de ulei volatil de eucalipt, dupa care cu acelas ceai mai caldut faci spalaturi nazale si gargara
5 folosesti uleiu de eucalipt si in camera ca aromoterapie si il mirosi asa la rece pe un servetel
imi scrii rezultatul investigatiilor pe mail
Adaugă un comentariu / răspuns
180 comentarii 1 2 345 6 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Sinuzita
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Mă doare capul când e frig - sinuzită?
  • Durerea de cap din sinuzită (cefaleea sinusală)
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  •