Sinuzita, dureri de cap

19-12-2018
Cip40
Nu este medic/terapeut
Cip40
Am un baiat de 13 ani, in Aprilie lam operat la Bucuresti de sinuzita cronica cu laserul la ambele nari. Il durea si capul, operatia a decurs perfect dar durerea de cap nu a disparut si sufla nasul tot timpul. Iam facut din nou RMN, am fost cu el la doctorul care la operat si a zis cai in regula doar ca are mucozitatile groase si mea recomandat sai dau Sinosun. Intrebarea mea este De cel mai doare in fiecare zi capul(la ochiul stang) si de cei curge nasul nonstop? Exista vreun tratament pentru asa ceva? Iam facut si ochelari cam zis ca are probleme cu vederea dar tot nui trece.
8 comentarii
1
19-12-2018, ora 12:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. laserul nu taie osul... asa ca sau nu s-a umblat la sinus..sau s-a facut o interventie endoscopica pe sinus sau clasica ?
mai cititi biletul de externare.. dar afirmatia cu care ati inceput mesajul.. nu este corecta
2. Întrebarea este cum sa ajuns la acesta probleme cu sinusita??/
are copilul probleme cu digestia, reflux gastro-esofagian ?
are copilul o deviatie de sept sau rinita care impedica respiratia
are copilul Intoleranta la Lactate sau Gluten.. care sunt Producatoare de MUCUS ???
0
26-12-2018, ora 00:01
Ano nim
Nu este medic/terapeut
Ano nim
Bună seara. Fata mea se simte înfundată tot timpul cu muci. Când cântă o ustură și gâtul din cauza mucilor. Face inhalant in fiecare seara cu apă și sare și ulei esențial de cuișoare, spălături nazale cu apă și sare dar degeaba tot se mai simte înfundată uneori. Ce ar fi de făcut
0
26-12-2018, ora 15:08
Cip40
Nu este medic/terapeut
Cip40
Dl doctor pe biletul de externare scrie asa :Rinopolisinuzita cronica maxilara dreapta si etomidala-operata, deviatie sept nazal-operata, rinita cronica hipertrofica, rinoadenoidta cronica hipertrofica-operata, insuficienta rezpiratorie cronica, epilepsie idiopatica, polialergii medicamentoase. De la 21.05.2018 pana la 25.05.2018 stare de externare in curs de vindecare
1
26-12-2018, ora 16:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt Ano nim
1 sa cititi pe google despre Alimente producatoare de MUCUS si sa le excluda complet din alimentatie
posibil are o intoleranta la unul din ele
2 consult ORL cu Radiografie SAF sa vada ce schimbari sunt in sinus si nas
0
26-12-2018, ora 16:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt CIP 40
DA... diagnosticele sunt cam multe si complicate pentru 13 ani.
este un copil alergic..scrie si in bilet
fatyl ca sa facut interventia..NU a rezolvat si cauza problemelor
cauza problemelor este la nivelul tractului digestiv, intestine., copilul face alergis si are intoleranta la multe alimente
Obligatoriu investigatii serioase la Gastrologie
schimbarea radical a stilului alimentar pentru tot restul vietii
0
27-12-2018, ora 11:20
Cip40
Nu este medic/terapeut
Cip40
Si durerea de cap care presupun ca se transmite de la nas?
0
27-12-2018, ora 12:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se presupune.. dar nu e opbligatoriu
mai exista alte 100 de boli care dau dureri de cap
ficat cu probleme, intestine intoxicate, digestie proasta, lipsa sau hidratarea incorecta, insuficienta, alimentele grase, dulci, lactatele..s.a ..duc la prosta calitate a sângelui, circulatie proasta cirebrala si implicit.. Dureri de cap
0
27-12-2018, ora 13:00
Cip40
Nu este medic/terapeut
Cip40
Va multumesc f mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: