Sinuzita maxilara

23-10-2013
Elena-Laura
Nu este medic/terapeut
Elena-Laura
Buna ziua.Am 21 de ani si acum 6 luni am fost diagnosticata cu sinuzita maxilara frontala dreapta.Am incercat cu tratament antibiotic insa nu a dat rezultate, iar la urma am inceput sa fac punctii. Am ajuns la a 6-a punctie si nasul meu curge in continuare. Curge puroi cu un miros foarte neplacut, insa eu nu simt mirosul. Doamna doctorita mi-a spus ca se fac si pana la 12 punctii si daca nu trece, se apeleaza la operatie. insa nu da semne sa treaca. Ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat si cu ce as putea sa fac?Sa continui cu punctiile sau sa ma operez?Va rog frumos sa ma ajutati. Va multumesc anticipat!
3 comentarii
0
23-10-2013, ora 15:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe foirum am mai scris sute de sfaturi la acest subiect
1 trebuei cautata cauza sinuzitei.. cel mai des este de la radacina dintilor de sus..s de sub sinus
in acest caz se ajunge la Maxilo-facial.. pentru tratamentul corect a sinuzitiei Odontogene
2 daca nu este cauza stomatologica.. atunci se trataeza la orl..cu punctii si antibiotice, aerosoli, inhalatii, aromoterapie, spalaturti nazale s.a.
se opereaza deviatia de sept..sau cornetele nazale...
0
23-10-2013, ora 19:46
Elena-Laura
Nu este medic/terapeut
Elena-Laura
Mi s-a spus ca este din cauza unei masele si am extras maseaua respectiva. Dar nu mi-a trecut. si am incercat si tratamentul cu antibiotice si nu si-au facut efectul. Si am trecut la punctii. Deja am ajuns la a 6-a, dar nu sunt semne ca s-ar curata sinusul definitiv si curge puroi in continuare
0
24-10-2013, ora 23:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa extractia maselei...ramane canalul..deschis din cavitatea bucala spre sinus
e sinuzita odintogena
vindecarea corecta. chirurgicala la maxilo.facial...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.