sinuzita maxilara dreapta

22-04-2013
milka manyura
Nu este medic/terapeut
milka manyura
am o problema mare si nu mai stiu ce s fac unde sa merg.Mama mea are 53 de ani si sufera de o sinuzita maxilara ingrozitoare, are dureri de nesuportat.Am fost la bucuresti cu ea iar medici de acolo mi-au zis ca nasul ei este curat dar la un CT sa vazut ca are un chis de 16 mm pe partea drepta si pe partea stanga unul mai mic.Am fost si la stomatolog si ia scos un dinte care ar fi putut cauza acele dureri doar ca nu au incetat.Multi mi-au spus ca sa se opere de acele chisturi doar ca durerea nu va disparea oare asa sa fie?nu acele chisturi ii provoaca acea durere?lucru interesant este ca durerea este ca o pulsatie sub nas si se prlinge spre partea stanga nu drepta unde este acel chist.Ma poate ajuta cineva sa imi spuna ce sa mai fac ?unde sa merg?sa o las sa se opereze ?la cine ?in cluj as dori pe cineva.ajutati-ma
5 comentarii
0
22-04-2013, ora 19:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
durerile mari de cap... pot fi si din cauza tensiunii arteriale, problemelor renale, problemelor de ficat care afecteaza indirect circulatia cerebrala
de ce considerati ca sinuzita e de vina?
ati facut examen fund de ochi, neurologie, cardiologie?
0
22-04-2013, ora 19:36
milka manyura
Nu este medic/terapeut
milka manyura
da, am fost si la neurologie si mi s-a spus ca nu de acolo vin durerile, am facut si rmn si nu i-au gasit nimica ci doar o spodiloza pe care o tratam la Felix.La ochi am fost si nu are absolut nimica.Tot ce i s-a gasit dupa 5 luni de investigati si umblat din medic in medic a fost doar aceasta sinuzita maxilara si aceste chisturi.Durerea ingrozitoare se situeaza in jurul nasului si spre partea stanga a fetei, iar durerea de cap trece dupa ce trece aceasta durere de fata ea dureaza cam o zi asa intens.Nu mai stiu unde sa merg ?s-au ce ar putea sa fie mai exact?am eliminat deja o gramada de lucruri si mi-a mai ramas aceste chisturi din sinusuri.are trebuie scoase ?va inceta durerea?este grea operatia?
0
22-04-2013, ora 19:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poate fi o neuralgie de n.trigemen si se poate face infiltratii
chistul se poate opera endoscopic in clinica orl
pentru dantura... e bine un consult la Maxilo-facial
0
22-04-2013, ora 20:13
milka manyura
Nu este medic/terapeut
milka manyura
a fost internata in cluj la clinica de neurologie si acolo au facut o testare pe nervul trigemeni si mi-au spus ca nu este acesta, ca nervul reactioneaza cum trebuie si de acolo m-au trimis la orl undeva in culuj si acolo mi sa spus ca e devina chisturile de pe sinusuri ca e inflamata mucoasa nazala si ca necesita operatie.mi s-a spus de ceva medic albu silviu din cluj de la spitalu cfr din cluj.As dori sa stiu daca e bine sa se opereze sau ar putea fi alta cauza ?La cluj medici au zis ca chisturile nu dor ci doar produc dopuri si acel puroi nu are pe unde sa iasa iar la bucuresti mi s-a spus ca si acele chisturi dor daca sunt de dimensiuni mari.
0
23-04-2013, ora 10:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
personal am mare incredere in medicii din cluj
va internati la ORL.. acolo se opereaza endoscopic
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.