Situatie delicata parinti

05-09-2020
Luc biz
Nu este medic/terapeut
Luc biz
Buna ziua. Povestea este in felul următor: suntem impreuna de 3 ani, am facut cununia in urma cu putin timp si urmeaza sa avem un bebe peste cateva luni. Problema este in legatura cu parintii lui (socrii), care sunt posesivi/dominatori(autoritari)/nefelxibili. De cand s-a mutat de la ei, in alt oras, iubitul meu este "constarns" sa ii sune zilnic, altfel se supara pe el;(ei nu il suna niciodata, deoarece se presupune ca "el este copilul, si el trebuie sa sune, nu ei ca parinti!!!!" ) Mai mult de atat, de fiecare data cand mergem pe undeva (in vacanta, pe afara) trebuie sa le dam raportul, el avand un fel de teama daca nu le spune ceea ce facem.. Tin mereu sa critice si sa faca observatii.. Majoritatea alegerilor pe care le-am facut au fost prin prisma a ceea ce au vrut ei, deoarece, discutand serios cu iubitul meu ii este teama sa le dea un raspuns/faca altfel.. I-am explicat iubitului de nenumarate ori ca nu mi se pare in regula cum reactioneaza, insa imi spune de fiecare data ca nu stie ce sa le faca( se vede ca are teama fata de ei).. O singura data le-a spus pe un ton mai autoritar ca nu este ok iar acestia s-au suparat si au schimbat tonul, au devenit agresivi in vorbire ("bine ma, nu ne mai suna atunci, lasa-ne in pace") iar soc'mea nu mai vorbea deloc cu el.. Situatia incepe dsa fie destul de deranjanta deoarce urmeaza sa avem un bebe si nu vreau sa se bage cu forta in educarea lui.
2 comentarii
1
06-09-2020, ora 15:15
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Unii părinți realizează mai greu că e nevoie sa- i lase pe copii sa funcționeze independent de la o anumită vârsta. Important e să aveti o discutie serioasă în care sa- i convingeti cu argumente că vă puteți gestiona viața și nu-i nevoie să vă controleze tot timpul. Poate fi o nevoie a lor să aibă totul sub control, dar incercați incet- încet să ieșiți de sub tutela lor, dar printr- o comunicare clară si prin acțiuni prin care să dovediti ca sunteți capabili să vă luati propriile decizii.
0
18-09-2020, ora 15:43
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Uneori pastrarea limitelor in relatia cu parintii poate fi o sarcina dificila. Nu insa imposibil de invatat. Poate nu strica sa va puneti intrebarea: oare suntem cu adevarat pregatiti pentru bebelus?

La o prima vedere ai spune ca da, nu-i asa? Ai citit o multime de articole despre dezvoltarea micului suflet ce va completeaza familia. Cunosti poate ce si cat ar trebui sa manance, cat doarme in fiecare etapa a dezvoltarii sale, cum trebuie sa va ingrijiti de sanatatea lui. Ati discutat insa despre felul in care se transforma relatia voastra de cuplu in perioada de dupa nastere?

Desi aparitia bebelusului e cel mai frecvent o bucurie pentru ambii parteneri din cuplu, nu rareori pot sa apara probleme chiar si atunci cand noul membru al familiei a fost dorit de catre amandoi. Si asta pentru ca destul de des nu se discuta despre privatiunile si aspectele mai putin placute asociate cu aparitia unui nou membru al familiei. Ar fi bine sa abordati in cuplu acest subiect ….si poate in cadrul unei sesiuni de terapie de cuplu si subiectul limitelor ce le puteti agrea in relatia cu parintii.

Dr Rares Ignat
Terapeut de cuplu – Psihosexolog
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice.

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.