Situatie grava: tuseste tot timpul si cu cateva zile in urma a vomat sange

08-07-2014
mariusvn
Nu este medic/terapeut
mariusvn
Buna ziua, numele meu este Marius si as dori un raspuns, mama mea are 65 ani si este intr-o stare foarte grava tuseste tot timpul si cu cateva zile in urma a vomat sange in cantitate mare, sta toata ziua inchisa in camera si tine usa incuiata, nu vrea sa manance, sta toata ziua in pat si nu se poate tine pe picioare ( e foarte slabita ), e mai bine de o luna de cand e in situatia asta, vorbeste singura si devine agresiva daca nu o lasam in pace, are probleme psihice, daca chem salvarea nu ii va da drumul in camera, Parinti mei stau de mai bine de 10 ani in camere separate in acelas apartament si pe tata nu il intereseaza starea in care este mama, In cazul asta ce pot face ?, unde sa ma adresez ?, a ajuns intr-o stare foarte grava
9 comentarii
0
08-07-2014, ora 17:48
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Mama dumneavoastra trebuie dusa de urgenta la Clinica de pneumoftiziologie pentru investigatii.
Deci solutia este tot sa chemati serviciul de ambulanta.
Atunci cand chemati salvarea sa mentionati ca mama dumneavoastra are si probleme psihice.
Ei vor intelege ce au de facut.
Cu stima:
dr Petre Muresan
0
08-07-2014, ora 18:52
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
MARIUS cand chemi salvarea poti solicita si un echipaj de politie pt sprijin, eu cand lucram asa se proceda si ei reuseau sa convinga persoana sa mearga la spital dar daca are probleme psihice poate fi dusa la spital cu acordul unui membru al familiei POTI LUA IN CALCUL ACEASTA VARIANTA.
Sa mai postezi cum ai rezolvat si nu astepta prea mult ca sa nu fie prea tarziu.
0
08-07-2014, ora 20:03
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
in plus poate nu strica sa vorbesti si cu tatal tau si sa-i spui ca e si in interesul lui ca mama ta sa se faca bine- e posibil ca mama ta sa sufere si de o boala molipsitoare.
0
09-07-2014, ora 00:30
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
DOMNULE PSIHOTERAPEUT daca nu va suparati o sa va zic ca de obicei pacientii dumneavoastra nu va spun toata povestea si de obicei in aceste situatii cand sunt divortati si locuiesc in aceeasi casa ( fiecare cu camera lui dau aceeasi usa )de obicei exista situatii in care unul ii face zile fripte celuilalt pt a se razbuna ca na cedat, si gaseste diferite metode ca:II BATE USA IN CUIE, URINEAZA PRIN CASA, NU SE SPALA, STRICA ROBINETII, FACE RISIPA LA CURENT, CONSUMA ALCOOL INJURA STA DEZBRACAT, IL INNEBUNESTE PSIHIC SI TOT CE POATE PT A SE RAZBUNA PE CELALALT...
Marius posteaza daca am dreptate cu aceste lucruri.
0
09-07-2014, ora 08:47
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Cred ca e posibil ca situatia sa stea asa, dar daca e cumva vorba despre tuberculoza ar fi de inteles sa fie si el interesat sa se rezolve, nu e asa?
0
10-07-2014, ora 21:55
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
BA DA dar sa asteptam sa vedem cum rezolva situatia.
0
11-07-2014, ora 09:53
mariusvn
Nu este medic/terapeut
mariusvn
Va multumesc pentru raspunsuri, am chemat salvarea dar nu a putut face nimic pt ca mama a refuzat consultatia si nu a vrut sa mearga pentru un consult la spital, au spus ca nu putem sa luam noi decizi in locul ei pt ca nu avem dovada ca are probleme psihice ( nu a fost violenta pt ca abia se mai tine pe picioare si nu prea poate vorbi, numai in cazul in care era violenta chemau politia ), au spus ca doar cand va fi in coma o poate lua la spital, ne-a spus sa mergem sa ne facem un consult pt tuberculoza
0
11-07-2014, ora 17:19
mariusvn
Nu este medic/terapeut
mariusvn
Domnule Marton nu este asa cum spuneti, mama era cea care avea momente cand cauta motive de cearta si injura fara motiv, vorbea singura pana la 2 -3 noaptea, dar cand unul dintre noi avea nevoie de ajutor ne ajuta si ne dadeam seama ca nu are suflet rau, tata a lasato in pace, nu prea statea pe acasa si nici nu ii pasa de soarta ei. Dar cat de mult rau ar fi facut tot nu pot sta asa sa ma uit cum moare, mi se pare inacceptabil sa nu se poata face nimic
0
13-07-2014, ora 21:30
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Scuze de greseala dar de obicei femeile sunt mai linistite decat noi barbatii care suntem mai impulsivi din fire, I-MI pare rau ca nu ai putut rezolva problema incearca si tu sa discuti cu mama ta si sa o poti duce la un control medical sa o afci sa inteleaga ca este binele ei si al vostru ca familie.
SUCCES.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: