Interpretare rezultate radiografie pulmonara

23-11-2018
Claudia Toma
Nu este medic/terapeut
Claudia Toma
Buna ziua! Cam de 2 luni am o tuse mai mult seaca decat productiva. Am incercat cu augumentin prescris de medicul de familie, fara efect. Am fost la un control la pneumologie, mi-a prescris alt antibiotic, Klacid plus eurespal si Ashta 15 si o radiografie pt siguranta, spunand ca am bronsita virala recurenta. Am si o durere in partea dreapta spate de vreo 2 saptamani.Tratamentul aproape l-am terminat, tusea nu a trecut, parca s-a mai ameliorat dar am perioade cand simt ca mi-e greu sa respir. Interpretarea radiografiei pe care am facut-o spune asa: "Accentuarea moderata a interstitiului peribronhovascular infrahilar bilateral. Fara epansament pleural.Cord si mediastin normale radiologic." Imi puteti spune va rog ce inseamna? Mentionez ca am 33 de ani, fumatoare, am facut si o spirometrie care a iesit normala. Multumesc!
1 comentarii
0
25-05-2019, ora 16:22
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Hristos a Înviat! Desenul pulmonar este accentuat tocmai pentru că sunteți fumătoare, iar restul este normal. Tusea mai poate persista și 2-3 săptămâni după dispariția celorlalte manifestări de boală. Tratamentul prescris este foarte bun. Dacă mai aveți întrebări vă răspund cu drag! O zi liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: