Slăbiciune, mă simt foarte rău și nu găsesc o cauză

27-03-2020
Mariabunoiu
Nu este medic/terapeut
Mariabunoiu
Bună ziua. Ma numesc Maria am 19 ani. De ceva timp, mai exact de 2 luni aproape mă simt foarte rău și nu găsesc o cauză. Totul a început pe 4 februarie când eram la muncă și după ce am mâncat ceva repede și mult într-adevăr mi s-a făcut rău îmi bătea inima extrem de rapid și puternic în piept m-au luat transpirațiile simțeam că nu mai pot să mă țin pe picioare. Mi-am sunat un prieten și mi-am revenit în câteva minute. Următoarele zile din nou am avut palpitații doar că simțeam mai degrabă extrasistole nu tahicardie doar că le simțeam foarte des în piept și foarte supărătoare așa că după muncă m-am dus la Urgențe credeam ca am infarct. Dupa un ekg medicii mi-au spus ca a fost un atac de panica si ca nu am nimic la inima. Mi-au dat un tratament si mi-au recomandat sa fac analize de sânge, la tiroida, sa fac un consult cardiologic în ambulatoriu și să merg la psihiatru daca nu mi se gaseste nimic fizic. Am facut imediat analizele la medicul de familie, totul a iesit bine inclusiv tiroida ( au fost cateva chestii mai ciudate : bilirubina totala 1.77 si glicemia 106) dar medicul de familie a zis ca e ok. De asemenea alte mici schimbari foarte mici in analize dar neînsemnate. Am fost apoi la 2 cardiologi. Primul mi-a spus ca am tahicardie pe baza de stres si mi-a dat sa iau pastile Corlentor timp de o luna.Le-am luat o perioada dar nu imi faceau cine stie ce si mi se parea ca mai rau imi fac. Al doilea cardiolog m-a consultat, mi-am pus si holter 24 h si mi-au iesit 100 si ceva de extrasistole supraventriculare si tahicardie sinusala. Eu stiam de anul trecut de extrasistole dar nu supraventriculare, ci ventriculare. Al doilea cardiolog nu mi-a dat niciun tratament, spunandu-mi ca tahicardia mea este normala si ca nu este ceva grav si ca nu este de medicamente si ca e totul din cauza varstei si pe baza de stres. Am plecat de acolo linistita dar am continuat sa ma simt rau, la modul ca efectiv dintr-o data inima incepea sa imi bubuie in piept in continuare si mi se facea rau. Am continuat sa iau corlentor. Am ajuns la psihiatru intre timp deoarece intr-o seara mi-a fost foarte rau de la tahicardie si am facut un atac de panica pentru care parintii mei m-au dus la psihiatru. Mi s-a pus diagnosticul de anxietate si am primit un tratament cu Zoloft si Anxiar. Anxiarul ma ajuta mult sa adorm seara, ziua nu îl iau. Zoloft iau de 2 saptamani si ceva si sincer nu vad nicio imbunatatire ci din contra mi se pare ca sunt din ce in ce mai rau deși arat mult mai bine la față, arătam foarte obosită înainte de tratament. Problema este că eu continui să mă simt foarte rău. De pe 2 martie au început problemele mari în sensul că eram în mall m-am certat cu fostul meu iubit si mi s-a făcut rău am simțit că mi se taie picioarele și că mi se încețoșează privirea și că o sa cad jos. I-am spus că mi-e foarte rău și am ieșit afară la aer, până să ieșim efectiv m-am pus pe vine pentru că nu mai puteam simțeam că o să leșin acolo. Țin să menționez că abia mâncasem iar mie dupa ce mananc mi se face rau si daca nu beau apa multa imi este extrem de rau. Am ieșit afară, am luat un Anxiar si am incercat sa ma calmez. Cu greu m-am calmat. A doua zi m-am trezit racita si imi era rau abia puteam sa ma tin pe picioare. Am incercat sa merg la munca dar abia ma tineam pe picioare si m-a luat si tahicardia rau de tot si mai eram si racita a fost groaznic asa ca m-am intors acasa pentru ca ma simteam mult prea rau. De atunci situatia s-a inrautatit, nu prea mai mananc, am avut foarte multe crize de tahicardie care au rezultat in atacuri de panica, de atunci de cand am patit ce am patit in mall imi este foarte rau, simt ca nu mai pot sa merg, am o senzatie de lesin de fiecare data cand stau in picioare sau chiar si cand merg pana la baie, simt slabiciune in tot corpul, acum cateva zile abia puteam sa mananc de cat de slabita ma simteam, parca nu aveam putere sa tin lingura in mana, imi tremura picioarele aproape mereu si nu doar ele, imi tremura tot corpul si nu mai pot sa merg pentru ca ma simt foarte slabita si ametita tot timpul si simt ca nu am stabilitate in picioare. Merg si la psiholog dar nu simt nicio ameliorare. Am fost la medicul de familie zilele astea si mi-a dat sa iau magnerot si bisoprolol 5 mg o data pe zi. Eu iau jumatate de pastila pentru ca am luat una intreaga si aveam pulsul 58-59 mi se parea prea mic. De asemenea am sunat la ambulanta acum 3 zile din cauza starii de slabiciune si de tremurat continuu si de gol interior pe care o simteam. A venit ambulanta in jumatate de ora si mi-a spus ca nu am nimic. Nu am pofta de mancare aproape deloc si am slabit 6 kg. Am inaltimea 1.69 si 48 kg. Cred ca am mai putin de 48 de fapt. De cand am aceste stari stau numai jos, in pat sau in canapea si nu fac nimic deoarece ma simt foarte slabita. Seara adorm tremurand, fara anxiar si bisoprolol nu pot si dimineata ma trezesc tremurand si tremur ore incontinuu. Nu mai sunt in stare de nimic, nu mai am putere sa fac nimic, abia mai pot sa stau in picioare sa ma spal. Cand stau in pat imi simt oasele la cat de rau am slabit. Nu mai pot manca cum trebuie nu mai pot merge aproape deloc. Mi-e rau mereu si am spasme musculare si tremuraturi aproape tot timpul. Nu mai stiu ce sa mai fac. Am mai fost la un medic de medicina interna si dupa un consult mi-a spus ca sunt foarte bine si ca nu trebuie sa repet analizele de sange desi eu cred ca trebuia sa le repet. Mi-a facut ecografie si mi-a spus ca sunt sanatoasa. Sincer nu mai suport aceasta situatie. In fiecare zi mi-e rau si am ajuns o leguma nu stiu ce sa mai fac. Sunt convinsa ca sunt bolnava de ceva si ca am sa mor pentru ca oricat mi s-ar spune ca e de la psihic, nu cred ca psihicul te poate face sa te simti asa. Azi noapte m-a luat iar tahicardia m-a trezit din somn. Am luat bisoprolol si m-am linistit. Va rog din suflet sa ma ajutati pentru ca simt ca am ajuns la capatul puterilor. Imi este rau zilnic si niciun medic pana acum nu mi-a gasit boala. Ce pot face? M-as interna intr-un spital pentru mai multe investigatii dar sincer nu se poate in aceasta perioada cu Coronavirusul. Sunt aproape sigura ca nu m-ar primi niciun spital.Si nici nu vreau sa merg si sa iau virusul si sa le dau parintilor mei sau bunicului meu. Ce credeti ca am? Ce mai pot face? Simt ca mor in fiecare zi si simt ca nimeni nu ma intelege ! Totul a plecat de la acea tahicardie, de atunci eu nu mai sunt om ! Ma chinui si se chinuie si parintii mei cu mine, imi fac de toate numai sa ma vada bine dar parca imi este mai rau pe zi ce trece. Ce pot face?
3 comentarii
0
27-03-2020, ora 18:57
Psiholog Chițimuș Cristina
Psihologie, Iași
Psiholog Chițimuș Cristina
Bună seara,

Suferiti de tulburare de panică. Din păcate, psihicul va poate face sa va simțiți si mai rau de atat. Nu este cazul si nici momentul pentru internare. Continuati tratamentul cu zoloft si anxiar asa cum v-a fost prescris de catre medic si tineti legatura cu acesta. Tratamentul psihiatric nu funcționează imediat. In functie de organismul fiecărei persoane, medicatia incepe sa isi efectul dupa aproximativ o luna. Continuati ședințele de terapie psihologica si descoperiți care este cauza acestor atacuri de panica. Dacă nu simțiți ca faceti progrese în urma terapiei, apelați la un alt psiholog.
0
27-03-2020, ora 20:19
Mariabunoiu
Nu este medic/terapeut
Mariabunoiu
Vă mulțumesc din suflet pentru răspuns !
0
12-10-2020, ora 15:55
Raluca2020
Nu este medic/terapeut
Raluca2020
Sunt atacuri de panica, pe fond de anxietate deja generalizata. Si eu am perioade destul de lungi cand patesc mai mult sau mai putin la fel, sigur simptomele mai difera dar ideea este aceeasi. Eu am mers mai pe varianta light cu calmogen si cand imi este foarte rau iau 20-30 picaturi de valeriana, extract. Am avut si eu momente cand nu ieseam nicaieri, mi se facea rau in magazine, am chemat salvarea in toiul noptii fiindca mi se parea ca nu mai am puls, cu fata amortita, frisoane si calduri, alternativ. Cand am epidoade mai puternice imi creste si tensiunea. In fine, la mine situatia ajunge la fel, apocaliptica, cu vizite la toti medicii posibili si analize peste analize care majoritatea sunt foarte bune.

Cel mai bine ma calmez prin autosugestie, sincer.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.