Sotul meu ma ignora :((

21-11-2014
Alinna81
Nu este medic/terapeut
Alinna81
Buna seara! Of, imi este atat de greu sa vorbesc despre asta, in sensul ca vroiam sa spun lumii ca sunt in sfarsit...fericita! In fine.
M-am cunoscut cu sotul meu acum trei ani jumate, ne-am placut din prima clipa, eu aveam atunci 30 de ani, el 32. Dupa o luna jumate de relatie, (ne vedeam zilnic), mi-a cerut sa ne mutam impreuna si am facut acest pas foarte usor, manata de sentimentul pozitiv ca el este alesul si invers. Parca ne cunosteam de 20 de ani. Si este inca pt mine, dar am totusi indoieli. Asa..dupa 6 luni de zile am facut si cununia, apoi dupa un an jumate a aparut dulceata noastra, o fetita scumpa. Problema este urmatoarea: sotul meu este ffffffoaarte mamos. Am mai intalnit barbati care isi iubesc mamele, este normal, dar el este exagerat. Aproape orice decizie o luam noi doi ca familie, ea afla si sotul meu isi schimba parerea imediat dupa a ei, desi nu coincidea cu dorintele noastre/mele. Mama lui ma jignea FARA MOTIV, ATENTIE. NU am jignit-o niciodata, doar o data am vrut sa discut cu ea, frumos si civilizat, sa o intreb de ce nu ne lasa si pe noi in pace, apoi foarte rastit mi-a spus ca NUMAI SANATATEA LUI CONTEAZA, NU A MEA, CA SUNT GELOASA, CA DANSA ARE FACULTATE SI CA II CHINUI BAIATUL! Desi EL ma chinuia pe mine. Eu am fost intotdeauna de principiul ca doi oameni sa se respecte, sa fie sinceri, sa aiba incredere. La sotul meu cam lipseau aceste lucruri, desi eu cedam uneori chiar daca el gresea. Varul lui ma jignea deseori, fratele lui la fel, cumnata mea la fel. Singura persoana din familia lor care m-a respectat mai mult, este socrul meu. Sotul meu a crescut fara tata, ei s-au despartit cand avea el 11 ani, iar fratele lui 12. Desi nu a fost langa ei fizic, zi de zi, ii ajuta deseori cu bani, cu haine, cu mancare, etc si i-a intretinut in facultate pe amandoi, iar sotului meu i-a cumparat si o masina, drept cadou ca intrase la facultate. In fine, desi poate va vine greu sa credeti ca oamenii astia au ei un motiv.ei bine, eu sunt o femeie cumpatata, diplomata, respectuoasa si NU mi-as fi permis sa ii tratez urat pe nici unul pentru ca IMI ESTE RUSINE! IMI ESTE RUSINE SI NU AS PUTEA!!!! Cand ne mai certam, el se ducea la mama lui si ii spunea despre noi, el venea influentat, intors pe dos. S-au mai potolit lucrurile de ceva vreme, dar mie imi este greu. De ei vorbeste foarte frumos, ii respecta foarte mult, chiar si pe cumnata lui pe care nu o place, dar niciodata nu a jignit-o cu nimic, Foarte frumos, numai ca pe mine ma jigneste uneori, imi vorbeste foarte dur, iar cei care ma jignesc si el vede si aude, nu are NICI O REACTIE, nu atrage atentia nimanui, nu ma sustine in fata lor si NU ma protejeaza. Dimpotriva, tot eu am fost cea care a incercat o apropiere de ei si nu am reusit, numai eu am facut pasi spre ei, dar degeaba. Pana la urma, ma intereseaza de el. Ce sa fac? M-am gandit sa divortez pentru ca daca se comporta asa, e clar ca nu ma respecta. Il iubesc si stiu ca ma iubeste, are calitati pe care sincer, nu le-am mai vazut in alta parte, dar aceste defecte ale lui imi fac prea mult rau! Plus ca a vorbit o perioada lunga la inceputul relatiei noastre cu fosta lui iubita si m-a ranit si acest lucru! E tatal copilului meu, dar ce sa fac eu? Divortez pt ca asa este caracterul lui? Ma schimb eu sa fiu mai rece cu el? Fratele lui ma ocolest, mama lui la fel. Cand il suna fratele lui, il invita pe la ei, logic, fara mine. Am facultate, am o cariera frumoasa, nu sunt intretinuta, sora mea este plecata in strainatate si are o functie importanta, deci suntem oameni civilizati si umblati prin lume. Nu inteleg. Am asteptat pana la 30 de ani tocmai ca sa nu iau pe oricine si numai bine ca nu prea sunt fericita, nici apreciata, nici respectata prea mult! Mama lui ma suna pe mine sa imi spuna ca sa vine si el pe la ea, dar eu sa nu vin. EXACT ASA! De 4 ori mi-a facut asta. Nu stiu ce fel de oameni sunt ei, dar ce fac eu cu el? Nu ma apara in fata familiei lui si culmea, eu sunt foarte respectuoasa, credeti-ma. Sunt o fata cuminte, ne-am casatorit amandoi din dragoste, eram singuri cand ne-am cunoscut, ne-am inteles cu banii, nu cheltui banii aiurea, nu beau, nu fumez, daca vreau sa imi cumpar ceva, il intreb si pe el intai, tin cont de parerile lui. Nu l-am ignorat, eu ii cumpar camasile, cravatele, am grija de imaginea lui, am grija de mine, de casa, de copilasul nostru, fac mancare, curatenie. :( Ma contrazice la orice aproape, nu il mai suport. Din cauza asta am devenit mai agresiva verbal si ma enervez usor! :! Am scris cam mult, scuze, si asta e doar rezumatul! Va multumesc
17 comentarii
0
22-11-2014, ora 19:45
Alinna81
Nu este medic/terapeut
Alinna81
Ma indrept spre divort, imi este greu si am intrat aici ca sa gasesc niste pareri obiective si sa primesc niste sfaturi de la oameni ca si mine, care au trait experiente asemanatoare. Macar un rand si tot mi-ar fi de ajuns. :( Aici nu ne cunoastem si fiecare intra sa "aibe cu cine vorbi". Poate parerea unuia dintre voi imi va indrepta pasii spre o alta viziune. Eu sunt blocata pur si simplu si nu stiu ce sa fac, mai ales ca am un copilas de crescut!
0
23-11-2014, ora 12:30
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Stimata doamna nu va pierdeti cu firea, trebuie sa intelegeti intai situatia in ansamblul ei ! Din ce ati relatat am inteles ca soacra dv este BOLNAVA, adica mai mult sau mai putin psihotica, adica manifesta atitudini si idei irationale si nereale ! Fostul ei sot si-a dat seama cu cine a facut copii si fiind un om echilibrat a preferat sa se desparta si sa-si ajute copiii de la distanta !
Revenind la sotul dvs si fratele sau, ei sunt sub influenta ideilor paranoiace ale mamei lor si din cauza asta aveti probleme cu el/ei ! Solutia este sa-si trateze mama de psihoza de care sufera si pe ei insisi daca (destul de probabil) au mostenit si ei ceva din genele mamei si totul va reveni la normal sau oricum la un nivel suportabil !

Bolile psihice nediagnosticate sunt aproape la fel de frecvente ca si gripa in societatea noastra, de cand activez pe acest forum am indentificat un numar enorm de psihoze (cu deliruri de interpretare, gelozie, de urmarire, de persecutie..)si manii la oamenii aparent sanatosi, nu ma refer la sectiunile specifice unde lucrurile sunt clare din start si sub control !

Va dau si un test in 3 puncte, original (marca inregistrata de mine:))si foarte rapid pt psihoza, pe care il puteti aplica sotului si mamei sale ca sa vedeti daca mai aveti vreun viitor cu ei :
1. daca au votat de 2 ori base (cel mai cunoscut psihotic compensat de la noi din tara) sufera si ei de asa ceva ;
2. daca au votat doar o data (prima data) sunt doar usor isterici, colerici dar cu sanse bune de revenire ;
3. daca au votat se 2 ori base plus impotriva suspendarii la cele 2 referendumuri sunt irecuperabili (fara tratament psihiatric);

Va asteptam cu alte detalii sau concluzii !
0
23-11-2014, ora 13:34
Alinna81
Nu este medic/terapeut
Alinna81
Nu il suporta pe Base, nici unul.:)) Dar haioasa comparatia. Dar nici cu PSD-ul nu mi-e rusine.
Oricum, e posibil sa aveti dreptate in prima parte. Nu stiu daca voi avea vreun viitor, in fine. M-am chinuit prea mult, am lasat de la mine deseori, dar sunt oameni care nu se lasa schimbati si nici nu constientizeaza ca problema este de fapt la ei.(aroganti, reci si jignesc fara retinere). Cred ca singura mea scapare este chiar...sa scap! Multumesc pt raspuns. Astept si alte raspunsuri. Au un comportament abuziv. Nu as putea sa ii ofer un astfel de mediu propriului meu copilas. Am nevoie de un partener cu scaun la cap, care nu e dupa fusta mamicii lui, Ce sa fac cu asa ceva? Barbatii ar trebui sa isi apere familia si partenera, ca de aia sunt BARBATI. Sa fie puternici, responsabili, sa aiba coloana vertebrala, sa ia propriile decizii!... :( Recunosc, eu asa ceva nu am intalnit pana acum! Mai bine imi vad de drumul meu, ca prea mult sufar!
0
23-11-2014, ora 14:15
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Eu nu am intalnit alte cauze obiective ale caracterelor dificile in afara de psihoze (aici intra si basismul), ateismul (si aici includ materialismul exacerbat) si tulburarile de personalitate de tip borderline ! In general bolile cronice ascunse ii pot face pe unii oameni sa fie sau sa para foarte duri sau rai !
Alta cauza a rautatii gratuite nu mai poate fi decat invidia pe persoana respectiva, daca excludem toate cele de mai sus ! Analizati si vedeti care este situatia ! O explicatie logica trebuie sa existe !
0
23-11-2014, ora 19:11
clepsidra2
Nu este medic/terapeut
clepsidra2
Alina si eu am trait cum spui tu cu familia fostului sot;finalul -tot el m-a parasit cand aveam mai mare nevoie de el, influentat de mamica sa, si el era exagerat de mamos, stiau si cunoscutii de acest lucru, insa singura deosebire a situatiei este ca al meu fost sot era un om materialist.Daca vrei sa mai vorbim, scrie-mi pe privat.Imi pare sincer rau de tine dar cunosc genul asta de soacre si nu te vad bine deloc.
0
23-11-2014, ora 22:50
mir2211
Nu este medic/terapeut
mir2211
Draga Alina.am devenit agresiva verbal, asta poate insemna ca si tu i ai jignit pe ei.pentru mine e greu sa cred ca toata familia lui e impotriva ta dar ma rog, ce conteaza e faptul ca ai specificat ca sotul tau are multe calitati.crezi c o sa gasesti barbatul ideal?????...niciodata.Daca il iubesti vorbeste i frumos si lasa de multe ori de la tine.Vorba buna atrage vorba buna..o viata linistita iti doresc!
0
24-11-2014, ora 08:27
Alinna81
Nu este medic/terapeut
Alinna81
Multumesc pentru raspunsuri. Da, am inceput sa fiu mai irascibila pentru ca ii place sa ma provoace. Nu prea ma intelege si de multe ori nu imi da dreptate, chiar daca am dreptate si ii ofer dovezi sau argumente solide. Se foloseste de mine? Ex :trebuia sa inchidem un cont bancar ca sa scapam de datorii si stia acest lucru si i-am adus aminte de lucrul asta, iar el imi spune imediat ' DAR CE, IMI IMPUI'?? Desi i-am spus frumos si calm. :(( Ma terorizeaza, psihic, asta face.
Eu stau si numai in casa, nu ies nicaieri, il astept pe el sa vina de la serv, am grija de copil, de casa, il ingrijesc, etc. Noi mergem numai la cumparaturi sau rareori intr-o vizita. Ar trebui sa mai imi vad si de viata mea, sa incep sa ma respect mai mult, nu stiu.
0
24-11-2014, ora 12:52
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Pe de alta parte imi place mult sa observ cum femeile intorc armele impotriva 'dusmanului de clasa' indata ce se vad cu pruncul la piept si misiunea de reproducere incheiata din partea boului de prasila !
Vorbesc asa la modul general!

Nu sunteti de parere ?! :)
0
24-11-2014, ora 17:14
Alinna81
Nu este medic/terapeut
Alinna81
Nicidecum. Dimpotriva, odata ce ne-am vazut cu pruncul in brate, avem nevoie si de mai multa atentie din partea 'boului de prasila'. Odata ce ne vad ei cu pruncul in brate, cred ca nu mai parem atat de interesante si noi ne vedem de casa, de copil si de barbat. Poate nu mai e atat de sexy, incat sa ne dedicam suta la suta lui si sa il asteptam acasa in camasa de noapte transparenta, mirosind a capsuni, dar de fapt mirosim toate a tocanita. Ei, asta inseamna evolutia familiei, poate nici el nu mai aduce flori, bomboane si prajituri sau nu iti mai arata prea multa consideratie pentru tot ceea ce faci, ca deh.doar asta e 'obligatia' noastra. Si cum naiba sa te mai simti femeie, cand incepe sa te jigneasca pe deasupra, asa fara motiv, te cicale intr-una ca aia nu e bine, aia trebuia invers, ba se mai baga si mamitica sa fie meniul complet, iar cand ii spui ca te doare.eh, lasa ca tot mama are dreptate. Da, ai dreptate. El este doar bou. Noi suntem 'de prasila'. Barbatii cam uita sa fie BARBATI. Eu ma confrunt cu greutati, cum este sa zaci in pat de suparare??? Daca am ajuns pana aici, e grav pentru mine cel putin!
0
24-11-2014, ora 18:19
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Da, era o observatie cu caracter mai general nu neaparat particular, daca ziceti ca nu e cazul nu e si gata ! Dar puteti incerca lucruri mici care tin de dv strict, multi barbati se simt nepregatiti sau dati la o parte de aparitia unui copil si le trebuie ceva timp pana isi revin !

Pt 'lupta' pe celalalt front (cu familia lui:), trebuie neaparat sa va largiti suportul psihologic, sa va cautati aliati in propria familie, prieteni apropiati, nasii de cununie etc, nimeni nu poate lupta in astfel de conditii pe 2 fronturi si sa se astepte la reusita !

Al treilea aspect care de fapt poate fi chiar primul ca importanta este sa faceti cat mai repede o evaluare la un psihiatru pt a exclude o depresie post-natala sau reactiva in situatia in care sunteti dpdv familial ! Nu stiu daca mai functioneaza 'scoala mamelor' dar stiu ca Andreea Marin a avut un proect tocmai pt mamici, cu sfaturi utile si consiliere psihologica gratuita pt asemenea situatii dificile, cautati si vedeti daca va pot ajuta cu ceva acolo !
0
25-11-2014, ora 14:35
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Steve, ai niste idei...
Nu stiu cine si de unde le-ai preluat, sau pur si simplu creierashul tau le produce cu o eroare de fabricatie.
O femeie nu face un copil ca pe urma sa ramana sa il creasca singura.
Isi doreste ca si tatal sa participe la cresterea lui, sau tu crezi ca un copil se creste precum o pisica.
Daca n-ai copii nu-ti mai da cu parerea!
Auzi, "dusmanul de clasa", crezi ca toata lumea are aceleasi idei delirante ca ale tale? Mai sunt si oameni cu o gandire sanatoasa pe lumea asta.
0
26-11-2014, ora 15:36
Psiholog Ioana Frecan
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Ioana Frecan
Buna ziua!
Ma intreb daca va ganditi la divort ca fiind o decizie luata in urma faptului ca nu primiti ceea ce aveti nevoie de la sotul dvs., ca sunteti data la o parte din familia lui primara sau daca este o decizie ca urmare a disperii si suferintei. Diferenta intre acestea doua consta in urmatoarele: in primul caz ar fi o decizie asumata; desi va doriti sa mearga casnicia dvs. si ati facut ce s-a putut face in aceasta directie, neprimind ceea ce este firesc sa primiti decideti ca nu acceptati asta si divortati. In al doilea caz, sunteti colpesita si ranita si luati decizia asta pentru a putea fi vazuta de catre partenerul dvs. toata suferinta pe care o traiti. Si in cazul al doilea inca mai sunt optiuni in afara de a divorta.

Cu siguranta sotul dvs. este supra-atasat de mama, respectiv familia lui primara si nu face ceva pentru a va include si pe dvs., nu pune limite mamei lui si celorlati (in sensul de a le atrage atentia ca acum dvs. suntei familia lui) si mai mult decat atat vorbeste de relatia pe care o aveti cu mama lui, care pare sa nu va aiba tocmai la inima. Dependenta este adesea incurajata in familiile divortate (si nu numai), de cele mai multe ori mama face asta, pentru ca ii poate fi teama fie de singuratate, fie de abandon. Iar copilul rezoneaza cu aceasta suferinta si o poarta cu el si la cele mai inaintate varste. Si este vindecabila dependenta, atunci cand cel implicat nu mai aduce trecutul in prezent.

Este necesar sa existe granite intre noua familie si familia primara, adica asta si asta sunt lucrurile noaste, ne apartin doar noua, sa fie dat mesajul ca tu si copilul vostru sunteti mai importanti acum.

Ceea ce se intampla ajunge la dvs. ca nefiind importanta si respectata. Si asta pare sa transmita comportamentul sotului dvs., insa ma intreb daca nu cumva este faptul ca nu stie cum sa fie si cu dvs. si cu ei, ca nu stie cum sa puna limite familiei lui primare, ca nu stie cum sa gestioneze situatia.

Intrebati daca sa va schimbati dvs. si sa fiti mai rece. Imi suna mai degraba a retragere, a incerca sa fiti mai putin implicata, insa retragerea nu este o solutie, este un mecanism de adaptare putin adaptativ, in sensul ca nu rezolva situatia asta.

Poate ati putea considera sa va adresati unui terapeut. Toate cele bune!
0
27-11-2014, ora 13:25
Alinna81
Nu este medic/terapeut
Alinna81
Multumesc mult pentru raspunsul dvs. Mi-as fi dorit sa va spun mai multe. S-a complicat putin situatia mea intr-o perioada scurta de timp. Imi puteti lasa o adresa de email? Va multumesc.
0
13-07-2015, ora 11:38
alu27
Nu este medic/terapeut
alu27
Buna ziua! Am o" mica" problema cu sotul, sunt casatorita de 6 ani, am un copil de 5 ani, noi locuim singuri, in afara tarii, mama m a ajutat la inceput cu copilul, sa pot merge sa lucrez, in perioada aceasta sotul cu mama au avut f multe conflicte, s au jignit des, in fine ea a plecat pt a nu exista discutii, problema este ca sotul meu nu o suporta pe mama si nu o accepta, chiar daca ea e la 1300 km, imi reproseaza mereu de ai mei, pt ca spune el, mama " s _a bagat intre noi", el e tipul de barbat ce i place mereu sa iasa in evidenta, se aranjeaza mereu, ii place sa iasa in oras cu diferite persoane, numai cu mn nu, copilul il lasa acasa si pleaca, ma rog de el sa l ia, sa l plimbe, dar zice ca il oblig, bani strica si la aparate, l
M a si inselat, ai lui nu ma inghit deloc, chiar daca ne vedem rar
Problema e ca orice vreau sa i zic se crizeaza f repede, ma jigneste f des
El e foarte atasat de sora lui, ea e divortata si are un copil, atasat ma refer ca la orice telefon primit din partea ei, el e in picioare si zice ca trebuie sa o ajute, sora lui a locuit 6 luni la noi cand a divortat, bineinteles devastamdu mi casa, de la fumat, intra incaltata in casa, isi lasa copilul sa faca ce vrea, mi a terminat patul si canapeaua, in sensul ca face in pat.si peste toate cele trebuie sa o ia oriunde mergem, la un strand, la o pizza, la piata, in tara cand venim, tin sa specific ca ea vn aproape zilnic la noi, daca nu sunt acasa ma asteapta la usa, ma termina psihic, ea nu lucreaza, statul o ajuta, cand incerc sa vb cu sotul si ii spun ca ma deranjeaza f mult prezenta ei, imi spune sa i spun ei, i am spus o data, dar iar incepe za vina...in fine noi vrem sa ne intoarcem acasa, dar el vrea sa stam cu ai lui, vreau sa spun ca toti ai lui locuiesc in acelasi sat, frate, sora, bunica, bunic, ei sunt avuti cu bani, paduri, case, pamanturi(adica bunicii), ii da sotului casa si pamant cu conditia sa locuiasca acolo, eu nefiind de acord, sotul mi a zis ca eu pot pleca, am zis ca plec dar acum ma ameninta ca mi ia baiatul si ca mai bine ma omoara, decat sa merg cu copilul la ai mei!
Mai am vreo sansa sa fac ceva in legatura cu nedespartirea lui de ai lui si mai ales de sora lui?
Tin sa spun ca zilnic vb la telefon cu ai lui, tinandui la curent cu tot, sora lui stie tot ce se intampla la noi in casa, eu as vrea sa ma intorc in tara dar nu vrea sa mi faca procura pt copil!
0
03-08-2015, ora 15:03
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
@alu, sotul tau a fost vreodata violent cu tine sau cu copilul?
Ai luat in considerare varianta de a ajunge in tara cu copilul si a incerca sa stai o perioada cu ai lui...iar daca problemele persista sa incerci atunci sa gasesti o rezolvare?
0
18-08-2015, ora 16:22
alu27
Nu este medic/terapeut
alu27
Violent verbal, cu mine mereu, dar s a intamplat si cu baiatul sa i spuna ca este cel mai rau copil, acum baiatul este in vacanta in tara, la ai mei, dar sunt hotarata sa raman aici pt ca am alt viitor cu copilul, in tara ar trebui sa merg sa locuiesc la ai mei, eu fac si lucruri handmade, pictez si reciclez, mai fac niste bani extra, pot intretine copilul singura.
La ai lui am stat o luna cel mai mult, nu as putea sa locuiesc acolo, ei sunt genul de persoane ce intra incaltati in casa, fumeaza unde dorm, le place sa iasa mereu, eu sunt altfel, imi place ordinea, curatenia, cu fumatul in locuinta nu sunt de acord, chiar daca fumez si eu.
Parintii sotului mi au facut programare la ginecolog pt avort, nu au fost de acord sa avem un copil, am trecut peste asta, acum baiatul meu e mare, dar el nu intelege ca familia ar trebui sa fie formata din noi trei, apoi urmand restul, sotul e trup si suflet pt maica sa si sorsa, ce pot spune ca l am prins ca discuta cu o tinerica de la el din oras(el a fost plecat in tara fara mn o sapt sa si duca sora, chiar daca nu am fost de acord, m a lasat si a mers), s au si intalnit, probabil au avut si relatii intime, am sunat soacra si i am spus, raspunsul a fost:"si daca s a f.t, asta e, oricum e din neam de tigani si mie nu mi o trebuie", acesta a fost raspunsul ei, tin sa spun ca sotul nu s a mai atins de mine de un an jumate, eu acum sunt pasiva, plutesc in casnicie, ai mei cred ca o duc f bine, dar sunt destul de matura, ma calmez si am rabdare, am un copil pe care il pot creste singura, bineinteles ca sunt regrete, eu sunt de vina pt ca i am dat libertate, sa mearga cu prietenii, sau unde a vrut, am zis sa nu stea legat, sunt genul de persoana care nu mai m am aranjat, in sensul ca nu am mai fost la un coafor, nu mai mi am dat cu un rimel, am f mult de lucru, vin acasa, mancare, spalat, calcat, copil si noaptea cand am timp pictez, crosetez etc.
Binenteles sotul de atatia ani nu apreciaza mai ales ca pictez, spune ca sunt copil inca, dar fac bani din asa ceva!
Prietene am doar cu numele, singurul prieten e jurnalul, dupa ce scriu, ma descarc, apoi le rup, e mai mult jurnalul inimii!
Stiu ca am scris mult, o zi buna!!
0
01-09-2015, ora 22:45
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
E adevarat ca doar tu stii raspunsul la intrebarile tale alu27 dar din pacate jurnalul inimii de care spui nu te poate ajuta prea mult, ci doar refacerea comunicarii cu sotul tau...sau decizia de nu mai continua relatia. Ai incercat sa-i propui sa urmati o psihoterapie de cuplu? acum e posibil si online prin Skype
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul