Sotul nu ma respecta

08-09-2020
Ofog
Nu este medic/terapeut
Ofog
Sunt casatorita de 3 ani. Cu sotul sintem in relatie de 8 ani. In momentul cind neam cunoscut eu eram mica de virsta si mam lasat amagita, am fost inselata, batuta, umilita. Acum dupa casatorie avind 2 copii. Mi se schimba viziunea fata de multe lucruri. Sotul nu ma mai respecta ma numeste cu cuvinte urite ma trimite unde vrea, intimplari de gen: plinge bebelusul noaptea si el se trezeste si imi reproseaza cu cuvinte necenzurate sa te culci in alta camera..ce pot face eu ca sa remediez situatia?
8 comentarii
2
08-09-2020, ora 12:15
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
De ce ai acceptat un astfel de tratament? Nici-o femeie nu merită să trăiască în asemenea condiții. Discută serios cu el și măcar acum în ceasul al doisprezecelea, încearcă să impui anumite limite.Nu poți crește copiii în asemenea atmosferă.
Propune-i să mergeți la terapie de cuplu, dacă tu consideri că se mai poate repara ceva în relație.
Dacă refuză, pune-i condiția că dacă se mai comportă agresiv cu tine, îl părăsești.
0
08-09-2020, ora 13:56
Ofog
Nu este medic/terapeut
Ofog
Nu doreste la terapie de cuplu dar din cite am inteles e inutil sal conving eu, el singur trebuie sa doreasca schimbare.. am vorbit despre despartire la care el remarca ok ne despartim arunci ai sa fii libera sati gasesti alta pu*a, el fiind unicul meu barbat
1
08-09-2020, ora 15:06
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Dar tu de fapt ce doresti? Dacă numai te plângi și nu acționezi, nu rezolvi nimic. Îți spui probabil că este tatăl copiilor. Dar cum vor crește copiii în așa o atmosferă? Iar o căsnicie în care nu exista trespect, întelegere și comunicare, mai bine lipsă.
0
08-09-2020, ora 15:11
Ofog
Nu este medic/terapeut
Ofog
Eu cind incerc sa discut cu el sa ajungem la un compromis mereu se termina discutia cu frica mea de a mai spune ceva sa nu fiu lovita cumva..in sens ca el ia asta ca o provocare din partea mea, dar nici decum ca ceva serios, deja si cunoscutii rudele ma considera provocator..dar eu incerc sa imi exprim nemultumirile...
1
08-09-2020, ora 18:12
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Acum depinde și de cum îi spui. Găsește un moment când e calm și încearcă să vorbești despre nemultumirile tale, fără să-l acuzi. Spune- i ceva de forma, , pe mine mă deranjează că te porți așa cu mine, mi- aș dori pentru binele copiilor noștri să avem o relație buna si să comunicăm civilizat." Păstrează-ți calmul în voce, vorbește- i tu frumos șî vezi ce se întâmplă.
0
08-09-2020, ora 19:00
Ofog
Nu este medic/terapeut
Ofog
Am incercat sa vorbesc cit se poate de civilizat asta il enerveaza si mai tare...el are furie pe oamenii care in viziunea lui, , se tin destepti".ceea ce vad eu la el ca se complexeaza pe faptul ca cuiva ii reuseste ceva dar lui nu, orice vorba a mea de bine in partea vreunui barbat fie vreun prieten bun de a lui, fie tatal meu, el o ia ca pe un compliment urit spus lui, cred ca este mostenit acest fapt ca am observat asta si la taica sau.problema este ca noi nu vorbim in, , aceeasi limba", multe lucruri pe care i le relatez el nici nu le intelege..nu mias dori divort, dar nu stiu daca are vreo rezolvare aceasta situatie...nici eu nu sunt super educata am si eu ale mele fiind din familie cu mama dependenta de alcool si tatal businessman tiran care isi calca sotia cu picioarele pe cap pina a ajunge la alcoolism avansat, eu sunt gata sa fac orice schimbare, dar sotul meu nici nu are idee ce se intimpla cind mergi la cabinetul psihologului(este genul de om care crede ca la psiholog se duc doar oamenii nebuni bolnavi psihic), este prost educat vorbeste foarte vulgar si in societate nu doar cu mine, si violenta peste tot nu doar acasa. Vreau sa stiu daca este vreo scapare la acest comportament urit
0
08-09-2020, ora 19:25
Ofog
Nu este medic/terapeut
Ofog
Imi este rusine de cunoscutii mei de comportamentul lui, este egoist trage tot spre el, tatal meu avind afacere ia dat un job bun cu bani pe care sai zici ca nui merita in orice situatie profita de statutul de, , sot", ma simt vinovata fata de parintii mei ca ne au dat pot sa zic de toate pe saturate (si casa ne-au lasato recent si sau mutat la casa noua) el insa nui respecta si imi reproseaza deseori replici suparatoare. Cu acesti bani pe care el ii "cistiga" traim bine si el nu simte nevoia sa faca altceva decit jobul de unde ii curg banii si sa se distreze cu prietenii la picnic, locuind la casa la sol eu cu doi copii de 1 si 3 ani nu reusesc prea multe, el habar nu are sa gospodareasca, la orice rugaminte de a mea sa faca ceva gaseste scuze, motive de genul "nu dau mincare la pasari de curte" fiindca eu nu le vreau mie mii greata de ele miroase urit" eu stiind ca picioarele lui miroase de 1 mln de ori mai urit. Nu cosesc iarba pentru ca numi place ca sunt aici trandafirii astia. Ora 10, 11 Nu ma trezesc ca vreau sa ma odihnesc ca azi ii luni, ultima data fiind la serviciu vineri.parintii sai nu au autoritate in fata lui, mentionez ca se comporta frumos doar cu oamenii ch care ia spus mama cind era mic ca asa trebuie sau oamenii de la care are nevoie ceva, restul nu au valoarem
1
08-09-2020, ora 21:55
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Nu poți schimba pe cineva dacă nu își dorește.
Dacă el nu conștientizează că are o problemă, degeaba încerci să-l schimbi.
Poate ar fi bine să mergi tu la un psiholog dacă el refuză, ca să înțelegi de ce te complaci cu rolul de victimă și nu poți să te eliberezi de o reacție toxică.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul