spasme musculare... ce fel de analize sa fac pentru a vedea spre ce e vorba?

03-05-2008
sledge
Nu este medic/terapeut
sledge
Buna. As avea si eu o intrebare. De cateva luni am inceput sa observ anumite miscari involuntare ale mainilor, umerilor, picioarelor...un fel de spasme musculare atunci cand stau relaxata. Imi poate spune cineva ce fel de analize sa fac pentru a vedea spre ce e vorba? Sau despre ce ar putea fi vorba...Cafea nu beau f multe (2 cani maxim pe zi), nu fumez, alcool beau moderat doar la ocazii.Multumesc
3 comentarii
0
05-05-2008, ora 00:00
shtirba
Nu este medic/terapeut
shtirba
Fa-ti niste analize. Ar putea fi o spasmofilie. Daca e asa, atunci ar fi bine sa renunti la cafea, cicolata si alte cofeine... iti mananca din calciu.
0
05-05-2008, ora 00:00
alex_g
Nu este medic/terapeut
alex_g
Si eu am spasmele astea. De la carenta de calciu si mai ales magneziu.
Nu ai nevoie de control neurologic, tomografii etc.
Ia calciu + magneziu.
Ar fi bine sa-ti faci si niste analize la calciu si magneziu ionic.

Sanatate
0
02-04-2014, ora 22:56
djraulalin
Nu este medic/terapeut
djraulalin
salut ... am si eu o intrebare cam de 1 an am avut o state de anxietate am facut nenumarate analize crezand ca am comotie cerebrala ptr ca bunica mea a murit asa si am tras o spaima m-am tratat cu xanax aproape un an, pana mi-am facut rmn si am vazut ca nam nimic la cap, apoi miam revenit pana atunci aveam tot felu de simtome......acum ma confrunct cu intepaturi peste tot in corp si fascicularitati musculare se falfaie muschi desi nu ma dor, , , , , am mai patit asa am luat magne b6 si calcivid si imi trecuse ....acum mai nou luam centrum si imi trecea dar reapareau simpomele ....acum iau din nou calcivid cu magneziu plus b6 2/1 calcivid 1 seara is zile cand nu simt intepaturile is zile cand sunt la loc si plus simt in muschi ca si un fel de slabiciune a lor care se muta odata la picioare odata la maini ast rasp
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: