ce sa fie, boala psihica, neurologica?

17-04-2008
2004miha
Nu este medic/terapeut
2004miha
am un prieten cu care convietuiesc de peste 3 ani
la inceputul trelatiei noastre, noaptea in somn incepea sa vorbeasca cuvinte fara vreun inteles si sa aiba spasme din tot corpul, am gandit atunci ca probabil vorbeste in somn ceea ce stiu ca poate sa i se intample oricui
cu timpul spasmele s-au accentuat si in stari de trezire, iar vorbirea lui fara inteles deasemeni
acum se intampla ca stand de vorba normal incepe sa bolboroseasca pe limba lui, tin sa precizez ca nu se intelege niciun cuvant, pret de 1-2 min, l-am surprins vorbind in modul asta si singur
daca incerc sa-l opresc fixeaza privirea intr-un punc fix si im spune ca stapanii lui il pun sa vorbeasca asa
daca abordez subiectul mai mult imi spune ca eu nu inteleg ce spune el ca cuvintele lui sunt inteligibile sau se supara ca abordez subiectul si-mi spune sa ma duc la doctor ca nu-i nimic adevarat din ceea ce spun eu
precizez ca in anul 2005 a suferit de cancer renal facacndu-i se nefroctomie toatal rinichi stand si un an de zile a facut tratament cu i9nterferon, tratament in urma caruia si s-a instalat si o impotenta
sper ca sfaturile pe care le voi primii imi vor fi de folos si sa-l ajut intr-un fel anume
eu sunt studenta la psihologie si ma intereseaza si sub aspect al unui posibil caz al viitoarei mele profesii
va multumesc anticipat pentru orice sfat voi primi
5 comentarii
0
17-04-2008, ora 00:00
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
buna.o sa incerc sa intervin si eu cum pot cu un sfat umil.in primul rand e trist de auzit ca un om poate suferi atat de mult si a trecut prin atata ororea.din ce povestesti tu e o situatie delicata si trebuie actionat cu cat mai multa inteligenta dar si cu dragoste asta in cazul in care il iubesti sau tii la el.iti recomand in primul rand dak reprezinta ceva pt tine sa faci abstractie de meseria ta (si sa nu incerci sa fii tu doctorul) si el cobaiul, incearca sa actionezi cat mai uman posibil.in primul rand nu precizezi nimic de familia lui daca l-a ajutat vreun pic.sau ceva de genul.in al doilea rand problema lui eu zic ca este in cea mai mare [parte psihica/mentala faptul ca el deja vorbeste intr-o limba neinteleasa deja spune multe lucruri/nu cred ca ar fi ceva neurologic dar eventual ar trebui sa se puna si aceasta idee in calcul.pt inceput cred ca ar trebui mers la un cabinet psihologic si de acolo s-ar observa in ce directie trebuie mers(psihiatrie, neurologie, etc) Dar pentru inceput eu zic ca trebuie vorbit cat mai frumos asta ca nu cumva sa devina agresiv sau ceva de genul asta.Deasemenea daca sunteti o persoana cat de cat credincioasa a-ti putea vorbi si cu un preot poate ar putea ajuta in vreun fel.Toata treaba este sa aveti rabdare cu el, sa ii vorbiti cat mai frumos incercati sa-l fortati cat mai putin posibil si rugati-va pt sanatatea lui.
0
17-04-2008, ora 00:00
2004miha
Nu este medic/terapeut
2004miha
multumesc mult pentru sfaturi
adevarul este ca a trecut prin f multe prob inafara operatiei de nefrctomie
i-au fost luati copii de fosta sotie si dusi in italia dupa care fata cea mare de 16 ani s-a intors acasa si s-a apucat de alte lucruri mai putin ortodoxe toate aceste lucruri l-a marcat profund
singura care i-a fost tot timpul alaturi am fost eu
stiu ca treb sa fac abstractie de ce invat eu si sa nu caut sa-l fac cobai, chiar mereu imi spune ca el se vede langa mine precum un cobai desi, sincer nu incer asa ceva
din contra vb intotdeauna cat de normal se poate cu el, frumos, fara sa caut sa-i arat ca face vreun lucru gresit
nu vrea sa auda de ajutor de specialitate sub nicio forma
referitor la preot, m-am gandit sa fac si asta cu atat mai mult cu cat am un preot unde mergem regulat la slujbe
ma ingrijoreaza, tin f mult la el
mai este un aspect, nu am vazut ca niste copii sa mosteneasca genetic atat de mult cat au mostenit copii lui, si banuiesc ca si el a mostenit f mult de la mama lui, dar nu cunosc prea nine aceasta femeie ca sa pot sa cunosc prea mult despre comportamentul ei
inaca o data multumiri si sa ai parte de sarbatorile de pasti cat mai fericite!
0
17-04-2008, ora 00:00
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
sper sa va fi fost de un ajutor cat mai bun posibil sfaturile mele.oricum e bine ca atunci cand il ajutati sa excludeti cat mai mult "aura" de medic in devenire asa cum a-ti spus si dvs el a obs deja si probabil ii creaza teama si ideea de izolare.e bine sa continuati cu mersul la biserica si sa incercati chiar sa expuneti problema unui preot iscusit care poate face pt dansul o molifta ceva, orice ajutor divin e binevenit, si deasemenea a-ti putea incerca si niste remedii naturiste ceva, pe langa o alimentatie echilibrata si un stil de viata cat mai sanatos,.Din cate a-ti spus problemele sale provin din necazurile suferite de-a lungul vremii.Deci clar au o cauza psihica.
0
17-10-2009, ora 14:44
if
Nu este medic/terapeut
if
Pt. 2004miha: Te rog spune-mi ce s-a mai intamplat cu prietenul tau. O persoana apropiata mie, a suferit aceeasi operatie, si are unele manifestari descrise de tine. As vrea sa stiu daca este grav sau trece de la sine?
0
21-10-2009, ora 08:38
2004miha
Nu este medic/terapeut
2004miha
de prietenul meu m-am despartit exact acum un an
intre timp eu am terminat fac de psihologie si am aflat studiind in scoala psihopatologie si psihiatrie
ca boala de care suferea este schizofrenie paranoida
nu stiu ce mai face, decat ca sta cu altcineva, nu stiu ce manifestari are in continuare, cert este ca pe mine pana se ne despratim intrun moment de criza era sa ma stranga de gat
sper sa-i fie bn, dar boala nu are vindecare, ptr ca nici nu vrea sa o accepte, eu eram cea nebuna, in discutiile cu el
relateaza-mi te rog despre cunostinta ta, te rog
iti urez nnumai bn!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Semnale de alarmă ale unei posibile tulburări psihice
  • Grăsimea intraabdominală și speranța de viață la femeile cu cancer renal
  • Cercetătorii au identificat mutațiile genetice care cauzează cancerul renal
  • Monitorizarea activității creierului poate ajuta pacienții cu boli psihice
  • Metoda curentă de diagnosticare a bolilor psihice ar putea fi imprecisă
  • O nouă metodă de tratament pentru cancerul renal
  • Modul în care mutațiile genetice comune cauzează cancer renal
  •