Spasme usoare pe corp, cefalee, ameteli

23-09-2013
ovidiu vasile
Nu este medic/terapeut
ovidiu vasile
De o luna, zi de zi simt spasme usoare pe corp...atat a unor grupe musculare cat si a anumitor vase de sange. Simt frecvent la muschii spatelui, la glezna piciorului stang, deasupra tamplei stangi. De o saptamana simt si dureri de cap (cefalee pe partea dreapta jos a cefei). Unele din dureri sunt mai puternice, altele mai slabe. Am luat doar o singura data aspirina si mi-a treut in 20 de min durerea...insa a revenit a doua zi. Cand merg afara pe strada simt si o ameteala stranie care ma face sa imi pierd acuitatea vizuala. Am senzatia ca mi se misca imaginea asemeni unei camere video ce nu are stabilizator de imagine. De 2 luni am o tuse..uneori seaca alterori cu expectoratie slaba de sputa alba lipicioasa. In aceasta perioada am avut episoade cu aparitii de urticarii la maini si picioare care treceau in cateva ore. Dar acum 2 saptamaini mi-a aparut o umflatura mare pe spate rosie...care s-a absorbit in 24 de ore. Tensiunea mea este de 11/7 culcat si12/9 in sezut. Am facut de curand analize si in afara de ige marit (pentru alergii) si limfocite atipice marite, precum si putin marit acidul uric in sange, nu mi-a iesit mare lucru. Mai astept analizele cu anticorpii de factor reumatoid si cei antinucleari si atunci sper sa am un diagnostic. Postez aceste simptome poate cineva le recunoaste si poate sa mi le explice si mie. Cel mai mult ma ingrijoreaza aceste spasme si cefaleea...Sper sa nu fie ceva grav!!!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • De ce apare amețeala?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  •