stafilococ alb

28-09-2005
cpand
Nu este medic/terapeut
cpand
Am un bebelus de 10 luni caruia ii lacrimeaza ochii si are o secretir galbuie. I-am pus tot felul de picaturi, la sfatul medicului si nu i-a trecut. Am facut analiza secretiei conjuctivale la Nicolau si a iesit Chlamidia. Dupa tratament tot nu i-a trecut. Am repetat analiza si i-a iesit infectie cu Stafilococ alb. E posibil ca prima oara sa iasa infectie cu ceva si apoi cu altceva? Nu stiu ce sa-i mai fac. Unde sa ma mai duc?
1 comentarii
0
05-12-2005, ora 00:00
bmanu
Nu este medic/terapeut
bmanu
Este posibil ca analiza din secretie sa dea rezultate false in conditiile in care s-au administrat mai multe tratamente cu picaturi, cu antibiotice.Totusi va recomand sa rpetati analiza din secretie lacrimala dupa o pauza minim de o saptamana intre administrarea unor tratamente cu picaturi.Si analiza trebuie insotita de o antibiograma.Este posibil ca sa fi avut o infectie mixta, cu ambii agenti infectiosi.sfatul; meu este sa repetati analiza plus antibiograma si in functie de rezultat sa mergeti pe un tratament carea este ata local cu picaturi cat si unul general cu antibiotice injectabil sau pe gura.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Utilizarea irațională a antibioticelor și răspândirea Stafilococului auriu meticilinorezistent
  • Celulele imune pot proteja împotriva infecției cu stafilococ
  • Escherichia coli și Staphylococcus aureus, distruse în lumină de intensitate scăzută
  • De ce vaccinurile antistafilococice nu funcționează la oameni?
  •