stafilococul coagulazo-pozitiv in nas

20-11-2009
Aleane
Nu este medic/terapeut
Aleane
Buna seara.Sunt o mamica disperata si va rog din suflet daca ma puteti ajuta.De vreo 8 luni fetita mea de 3 ani si jumatate are o mancarime in zona genitala si uneori aceasta mancarime este insotita de o roseata si usturime.Am fost la d-na doctor de familie isi mi spus sa o spal cu ceai de galbenele sau musetel si sa o dau cu o crema preparata in farmacie.Acea roseata ii trecea atat timp cat o spalam cu ceai si ii dadeam cu crema dar mancarimea persista., cand nu o mai spalam sau nu o mai dadeam cu crema reveanea si roseata si zicea ca o ustura unde era rosuCu o luna in urma i-am facut exudatul nazal si urocultura si i-a iesit stafilococ coagulazo-pozitiv in nas iar in urina i-a iesit bacteriurie nesemnificativa 10000UFC/ML.i-am facut ATB.si e sensibila la biseptol, clindamicina, eritromicina, gentamicina ofloxacin, oxacilina.Oxacilina a luat la indicatiile doamnei doctor de familie si.atat timp cat i-am dat oxacilina fetitei mele i-au disparut acea mancarime si roseata.dar se pare ca acea mancarime a revenit si am fost la alt doctor din nou cu analizele facute din nas si urina si i-a iesit acelasi lucru, domnul doctor mi-a dat sa-i dau fetitei cedax 3 ml seara timp de 7 zile si niste picaturi ciplox 2 picaturi in fiecare nara dimineata si seara 7 zile.azi e ultima zi de tratament si nu vad nici o ameliorare ba mai mult fetita mea are si tuse seaca de care nu scapa In urma cu o luna a racit si de atunci a ramas cu aceasta tuse, desi i-am dat atatea siropuri.va multumesc anticipat si astept un raspuns de la dumneavoastra
3 comentarii
0
22-11-2009, ora 19:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am sa va recomand sa faceti un consult la medicul ORL.. si un consult la dermatologie...!
0
23-11-2009, ora 13:30
Aleane
Nu este medic/terapeut
Aleane
as dori sa va spun ca am fost si la ORL dar nu are nimic iar la dermatologie nu am fost.Exista posibilitatea ca aceasta mancarime din zona genitala si tusea de care nu mai scapa sa fie de la stafilococul din nas?acum fetita mea are in gat, mi-a facut temp.sunt disperata ca acea tuse de acum o luna s-a reintors desi ea pana acum imi tot tusea dar mai rarAvea o tuse seaca de care nu a scapat si acum are si in gat.merge pe antibiotic.sunt fff disperata.sper sa ii treaca de data asta.va multumesc
0
23-11-2009, ora 14:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
eswte bine sa faceti exudat faringian si secretie nazala.. la toata familia.. sa vedeti cine este purtatorul!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Utilizarea irațională a antibioticelor și răspândirea Stafilococului auriu meticilinorezistent
  • Celulele imune pot proteja împotriva infecției cu stafilococ
  • Escherichia coli și Staphylococcus aureus, distruse în lumină de intensitate scăzută
  • De ce vaccinurile antistafilococice nu funcționează la oameni?
  •