stare de oboseala profunda, nu-si da seama ce-i cu el

07-02-2007
barbumarcel
Nu este medic/terapeut
barbumarcel
Baiatul meu a inceput de la 10 ani sa se trezeasca periodic (la 6 luni) cu o stare de somnolenta, asociata cu imposibilitatea de a vorbi coerent si de a se concentra, pleoape coborate, precum si cu o pofta de mancare sporita.
La 13 ani, aceste stari au inceput sa se indeseasca (1 pe luna, uneori in perioade de culcare mai tarzie, cum ar fi deRevelion, chiar saptamanal).
In toata aceasta perioada, am facut analize si consulturi, respectiv mai multe encefalograme, rmn, tomografii, ecografii, analize sange pt. glicemie, tiroida, s.a., analize aparat urinar.
Acum o jumatate de an un medic neuro i-a prescris topamax 200mg pe zi, pe care l-am administrat 3 luni. In acest interval, crizele nu s-au repetat, dar avea o stare de plutire permanenta, detasare care l-a condus inclusiv catre scaderea notelor la scoala. Un alt medic neuro de policlinica, impreuna cu un sef sectie de profil, mi-au spus ca acest medicament se da pentru epilepsie si nu trebuie continuata administrarea in aceasta situatie, dupa ei de narcolepsie.
I-am diminuat treptat administrarea topamaxului, pana la oprire, dar in scurt timp au reinceput starile, cu o frecventa de 1 pe saptamana, alternate de zile de comportament normal, de copil la 14 ani. Un alt medic, endocrinolog a recomandat melatonina, dar nu are efect, dupa folosirea timp de 2 saptamani.
Toata lumea este de acord ca organismul lui nu se odihneste in timpul somnului, dar copilul spune ca doarme bine. Cu toate acestea, continua sa se trezeasca deosebit de obosit, astfel incat uneori nu stie unde este.
3 comentarii
0
07-02-2007, ora 00:00
Stelian
Nu este medic/terapeut
Stelian
Draga Doamna, pentru un somn linistitor Incercati ceai caldut din radacina de valeriana impreuna cu ceai de hamei cantitati egale, o lingurita de amestec la o cana de apa, sau tei amestecat cu musetel indulcite cu miere naturala de albine inainte de culcare (introduceti si zeama de lamiie proaspata. Acest tratament poate sa va ajute copilasul.
Stelian
0
16-03-2007, ora 00:00
dr Emmy
Identitate neconfirmată
dr Emmy
barbumarcel, eu consider ca tratamentul cu topamax este cel corect, dovada ca au disparut crizele, poate ar trebuii ajustata doza, s-ar putea sa-ti fie suficient numai 100mg/zi si astfel nu ai mai avea senzatia de plutire si nici crize.
0
02-12-2009, ora 21:13
satraru
Nu este medic/terapeut
satraru
Stiu ca e tarziu dar as vrea sa iau legatura cu d-nul Barbumarcel.Am dat peste cazul baietelului dumnealui dupa cautari pe net, despre cazuri asemanatoare cu cele ale nepotelului meu de 13 ani, care de vreo 4-5 zile are aceleasi simptome.A fost cu el la Bucuresti i-a facut tot felul de analize si tomografe si copilul nu are nimic.Va rog daca cititi cumva acest mesaj, sa-mi spune-ti cum se mai simte copilul si daca i-ati gasit vreun diagnostic si ce tratament a urmat.Pute-ti sa-mi scrie-ti tot aici daca se poate, va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.