Stari ciudate

23-10-2018
b93
Nu este medic/terapeut
b93
Buna seara, incep prin a-mi povesti suferinta sa ii spun asa, nestiind daca tulburarile pe care eu le acuz tin de neurologie ori psihiatrie. Mentionez ca am 25 de ani, nefumatoare, iar greutatea corporala oscileaza intre 45-48 kg (duc un stil de viata haotic, mese neregulate, petrec mult timp la calculator).Diagnosticata in trecut cu hipertiroidie , spasmofilie si distonie neuro-vegetativa, am in prezent urmatoarele probleme : Acum o luna am avut niste atacuri de panica /caderi de calciu in urma carora mi se incordau muschii corpului, pe portiuni (cand maxilar, cand la o mana, cand la un picior, etc. ) senzatie de slabiciune, lipsa puterii, extremitati reci, infurnicaturi in maini /degete care au incetat...insa acum am ramas cu o presiune pe partea dreapta a capului si a urechi si tensiune cand 10, 6 cand 13, 9 cand 12, 8 si puls marit 94, 88, 80.Si am avut impresia ca ptr 1secunda-2 imi pierd cunostinta.Nu stiu daca a fost asa sau a fost inceputul uunui atac de panica.Maine voi primi rezultatul ptr analizele de Ca ionic, seric, Mg, sideremie, D3, si inca o analiza menita sa depisteze anemia.In trecut mentionez ca am facut ekg, holter ekg, ecocardiografie, markeri hormonali, control neurologic, psihoterapie.Ce ar putea fi ? Ce ma sfatuiti sa fac?
2 comentarii
1
23-10-2018, ora 23:57
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Faceti orientativ un test de anxietate pe net si mergeti la un psiholog clinician pentru evaluare.
Pot fi somatizari de anxietate.
1
24-10-2018, ora 00:24
b93
Nu este medic/terapeut
b93
Va multumesc ptr promptitudinea cu care mi-ati raspuns !!! Mentionez ca am permanent o stare de anxietate, in urma careia am dezvoltat si niste ticuri nervoase : trecut mana prin par foarte des, stransul degetelor, miscat din umeri.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.