Stimuloton vreau sa stiu daca a mai folosit cineva!!

23-06-2011
Alessandra M
Nu este medic/terapeut
Alessandra M
Vreau sa stiu daca a mai folosit cineva Stimuloton..si daca este bun...iau tratament de azi cu acest antidepresiv...si Anxiar...si vreau sa stiu daca va avea un rezultat...
18 comentarii
0
24-06-2011, ora 12:51
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Da, am folosit Stimuloton, preparat unguresc, o perioada lunga de timp, la concentratia maxima(200 mg seara).Starea s-a ameliorat cam dupa doua saptamani-trei de tratament.Am auzit si o parere despre Stimuloton, a unui reputat psihiatru, cum ca ar fi mai slab ca eficienta, dar si opinia altuia ca ar fi exact ce trebuie, Eu zic sa nu renuntati la Stimuloton, mai este echivalentul romanesc numit Serlift si cel american, numit Zoloft.Eu, daca as mai alege o data, as lua Zoloft.In fine, oricare e bun, ca doar toate au aceeasi substanta activa si anume sertralina.Anxiarul este un benzodiazepinic mai usor de intrerupt in cazul in care nu mai e nevoie de ceva care sa combata frica fara motiv(anxietatea) sau cu motiv(fobia).Alte sfaturi nu stiu daca va mai pot da, dar va urez succes si rabdare cu sertralina, oricum s-ar numi ea!ok?
0
24-06-2011, ora 18:30
Alessandra M
Nu este medic/terapeut
Alessandra M
Multumesc mult pentru raspuns.:)..nu voi renunta la el...voi lua si Anxiarul in continuare...exact pana cand decide medicul ca nu mai e nevoie de nici unul dintre acestea.sa inteleg ca dvs v'ati revenit de la Stimuloton?...
0
25-06-2011, ora 01:43
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
Sertralina e foarte buna ca antidepresiv si trateaza foarte bine si anxietatea; o recomand intotdeauna ca fiind printre cele mai bune rezultate.
0
25-06-2011, ora 10:12
Alessandra M
Nu este medic/terapeut
Alessandra M
Dr T...Multumesc..asteptam raspunsul dvs...iau acum Stimuloton una pe zi dimineata si Anxiar jum.dimineata, jumatete seara...si sper ca voi scapa de anxietatea asta...Acum sunt in primele zile de cand iau acest antidepresiv si ma simt un pic pe alta planeta insa sper ca in urmatoarele zile sa fiu mai bine...va multumesc din suflet pt raspuns...acum am mai multa incredere sa il iau...:)
0
25-06-2011, ora 16:59
Alessandra M
Nu este medic/terapeut
Alessandra M
Domnult doctor..am luat azi dimineata pastila de Stimuloton...si Anxiarul...si am fost foarte aiurita..pe alta planeta.parca nici nu mai eram eu.mi-am mai revenit un pic..si m-a luat somnul...m-am pus sa dorm pe la 14 si am dormit vreo 2 ore.cand m-am trezit din somn...am simit cum mi se intuneca privirea...parca sa lesin...mainile si picioarele moi.cred ca este efect advers de la antidepresiv ca Anxiarul deja il iau de o luna si nu am avut nimic.vreau sa stiu...cam cat timp trebuie sa astept sa treaca reactiile astea negative..si daca e normal la inceputul tratamentului sa fie asa...?Efectul benefic si-l va face peste 2 3 saptamani cred...insa vreau sa scap de reactiile astea adverse...Astept un raspuns :)
0
25-06-2011, ora 17:57
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
Astfel de efecte sunt trecatoare si dispar in 1-2 saptamani maxim.
0
25-06-2011, ora 18:01
Alessandra M
Nu este medic/terapeut
Alessandra M
Multumesc de raspuns...domnule doctor..faceti o treaba foarte buna aici pe acet forum...:)
0
26-06-2011, ora 15:56
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Reactiile adverse sunt diferite de la pacient la pacient, de exemplu unul poate lua sertralina la 200 mg, altul dupa un Trittico, destul de slabut, se duce la toaleta si nci nu mai apuca...ma intelegeti(e vorba de o persoana care exact asa a facut si avea constitutie robusta si nu-i nici de ras si nici de condamnat).Ma bucur mult sa constat ca se mai intampla sa mai fiu si eu aproape de parareile unor oameni care au invatat mult pana sa ajunga medici, si vor mai invata daca vor vrea sa duca la bun sfarsit ceea ce s-ar putea o cariera stiintifica deplina(doctorat, cursuri post-doctorale, activitate pedagogica universitara).Ce sa zic, ii admir pe acesti doi medici caregasesc intotdeauna timp si pentru pacientii virtuali!
0
26-06-2011, ora 17:38
Alessandra M
Nu este medic/terapeut
Alessandra M
Se duce la toaleta si nici nu mai apuca?...adica?..
0
26-06-2011, ora 21:14
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Nu mai apuca sa faca ce trebuie, adica face pipi pe el, intr-un limbaj deloc protocolar, stati linistita, ditamai omul, dar s-a obisnuit pana la urma cu medicamentul si-i merge foarte bine.
0
27-06-2011, ora 22:05
Alessandra M
Nu este medic/terapeut
Alessandra M
Am inteles...;))..Ma gandeam la altele...Numai bine!
0
28-06-2011, ora 10:42
Alessandra M
Nu este medic/terapeut
Alessandra M
Vreau si eu sa stiu daca iau Stimuloton si Anxiar.pot lua si Metroprolol pentru palpitatii?...Un raspuns va rog
0
03-08-2011, ora 13:10
Redner
Nu este medic/terapeut
Redner
orice betablocant se ia numai cu recomandarea medicului dupa un control de specialitate ! din pacate majoritatea atacurilor de panica sunt insotite de descarcari de adrenalina si modificari ale ritmului cardiac ! in general tahicardii usoare care trec repede dar uneori si episoade mai nasoale in care ritmul cardiac urca vertiginos :) cea mai buna metoda este utilizarea unui holter care sa monitorizeze inima si un consult la medicul cardiolog :) acesta va decide ce betablocant si ce doza este nevoie !
0
05-04-2012, ora 21:46
colonelumorteni
Nu este medic/terapeut
colonelumorteni
de 1 an iau stimuloton!1 dimineata plus un diazepam, apoi la ora 18 seara iau un anxiar!apoi la orele 20:30 iau un diazepam si un depachime, domnu dr va rog ajutati-ma sa scap de anxiar ca nu cred ca e bine sa le combin, am fost diagnosticat cu tulburare de panica si hiperactivitate, ma enervez repede, am aproape 2 ani decand umblu prin spitale de nebuni, stiti eu ma gandesc ca daca m-am facurt bine le iau degeaba si am devenit dependent dac nu le iau parca sunt drogat dela intru in sevraj, medicii nu ma invata cum sa scap de pastile sunt 100% sigur ca mam facut bine si le iau ca sunt dependent stiti despre ce e vorba ca doar sunteti medic, uite asa e in Romania te omoara cu pastile fara sa stie ca esti sanatos, ca ti-a trecut le iei aiurea pentru ce?sa fii tot timpul o leguma?vreau viata mea innapoi de ce nu ma ajuta medicii sa scap/de ce nu ma dezintoxica?ca eu simt ca nu mai am nevoie ei mai rau imi fac imi distrug creieru si o sa ajung la socuri electrice si imi fac creieru scrum domnu doctor cata indiferenta oare medicii fac asta doar sasi vanda retetele si sa nu dea farmaciile falimenjt ca am inteles ca medicii isi iau ceva bani pe retete cat mai multi prosti cat mai multe retete, cat mai multi bani in buzunarele lor si uite asa e pela noi nu ai intereseaza pe mine mau distrus pastilele sunt fericit doar cand le iau ca asa mau distrus medicii cu dependenta si acum nu mai stiu pe unde sa coata camasa cum sa ma faca sa scap de ele, daca ma puteti ajuta csami spuneti cum sa renunt ca eu mam facut bine nu sunt nebun dar le iau degeaba parca sunt deala de 80 de ani cum merg dela ele asta e VINDECARE?ma fac sa rad dar rasul e pe mine !ei mau drogat ei sa ma scape pacat ca nu exista o lege sai oblige sa ne scape de pastile ca nu mai avem nevoie de ele ne drogam ca prostii cu anti-depresive ca cica nu sa recapatat serotonina de unde stie dac eu le iau ca prostu mereu?numai cand nu le mai iau sa zica ca sunt bolnav da nau cum ca mau facut dependent fac spume la gura si se uita ca pisica in calendar, as vrea sa fie toti medicii in locul meu cred ca s0ar spanzura sau ar face ca Malina olinescu poate mai rau ce stiu ei nu le pasa eu mam facut bine deci va rog domnu doctor ajutati-ma sa scap de anxiar macar nu va cer marea cu sarea macar de anxiar
0
07-04-2012, ora 12:57
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Discutii despre medicatie si posibilitatea retragerii ei intr-un mod corect puteti gasi pe, , Medicamente antidepresive, , pag.72.
http://forum.romedic.ro/prod/Medicamente_antidepresive?_018651.html/72
0
07-04-2012, ora 15:44
colonelumorteni
Nu este medic/terapeut
colonelumorteni
nu am nevoie de palavrageli destea am citit tot felul de tampenii vreau sa-mi raspunda un MEDIc nu un bolnav cu capul ca mine nu pricepeti?vreau un medic sa ma invete cum sa renunt la anxiar cum am scris mai sus pentru cal iau degeaba si imi face rau am devenit dependent ce nu pricepeti domnu dr de mai sus?sau va faceti ca ploua ca asa sunteti voi medicii in astfel de cazuri?citriti bine DOMNU DOCTOR ce am scris si invatati-ma dac va pricepeti daca nu inseamna ca degeaba stati peaici sa ne aburiti cu sfaturi de 2 lei, VREAU SA RENUNT LA PASTILELE MENTIONATE MAI SUS ! stimuloton(o tableta), anxiar(o tableta), 2 diazepame, depachime 1 singur sera! va pricepeti sa ma invatati sau imi pierd timpul?asa sunt toti medicii restul pacientilor deaici nu am nevoie de sfaturile voastre daca nu sunteti medici nu va suparati da habar nu aveti cei aia boala, eu am avut atac de pamnica a acu cred ca il fac dela pastile ca scrie pe ele ca dac nu mai e nevoie sa le iei sa le lasi da medici nu mau invatat sa le lasa sa le intrerup si imi provoaca stari aiurea nu mai sunt om normal, va rtog eu nu va mai bagati dac nu stiti eu vreau raspuns dela domnu dr de mai sus nu dela voi ca la destea toti suntem destepti vorba aia, astept raspuns si dac nulprimesc RUSINE medicilor si dumneavoastra domnu doctor ca o luati toti la fuga cand auziti de dependenta medicamentoasa voi psihiatrii ni le bagati pe gat si apoi nu mai stiti ce sa faceti dati din umeri
0
07-04-2012, ora 15:45
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Discutiile mentionate sunt intre psihiatru si pacient, dar n-ati avut curiozitatea sa accesati pagina(dr.Wip si dana54), iar intentia mea a fost sa punctez solicitarea dvs.ca cineva sa remarce si sa va raspunda.
0
07-04-2012, ora 16:13
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
@colonelumorteni

Incearca sa folosesti si tu semnele de punctuatie... Si chiar daca le-ai folosi tot ai parea de abia scapat din camasa de forta... Sincer mie nu mi se pare deloc ca esti bine... Dar daca tu zici...

K.v nu a incercat decat sa-ti raspunda exact la intrebare. Acolo unde te-a trimis este o schema de retragere a anxioliticelor, data de Wip. Dar daca nu te intereseaza, treaba ta pana la urma... Dr T nu mai activeaza demult pe Romedic, asa ca degeaba astepti tu un raspuns de la el.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul