Sufar ca un caine... nu mai pot sa muncesc, ma gandesc doar la ea.

06-12-2019
Wargkkk
Nu este medic/terapeut
Wargkkk
Buna ziua tuturor si respectele mele!
Vreau sa ma ajutati cu un sfat, o vorba buna poate o sa ma schimb...
De aproape 2 luni sunt despartit de femeia care mi-a furat inima, cea care mi-a adus atatea bucurii timp de 2 ani si care mi-a facut atat de mult rau dupa despartire.
A hotarat sa se desparta de mine din cauza “plictiselii” pur si simplu cica s-a plictisit si nu mai stie ce simte pentru mine...dupa 3 zile i am spus ca o sa ma schimb si ea a acceptat. Eu fiind la facultatea ne am vazut la vreo saptamana si atunci ea a inceput sa planga ca nu voia sa se termina asa si ca o doare super tare si a hotarat iar sa ne despartim.
A doua zi...in loc sa ma lase in pace imi zice ca nu mai poate fara mine si am reusit sa ne vedem iar si sa o luam de la capat, chiar intretinand relatii intime in seara aia!
In tot timpul asta era foarte rece...nu mai era ca la inceput, chiar ea mi-a zis si intr un final ne am despartit total.
In astea 2 luni de zile eu am suferit ca un caine si inca sufar...am incercat de 3-4 ori sa ii explic ceea ce simt, cu cuvinte frumoase etc...dar totul e in van, ea nu ma mai iubeste.
Mi-a distrus pur si simplu viata, nu mai pot sa muncesc, ma gandesc doar la ea. Pur si simplu sunt total la pamant. Am iesit cu alte fete, e ok totul cand sunt cu ele si a doua zi...iar dau in “depresia” asta care nu se mai sfarseste.
Sunt barbat in toata firea...dar simt ca nu mai rezist, simt ca o iubesc din ce in ce mai mult...bai frate, deci nu doresc la nimeni treaba asta, dar e ca si cum ai avea un cutit in permanenta in spate...
Ma gandesc ca ea inca e o copila...are 18 ani, amundoi am fost la prima dragoste adevarata, nu ma gandeam in viata mea ca o sa se intample asta...
Recunosc ca am mai gresit, am facut o de multe ori sa se simta naspa, a mai si suferit uneori, dar a fost la inceput...am facut atatea pentru aceasta fata si din pacate uitati peste ce trec...pur si simplu nu mai reusesc sa ies din starea aceasta de rahat, oricat de multe informatii as fi citit. Oare s-ar intoarce intr un viitor apropiat la mine? As face orice...doar pe ea o vreau pentru tot restul vietii!
Eu am 21 apropo!
6 comentarii
0
07-12-2019, ora 21:01
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Ca o relație să funcționeze e nevoie ca ambii parteneri să-și dorească același lucru. Dacă ea nu-și mai dorește, e bine să-i accepți hotărârea și să lași să rămână amintirea clipelor frumoase. Din fiecare relație învățăm câte ceva, fiecare om intrat în viața noastră aduce ceva nou. Ce poți să faci e să analizezi ce ai greșit ca pe viitor să nu mai întâmpini greutăți în altă relație.
Dacă va fi să fiți împreună, doar viitorul va decide. Ai de câștigat dacă ai o discuție serioasă cu ea în care accepți hotărârea ei și-i lași de înțeles că tu o iubești și dacă va voi să se întoarcă ești dispus ca împreună să faceți schimbări în relație care să vă împlinească pe amândoi.
Nu forța nota, pentru că vei pierde. Cel care plusează nu câștigă. Iar dacă nu se va întoarce, nu te arunca imediat într-o relație, lasă-ți timp să te vindeci, altfel vei folosi noua relație ca pansament, iar pe viitor vei fi dezamăgit.
0
07-12-2019, ora 22:44
Wargkkk
Nu este medic/terapeut
Wargkkk
Buna seara! Multumesc mult pt sfat! Deja am cam “disperat-o” in aceste 2 luni...si la telefon si prin mesaj. Momentan am 4 zile de cand nu am mai vorbit cu ea.
Ar mai avea rost sa vorbim despre acea “discutie serioasa” sau sa nu o mai contactez deloc?
0
08-12-2019, ora 07:41
Psihologie, București
Lasă să mai treacă timp. Dacă te iubește va veni ea spre tine, dacă nu, poti sa-i dai un mesaj peste câteva zile în care să o īntrebi cum se simte, că deși o iubești pentru binele ei accepti ce hotărâre va lua. Că dacă va voi să se întoarcă o aștepți și veți face o analiză a relației, în sensul că trebuie să vă satisfacă pe amândoi.
0
08-12-2019, ora 11:12
Wargkkk
Nu este medic/terapeut
Wargkkk
Mi-a zis deja ca nu ma mai iubeste...dar ca nu o sa ma uite caci am fost prima ei dragoste.
Oare chiar e posibil ca un om sa fie asa fara scrupule? Dupa cate am facut pentru ea si asa sa nu mai tina deloc la mine? I-am si zis ca mi-a distrus viata...ceea ce e adevarat, dar pe dansa nu o intereseaza! Cum e cu putinta? Eu unul n-as face in viata mea asa ceva...
Chiar nu stiu ce sa mai fac...nu credeam in viata mea ca o mi se intample asa ceva, fiind mai tare de fire.
La cat rau mi-a facut aceasta fiinta, credeti ca daca s-ar intoarce in viitor, ar trebui sa o iert? Asa mult as vrea sa ma implore cum am facut eu...

Va multumesc mult pt cuvinte, nu stiti ce mult ma ajuta!
Sanatate multa va doresc si sa aveti parte numai de bine!
0
08-12-2019, ora 11:58
Psiholog Chițimuș Cristina
Psihologie, Iași
Psiholog Chițimuș Cristina
Buna ziua,

Într-o relație nu puteti iubi pentru amandoi. Dacă ea v-a zis clar ca nu va mai iubeste, nu aveti ce face decat sa îi acceptați decizia. Nu puteti tine cu forta o persoana langa dvs. doar pentru ca o iubiți. Sentimentele trebuie să fie împărtășite. Mergeți la un psiholog și urmați sedinte de consiliere psihologică. Vă va ajuta sa depășiți mai usor aceasta perioada si sa va schimbați modul de raportare asupra situației.
0
19-12-2019, ora 14:53
Psihologie, București
Încearcă să vezi totuși partea bună a lucrurilor. Ce-ar fi fost să descoperiți peste 10 ani că nu vă potriviți și atunci să fi avut și copii și să provocați suferință și acelora?
În orice relație la început lucrurile merg bine pentru că vezi la celălalt numai calități, iar defectele, chiar dacă există, le minimalizezi. Dacă partenera a hotărât să plece înseamnă că nu totul era pe roze. Ți-ar fi plăcu să stea lângă tine chiar dacă lucrurile nu mai mergeau bine între voi?
Stând într-o relație în care nu te simți confortabil, poți pierde din vedere faptul că în jurul tău pot fi persoane cu care ai avea o relație care să te împlinească.
Adaugă un comentariu / răspuns

20-01-2020, ora 09:50
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinica Serenity
Clinica Serenity realizează evaluări psihologice clinice și oferă psihoterapie pentru toate categoriile de vârstă.
Deținem tehnologii ultramoderne și programe psihoterapeutice unice. Tratăm fobiile cu ajutorul Realității Virtuale. Ne recomandă experiența îndelungată, profesionalismul și atenția pentru pacienții nostri. Detalii aici
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice.

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.