Sughit acut

27-07-2016
robi69
Nu este medic/terapeut
robi69
Nu stiu daca boala de care sufera tatal meu este "sughit acut" dar se manifesta printru sughit aproape permanent de care nu poate scapa decat daca vomita(isi provoaca voma)
Dupa ce vomita sughitul reapare si tot asa sughit-vomitat-sughit-vomitat.
Ca si analize, a fost consultat diferiti Medici de la sectiile Gastroentereologie si Neurologie, din Pitesti si Bucuresti.
Doamna doctor de la neurologie din Pitesti i-a solicitat sa faca RMN la cap si TC la torace si nu s-a vazut nimic ca fiind neinregula..Am fost si la Bucuresti la Gastroentereologie unde i-a fost depistata si tratata o hiernie hiatala, dar de sughit tot nu a scapat
Sughitul asta nu a reactionat in niciun fel la medicamentatie.
Problema este ca atunci cand vomita prea des ii scade potasiul si sodiu din sange si intra in coma
2 comentarii
0
28-07-2016, ora 09:51
Dr. Adrian Barna
Medicina generala, Sibiu
Dr. Adrian Barna
Câţi ani are pacientul? Au depistat hernia şi au şi tratat-o? Sau a rămas tot acolo...
Sughiţul apare în urma iritării diafragmei... Deci acolo trebuie căutat. Vizitaţi un cabinet de osteopatie...
0
28-07-2016, ora 11:18
robi69
Nu este medic/terapeut
robi69
Multumesc pentru raspuns.
Pacientul are 66 de ani, a fost la Gastroentereologie unde a facut endoscoppie si i-a fost descoperita o hiernie hiatala, a urmat un tratament de 2 luni, a revenit si a facut iar endoscopie ni s-a spus ca hiernia e ok, dar sughitul a ramas.
Pacientul a fost internat de mai multe la sectiile de Gastroentereologie si Neurologie dar nimeni nu a gasit motivul acestui sughit
Mentionez ca acest sughit a aparut in urma ca vreo 3-4 ani dar nu cu aceeasi intensitate, dar in acest an s-a agravat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Intervenţie asupra sughiţului bazată pe ştiinţă
  •