Sunet auzit in cap - Transpiratie noaptea - Stari de lesin

04-08-2021
kaya93
Nu este medic/terapeut
kaya93
Buna ziua, un sfat va rog din suflet pentru ca sunt disperata.

Prietenul meu are inaltime 184 cm, 104 kg, 30 ani, fara boli
De 3 saptamani spune ca are un sunet in urechea stanga cu o apasare in mijlocul capului ca si cum nu ar avea sensibilitate / ca si cum ar avea o caciula sau sapca - am fost la ORL, i-a curatat dopurile si a spus ca altceva nu gaseste, sa mearga la neurolog.
Am mers la neurolog si i-a dat vitamine, minerale si exercitii fizioterapeutice plus i-a dat sa faca RMN, l-a facut RMN si i-a spus ca are hernie cervicala C3-C7 si hernie lombara L2-L3.
A facut si 1 saptamana de fizioterapie dar fara efect, inafara de dureri musculare normale.
Simptomele pe timp de zi sunt : ameteli, pierdere balans, stare de lesin (ca o lene, fara vlaga)
Simptomele pe timp de noapte sunt Se trezeste la 1-2-3 noaptea cu senzatia de lesin, abia scoate doua cuvinte, transpira, are frisoane si spune ca simte inima cum bate repede ca un sughit (dar i-am masurat bataile inimii si are intre 66 si 70)
Tensiunea arteriala este in medie 130 70 uneori scade la 100-64 iar glicemia este 94 dimineata si 133 dupa mese.
Oxygen 98%
Mananca destul de sanatos, consumam mult peste.

Ce anume poate fii? Unde putem sa mai mergem ? Medicul de familie nu ne ajuta cu absolut nimic, am inceput sa facem de capul nostru cu analizele..si probabil facem ceva gresit sau ne sare ceva. Cheltuim multi bani pe medici privati si nu reusim sa aflam absolut nimic
Va rog din suflet sa ma ajutati! Multumesc mult
2 comentarii
1
04-08-2021, ora 15:03
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sunet in ureche
Simptomele pe timp de zi sunt : ameteli, pierdere balans, stare de lesin (ca o lene, fara vlaga).
Simptomele pe timp de noapte sunt Se trezeste la 1-2-3 noaptea cu senzatia de lesin, abia scoate doua cuvinte, transpira, are frisoane si spune ca simte inima cum bate repede ca un sughit (dar i-am masurat bataile inimii si are intre 66 si 70).

Acestea pot fi somatizari de anxietate si depresie daca analizele sunt bune si in lipsa unui diagnostic fizic.
Sa faca orientativ un test de anxietate si de depresie online.
1
05-08-2021, ora 03:42
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Mergeti la un neurolog, dar trebuie sa fie bun si sa incercati sa trageti de el sa se implice, fiindca altfel sunt dezinteresati total.

O problema similara am si eu, si ce mi-a atenuat cat de cat durerea de cap si senzatia de presiune au fost Antinevralgicele.Atat.

Sau poate si la ORL, sa vedeti daca nu ar fi vreo inflamatie pe la vreun nerv, insa trebuie un doctor bun care sa examineze pentru ca multi nici nu-si dau interesul, din pacate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: