Problema urechi: zgomote ciudate

06-11-2013
Diana72
Nu este medic/terapeut
Diana72
Revin cu aceasta intrebare pe care am posta-o initial gresit ca si comentariu la o alta postare.

Buna ziua, am o problema cu urechile in sensul ca acum 2 ani am inceput sa am niste zgomote ciudate care se activau la mers sau la scuturatul capului stanga/dreapta ca si cum avem niste pietricele care se deplasau.am fost la Panduri unde mi-au spus ca e un catar tubar si mi-au recomandat anti-alergice pentru nas (nu am deviatie, polipi).Problema nu s-a rezolvat atunci si am inceput un tratament cu betaserc la recomandare a mamei mele (medic de familie) care m-a scapat de 'pietricele'.In stadiul actual am o problema doar pe partea stanga ( senzatie de corp strain in ureche ca si cum m-ar apasa un betisor de vata) care creeaza o constanta senzatie de gat uscat si tuse. Senzatia devine acuta cand vorbesc mult ( e ca si cum respir prin ureche si imi usuca gatul) sau cand dorm (sunt obligata sa dorm pe respectiva ureche, altfel la 2-3 minute daca stau pe cealalta parte incepe sa ma impunga si imi creaza senzatia de tuse.Mai am din cand in cand stare de decompresie ca dupa iesirea din avion.La avion nu am avut probleme cu infundatul excesiv pana acum 1 luna cand am simtit efectiv ca mi se misca lichidul in ambele urechi la aterizare cu imposibilitate de decompresie desi am incercat absolut orice.A durat cam 10 minute in aterizare in care efectiv senzatia era de explodare a urechilor cu durere acuta.Aveti va rog o sugestie, multumesc
4 comentarii
0
06-11-2013, ora 20:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca problemele stau exact jnvers...
nu din cauza urechii ai gatul uscat si tusea
cred ca din cauza unui refkux gastric nedepistat...sa afectat initial gatul si dupa a afectat trompa lui eustache si acum ai acel catar tubar care pune probleme la avion
pe forum gasesti sfaturi la toate aceste probleme luate de jos in sus...
0
06-11-2013, ora 20:59
Diana72
Nu este medic/terapeut
Diana72
Multumesc frumos.Senzatia de uscaciune este doar sub urechea stanga, exact ca atunci cand bagi un betisor in ureche si declansezi tusea.Pe partea dreapta nu am aceasta senzatie de uscaciune.De asemenea exista senzatia de intrare a aerului prin urechea rspectiva pana in gat, parca as respira si prin ureche atunci cand vorbesc.Mentionez ca nu am arsuri la stomac, reflux pe care sa-l simt ( cu urcarea secretiei gastrice in gat).In acest moment in care scriu simt ca un corp stain in urechea stanga ce induce senzatia de intepatura sub ureche pe aceasi parte.La somn cum ziceam trebuie sa dorm pe pertea urechii, altfel dormind pe dreapta simt cum mi se scufunda ceva in urechea stanga si iar ma apuca tusea.Nu-mi dau seama cum poate fi chiar asa localizat de la reflux.O sa inecrc sa mai studiez pe forum.Va multumesc inca odata pentru timpul acordat.
0
06-11-2013, ora 21:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o endoscopie nazala pana in rinofaringe si examenul atent a faringelui la Orl... ar ajuta la stabilirea diagnosticului
refluxul piate fi si noaptea in somn..fara sa constientizati
0
06-11-2013, ora 21:45
Diana72
Nu este medic/terapeut
Diana72
Va multumesc inca odata, o sa mai ncerc la ORL si o sa revin cu un feedback ca sa va ajute pe viitor in caz ca mai apar simptome ca ale mele.Din pacate nu sunt din Iasi ca pot sa ajung la dumneavoastra.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: