Otita medie seroasa bilaterala

25-02-2012
sorin1987
Nu este medic/terapeut
sorin1987
Buna,
Am fost diagnosticat cu otita medie seroasa bilaterala la urechea stanga.Nu stiu daca am fost diagnosticat corect pentru ca singurul simptom care il am e ca imi vajaie urechea la sunete inalte(zgomot).Pe graficul din audiograma la ambele urechi nu am depasit 20 db iar timpanograma dupa spusele doctorului este de tip b, ce pot sa va zic e ca pe timpanograma la urechea dreapta imi apare EAR VOLUME=0.17 ml, COMPLIANCE=0.02 ml, PRESSURE= -27daPa, GRADIENT=0.01 ml iar la urechea stanga imi apare EAR VOLUME=0.14 ml, COMPLIANCE=0.01 ml, PRESSURE= -164daPa, GRADIENT=0.00 ml.Vrea sa stiu si parerea Dvs.Ca si tratament mi-a dat Aerinaze, Biorinil, solutie auriculara si injectii dexametazona.Va multumesc.
5 comentarii
0
26-02-2012, ora 21:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
imi trimiti audiograma si timpanograma pe adresa mea pe hotmail.
orlpascani.ro
0
01-03-2012, ora 23:07
Catalina elena
Nu este medic/terapeut
Catalina elena
Buna seara,
Am fost diagnosticata cu otita medie supurata cronica acutizata la urechea dreapta.Tin sa mentionez ca dupa spusele doctorului timpanul meu este in mare parte perforat.Am fost de nenumarate ori internata insa fara rezultat.Ultima data in spital am urmat tratament cu Bioparox, Neo-angin, Bioptron in urma caruia au reusit sa-mi usuce urechea, insa a tinut doar 2 luni, dupa care urechea a inceput din nou sa curga.Am fost din nou la control si au descoperit ca am un dop de ceara destul de dur, a incercat sa-l scoata insa fara efect si mi-au dat sa-mi pun pt dizolvarea dopului apa oxigenata.Problema este ca sunt destul de speriata sa trec din nou prin curatarea urechii deoarece nu e o procedura deloc "draguta".Nici un doctor nu-mi da un raspuns clar este ceva foarte grav ceea ce am?avand in vderea ca timpanul meu este destul de mult perforat.Pot face complicatii si mai grave?sunt destul de speriata pentru ca prima reactie a medicilor cand se uita in ureche este "vai dar tu ai aproape tot timpanul perforat" si tot ce-mi pot face este sa-mi curete urechea si sa-mi de-a tratament.Auzul la urechea dreapta dupa audiograma ar fi ca aud undeva la 40%.Va rog din tot sufletul sa-mi spune-ti ce altceva as putea sa fac pt ca sunt satula sa ma plimb prin cabinete.Va multumesc!
0
02-03-2012, ora 08:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este nevoie de o internare in clinica ORL.. in oras Universitar.. unde dupa cateva investigatii imagistice ( radiologie sau CT) medicii o sa decida daca se poate trata sau trebuie operata urechea.
sincer NU inteleg cum a fost tratat urechea si in 2 luni sa apara dop deceara dur. ?
unde ati fost internata ???
0
02-03-2012, ora 12:14
Catalina elena
Nu este medic/terapeut
Catalina elena
Buna ziua,
Multumesc in primul rand ca mi-ati raspuns.Am fost internata la Spitalul Militar din Brasov timp de o saptamana.Am uitat sa mentionez mi-au gasit pioceanic in urechea dreapta si mi-au zis ca acesta ar fi motivul pt care urechea mea curge atat de des si pt care va fi greu sa o mentin uscata. Am purtat si antifon degeaba, si vata degeaba.Am fost chiar si la un control in Anglia acum 2 ani, fiind in vizita acolo, si doctorul mi-a zis ca pt o eventuala operatie imi trebuie tinuta uscata urechea timp de 1 an.Revenind in tara problema e ca nu reuseam sa o tin uscata pt ca curgea mereu motiv pt care au urmat internari si controale peste controale.O ultima intrebare ar fi daca ar trebui sa o operez este adevarat ce se vehiculeaza ca o, operatie de reconstructie a timpanului costa cam 1000 euro?
Va multumesc!
0
02-03-2012, ora 13:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o ureche NU poate fi mentinuta uscata cand este purtata cu vata sau antifoane
in acest caz se creeaza un spatiu inchis.. unde este cald, intuneric si umed.. toate conditiile pentru sa se dezvolte microbii
Urechea se usuca prin aplicarea de pansament cu Biiter suedez la intrarea in ureche ( spirtul prin evaporare sterilizeaza si usuca aerul din ureche) pentru 10-15 min
dupa asta se usuca interiorul Urechii cu Uscatorul de par..2-3 min.
aceste 2 manevre se repeta de mai multe oripe zi.. pana se obtine o ureche uscata..
Urechea trebuie protejata cu vata imbibata in ceva Uleios.. numai cand ploua afara sau faceti baie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O nouă tehnică pentru tratarea infecţiilor urechii medii
  •