Sunete intestinale la inspir doar, gastroscopie

29-08-2022
Daniela-daniela
Nu este medic/terapeut
Daniela-daniela
Bună ziua, a. 33 ani, 159cm și 53kg.
Mănânc cât d Ecaterina sănătos, am avut probleme cu dantura, le am rezolvat și cred ca nu mestec destul de bine alimentele, probabil nu ma pot adapta cu proteza parțială deși ma simt f ok..cred ca nu mestec cum trebuie.
Sa fie asta problema zgomotului ciudat la inspir?
Deci dacă inspir puțin mai tare se aud zgomote deasupra buricului..în zona buricului. Le și simt destul de tare, nu ma doare dar e foarte ciudat. Le am periodic, cred ca după defecație apar..periodic.

Acum iau tratament pt helicobacter pylori, urmează sa fac o endoscopie pt probleme esofag, dureri piept, esofag la înghițire (ocazionale), durere stomac deasupra după masa (dacă beau apa), cred ca am probleme și cu fierea deși nu simt amar în gura decât foarte rar și nu am nici grețuri.
Am reflux de mult timp, esofagul cu ulcerații poate, dificultăți ușoare la înghițire..
Asta o sa elucideze la endoscopie dar zgomotele astea oare..pot indica o hernie hiatala?
În gândul meu..ar fi ideea ca, la inspir, stomacul coboară la locul lui.
Alta idee ar fi ca am gaze în intestine dar..nu ma simt balonata..chiar dacă sunt constipata de câteva luni și am și prolaps. Rar ma simt balonata sau sa am dureri de colon sau sa am impresia ca nu pot elimina gazele.

O fi nevoie și de o colonoscopie oare?
Mulțumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.