sunete ragusite la sugar 5 luni

07-02-2015
danielavis
Nu este medic/terapeut
danielavis
buna seara!
baietelul prezinta sunete ragusite care nu tot timpul sunt prezente, nu prezinta tuse decat atunci cand mai inghite saliva ceva normal decat...nu febra 37.5 de la inceput, doarme mananca si are energie ca de obicei(care este ffff multa, tipa des, vorbeste )...As dori sa stiu daca poate fi vorba de laringe sau vreo infectie daca, doar se joaca cu sunetele le incearca nu stiu.

va multumesc
8 comentarii
0
07-02-2015, ora 19:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la acesta varsta.. toate problemele de laringe sau faringe au legatura cu ALIMENTATIA.
un reflux gastroesofagian ( regurgitarea laptelui) vine si cu acidul gastric care irita.
Copilul trebuie alimentat cate putin mai des
nu mananca mult inainte de a se juca
si nu mananca cel putin 3 ore inainte de somn
daca vrea sa bea ceva in somn..ii dati apa sau ceai
laptele regurgitat..poate fi aspirat in traheiie si de acolo se declanseaza
astmul bronsic
0
29-04-2015, ora 22:58
BiancasiBeniamin
Nu este medic/terapeut
BiancasiBeniamin
Buna seara, revine si eu putin pe tema ' raguselii'...saptamana trecuta am fost la control urma sa primim vaccinul pt micutul meu de trei luni, dar d na dr a gasit putin rosu in gat si am primit tratament Cefaclor, Ibalgin, Eurespal si Debridat...toate de cate trei ori pe zi...mi s-au parut cam multe, chiar farmacistele au fost uimite cum pt un pic de rosu in gat, am primit antibiotic...mentionez ca nu a facut deloc temperatura, mananca bine, prea bine, doar a fost cam fara energie vreo doua zile, baga mereu manuta in gurita si se scarpina la nasuc. Am folosit albastru de metilen, picaturi de vit C si ceiuc cald, si e mai bine, as zice ca nu mai are nimic, e vesel...dar am avut probleme cu scaunul ieri si a plans mult, azi m-am trezit ca e usor ragusit, ...cum sa procedez? trebuie sa mergem la control, si mi-e teama sa nuu primesc alt antibiotic pt o raguseala din plans.Sunt f derutata, va rog sa ma ajutati cu un sfat, nu vreau sa gresesc. Va multumesc mult!
Din cand in cand mai tueseste, dar am impresia ca se ineaca, recurgiteaza des, folosim acum mai des serul fiziologic, mi-au zis dupa fiecare masa.
Precizes si eu ca am inceput cu sucurile, am folosit suc de afine, dar vazand pb cu scaunul intarziat am trecut pe cel de mere stiind ca e laxativ.
0
30-04-2015, ora 11:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. raguseala si rosu in gat este de la acidul gastric
problema este in alimentatie ( nu tolereaza sau ii dai prea mult sau i.l tii culcat prea repede dupa ce mananca
daca alaptezi inseamna ca Tu gresesti cu ceva in alimentatie
2 e bine sa schimbi medicul de familie.. tratamentul nu a fost conform simtomelor si nu sa cautat cauza acelui rosu in gat
0
30-04-2015, ora 11:39
BiancasiBeniamin
Nu este medic/terapeut
BiancasiBeniamin
Multumesc mult pentru promptitudinea cu care ati raspuns. Incerc sa vad ce sa schimb, cat despre medicul de familie...cam slabut pe aici...
0
24-12-2015, ora 14:03
Aylamaria
Nu este medic/terapeut
Aylamaria
Buna ziua! Fetita mea in varsta de 6 luni este ragusita de o sapt! A racit, am urm tratament cu augmentin, aerosoli dexa si acc.dupa 2 zile dr pediatru ne a spus sa facem 2 zile de adrenalina dupa sa continuam tratamentul initial. E tot ragusita! Ce sa fac?
0
24-12-2015, ora 19:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa nu mai dati copilului nici un fel de suc si fructe
posibil sa fie ragusit de la aciditatea gastrica si refluxul provocat de alimentatia increcta
0
25-12-2015, ora 14:23
Antzuk
Nu este medic/terapeut
Antzuk
Buna ziua!
Ieri dimineata baietelul nostru in varsta de 4 luni s-a trezit pytin ragusit. Pe parcursul zilei si-a revenit. Azi dimineata tot ragusit s-a trezut insa acum ania mai poate tipa/plange din aceasta cauza. Mentionez cca mananca numai lapte matern muls sau san direct si ca aseara a avut o repriza mai puternica de plans. De scos afara nu l-am scos ieri, deci de la aerul rece nu cred ca ar trebui sa fie. Ce ar trebui sa fac? Multumesc anticipat. Sarbatori fericite!
0
25-12-2015, ora 16:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa nu, i dati lapte inainte de culcare...sau sa.i dati foarte putin
sa.l invatati sa bea ceai sau apa plata inainte de somn
perna mai sus..sa NU aiba reflux gastro-esofagian
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.