Sunt disperat: ce fel de sifilis am?

24-03-2009
Catalin_ro
Nu este medic/terapeut
Catalin_ro
Buna ziua va rog sa imi da-ti un sfat Acum 1 sapt am inceput sa imi fac fisa de examinare medicala pt angajare in armata, ok am ajuns la cea cu sangele hiv si vdrl acestea fiind facute la spitalu militar, a doua zi am primit rezultatele, HIV negativ, Antigen HBS negativ, Anticorpi anti VHC negativ, iar examenul serologic RPR pozitiv, nu imi venea sa cred asa ca la recomandarea altui medic m-am dus la promedica am facut si acolo aceleasi analize, le'am asteptat cu sufletul la gura si au iesit toate bune negative
(rpr negativ...) a 3 zi m'am reintors la spitalul militar unde am facut prima oara analizele la sange, mi sa luat iar sange si mi'a iesit iar pozitiv, M-am reintors la promedica am facut testul VDRL + THPA si mi'a iesit VDRL + THPA + ce fel de sifilis am ?? si cum am putut lua boala nu am avut contact sexual sunt inca virgin am 17 ani
Se poate ca testele sa iasa amandoua fals pozitiv ? sau doar cel de vdrl mentionez ca thpa am facut la ultima analiza
Nu mi'a aparut nici un sancru... insa simt ceva in gat dimineata un gust amar si scuip ceva spre negru poate fi o infectie in gat ? care a dus la fals pozitiv la aman2 teste ? Va rog mult ajutati-ma :(
5 comentarii
0
24-03-2009, ora 21:17
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Pana sa te gandesti tu ce ai mai facut si cu cine ai umblat mergi rapid la dermatovenerologie si incepe tratamentul. Sifilisul este perfect tratabil, daca il urmezi corect analizele se vor negativa si vei mai putea prinde un loc pentru Campulung.Numai bine!
0
25-03-2009, ora 12:51
Catalin_ro
Nu este medic/terapeut
Catalin_ro
Am fost la dermatolog ma consultat ma trimis la sanipid mi sa luat sange iar mi'a iesit randox syp rpr pozitiv 1/4 biosystems tpha pozitiv maine ma duc din nou la doamna doctor sa imi dea diagosticul si tratamentul, o sa ma interneze in spital?
0
25-03-2009, ora 19:47
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu neaparat, tratamentul il poti urma si acasa, cu conditia sa nu ai relatii sexuale cu nimeni si sa urmezi terapia corect.Dar daca acasa nu ai pe nimeni care sa-ti faca injectii mai bine stai in spital.Gasesti tu printre prieteni pe cineva care are o asistenta in familie. Parintii banuiesc ca inca nu stiu.
0
26-03-2009, ora 13:56
Catalin_ro
Nu este medic/terapeut
Catalin_ro
Am inceput deja tratamentu ma duc odata pe saptamana, imi face 1 moldamin si 1 penicilina mi se pare,
totusi doamna doctor nu stie inca cum am putut lua asa ceva, am facut sex acum 1 an protejat cu o virgina cu care am fost timp de 1 an un singur contact sexual am avut cu ea dupa care ne'am despartit duap 2 saptamani in acest timp nu mi'a aparut nimic pe corp nici un sancru nimic, doamne ma gandesc ca poate am luat de la un frizer care foloseste o lama la toata lumea se poate asa ceva ?
0
26-03-2009, ora 14:01
Catalin_ro
Nu este medic/terapeut
Catalin_ro
si cand imi pot reincepe viata sexuala dupa ce este tratat ? :|
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: