Sunt distrusa sufleteste si mintal. Nu stiu cum sa procedez.

23-04-2010
trista
Nu este medic/terapeut
trista
Buna ziua! Ma numesc Stela, am 40 de ani, un baiat de 14 ani. Sunt secretara, acum imi termin si studiile universitare. Locuiesc cu mama mea intr-un apartament de 3 camere. In urma cu sase luni am cunoscut un barbat care are 50 de ani, divortat si el si cu un baiat. Toate au fost bune si frumoase, venea la mine eram ca o familie, incercam. Dar mamei mele nu i-a convenit, ca el venea la mine si ma rog o deranjam intr-un fel. Acum am aflat ca el a cautat si a si gasit pe un site o doamna cu care a vorbit acum 2-3 luni, dupa care si-au dat numerele de telefon.Saptamana trecuta el a plecat, motivand ca are o treaba cu un coleg.Era vineri si plecase pentru tot sfarsitul de saptamana. Dar s-a intors sambata dimineata. M-a sunat de cateva ori, mai ales ca eu nu m-am simtit bine in tot acest timp. S-a intors, am facut chiar si dragoste. Dar totusi mie mi se parea ceva ciudat. Si atunci am luat cele doua numere de telefon pe care le vazusem in telefonul lui inainte sa plece, si am sunat. Surpriza sau nu, am vorbit cu o doamna, care a fost foarte sincera si mi-a povestit totul. Era din Braila, director de hotel, bine nu are importanta. El a sunat-o si i-a spus ca vrea sa o cunoasca. Desi ea nu i-a garantat nimic pentru ca nu vazuse nici o poza cu el. De cum l-a vazut nu i-a placut si i-a si spus lucrul acesta. Dupa care el a plecat si a venit la mine. Acum ne intalnim, aparent e bine, dar eu simt ca e rece. Sunt distrusa sufleteste si mintal. Nu stiu cum sa procedez. Mentionez ca nu i-am spus nimic. Va rog dati-mi un sfat. Il iubesc foarte mult si as vrea sa tina relatia noastra. Va multumesc!
6 comentarii
0
23-04-2010, ora 14:04
Psiholog Simina Munteanu
Psihologie, Sibiu
Psiholog Simina Munteanu
Ar fi nefiresc sa nu fiti trista.
Trista pentru ca ati intrat in intimitatea lui, fara sa-i cereti permisiunea...
Trista pentru ca ati crezut ca sentimentele dvs. sunt totuna cu cele traite de el...
Trista pentru ca ati decis sa pastrati tacerea asupra celor aflate...
Trista pentru ca nu mai stiti daca raceala e a lui sau a dvs.
Si probabil ca lista continua.
Unele dintre motivele de tristete stau in puterea dvs. sa fie transformate in prilejuri de comunicare, de impartasire a propriilor sentimente si expectante, de autodezvaluire. Pe cat de importanta este aceasta relatie pentru dvs., tot la fel de mult ar trebui sa conteze cine sunteti in aceasta relatie. Ce fel de om, ce fel de femeie, mama, fiica.
Nu exista solutii simple si clare cand teama de pierdere este lasata sa se dezvolte periculos de mult si devine astfel o forta motrice importanta. Niciodata nu este prea tarziu pentru a reechilibra balanta motivationala in favoarea deciziilor constructive si pozitive, care presupun asumarea curajoasa a intregii personalitati asa cum este ea, cu lumini si umbre.

Numai bine va doresc!
Psiholog clinician,
Simina Munteanu
0
23-04-2010, ora 14:39
trista
Nu este medic/terapeut
trista
Va multumesc foarte mult pentru raspunsul dvs. Numai ca am nevoie de mai mult ajutor, daca se poate!Sunt devastata sufleteste! Chiar nu stiu ce sa fac?!Cum sa ma comport! Ma intreb de ce a recurs la acest gest? Astept un raspuns! Va multumesc anticipat!
0
23-04-2010, ora 17:27
rrox
Nu este medic/terapeut
rrox
buna ziua.Doamna draga parerea mea este ca ar trebui sa vorbiti cu acest domn ca intre doi adulti..va cred ca il iubiti si sunteti devastata dar in acelasi timp cred ca pana la varsta asta ati mai trecut prin multe.Nu vreau sa va dezamagesc dar un om cand iubeste pe cineva nu mai vrea sa cunoasca si alte doamne..nu mi se pare corect ceea ce a facut si nici de incredere nu este.fiti tare ca aveti o varsta..o functie si un copil nu lasati sa va calce in picioare nimeni...VORBITI CU EL asa e cel mai bine...nu va faceti ca nu stiti..spunetii in fata pt ca va continua la fel...multa fericire va doresc
0
24-04-2010, ora 17:55
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
sant si eu de parerea lui rrox.Santeti 2 adulti si trebuie sa discutati ca atare.va cred ca il iubiti si va e teama sa nu-l pierdeti, dar pt. ca o relatie sa existe trebuie sa fie sentimente din partea ambilor parteneri.Daca el a simtit nevoia sa caute o alta femeie, sa cunoasca si pe altcineva e clar ca relatia pe care o are cu dvs nu i se pare ok.Dvs ati gresit ca i-ati incalcat intimitatea(desi si eu as fi facut la fel..)iar el a gresit ca a cautat pe altcineva, in timp ce inca este cu dvs.Ma intreb ce s-ar fi intamplat daca cealalta femeie i s-ar fi parut mai potrivita decat dvs...?Ar fi intrat pe usa si v-ar fi spus:draga mea, eu de maine nu mai sant cu tn..?Dupa cum spuneam...trebuie discutat...:(.
0
26-04-2010, ora 08:20
trista
Nu este medic/terapeut
trista
Buna dimineata! Va multumesc pentru sfaturi, foarte mult! Si eu ma gandesc ca ar trebui sa vorbesc cuel!Insa deocamdata nu am curajul necesar! Sunt in continuare foarte trista si incerc sa gasesc motivele care l-au determinat sa faca acel lucru! Va multumesc inca o data ca sunteti alaturi de mine!
0
26-04-2010, ora 09:16
rrox
Nu este medic/terapeut
rrox
BUNA DIMINEATA.Curaj doamna nu va mai faceti vinovata...poate avea mii de motive care sa-l determine sa faca asta..poate asa e genul lui de om...are o varsta si probabil isi traieste a doua tinerete...nu mai fiti trista nu se merita...luativa inima in dinti si vorbiti pt ca altfel se va juca in continuare de-a DON JUANUL...numai bine va doresc...
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice.

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.