sunt sau nu insarcinata?:-S un raspuns urgent!

13-05-2010
myra989
Nu este medic/terapeut
myra989
In data de 08.05.(seara)am avut contact sexual cu prietenul meu prima oara cu prezervativ, a doua si a treia oara fara. El a ejaculat. Pe 11.05(dimineata) am luat o pilula contraceptiva de Postinor 2 si urmatoarea bineinteles la 12 ore. Ultima menstruatie am avut-o pe 16.04. Am citit de pe prospect ca exista posibilatea sa am dureri abdominale...simt ca ma cam doare stomacul si am avut cam 2 zile dureri abdominale.Exista posibilitatea sa fiu insarcinata?:-S Va rog un raspuns rapid.
9 comentarii
0
13-05-2010, ora 22:43
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Este practic exclusa o sarcina, doarece:
1. contactul sexual a avut loc probabil dupa perioada fertila
si
2. ati luat Postinor.

Durerile de burta fac parte din numeroasele reactii adverse ale Postinorului.
0
14-05-2010, ora 14:43
myra989
Nu este medic/terapeut
myra989
multumesc muult.:)
0
16-05-2010, ora 12:03
mi 6
Nu este medic/terapeut
mi 6
buna ziua... iau diane 35 la recomandarea medicului dermatolog...crede-ti ca ma pot baza pe ideea ca este un bun contracepti? ast rasp...ms
0
16-05-2010, ora 12:07
mi 6
Nu este medic/terapeut
mi 6
si ar mai fi o intrebare.daca iau diane de o luna si am avut contact sexual cu partenerul in perioada ciclului menstrual in a 2a zi de sangerare...exista riscul de as avea un bebe?
0
18-05-2010, ora 15:59
Anda-Diana
Nu este medic/terapeut
Anda-Diana
Buna ziua! Am si eu o intrebare la Dvs. Pe scurt va spun problema mea. Data ultimei menstruatii a fost pe 20 aprilie, pe data de 28 aprilie am avut contact neprotejat. Menstra mea este cateodata la 28 zile, alte dati la 31-32, insa niciodata nu am avut probleme. azi este a 29 zi de menstruatie si a 20-a de la contactul sexual, ultimul test d esarcina a fost facut azi dimineata si a iesit negativ, am fost de asemenea la medicul ginecolog tot azi si mi s-a facut o ecografie transvaginala. Nu se vede nimic, nici un semn de sarcina, insa ma ingrijoreaza ca la alta clinica mi s-a spus ca ar putea fi prea devreme, in timp ce medicul la care am fost a spus ca ar trebui sa se vada ceva, Care este parerea Dvs? Ceva, un punctulet cat de mic nu ar fi trebuit sa se vada la datele de care va vorbesc? Dar testele de sarcina, acest ultim la 20 zile de la contact, ar putea fi flas negativ?
Va multumesc pentru raspunsul Dvs.
0
19-05-2010, ora 20:37
Ioana1102
Nu este medic/terapeut
Ioana1102
Buna ziua, as vrea sa stiu daca sunt insarcinata. Am avut contact in data de 5, 7 si 9 mai (nu iau anticonceptionale). La doua zile dupa contactul din 7 mai, mi-au curs cateva picaruri de sange. Ultimul ciclu l-am avut pe 24 aprilie, dupa calculul facut reiese ca as fi fost in perioada fertila. De cateva zile cam poftesc la anumite alimente, sanii parca sunt ceva mai umflati si fermi (nu si durerosi), ma cam doare spatele si simt ceva care ma apasa in partea drepta...si tot acum cateva zile am avut o durere asemanatoare cu cea dinaintea c.m. Ar trebui sa-mi vina in max 6-7 zile si inca nu au inceput sa ma doara sanii asa cum ma doare de obicei. Inca nu am facut testul barza. Ce ma sfatuiti?
0
19-05-2010, ora 20:50
mi 6
Nu este medic/terapeut
mi 6
vreau si eu raspuns la intrebare va rog. sunt bune diane 35 ca anticonceptionale? eu le-am primit ca recomandare a medicului pt acnee... si mai ar fi ceva... in perioada de ciclu menstrual, a 2a zi de sangerare am avut contact sexual cu partenerul... exista riscul de a avea un bebe? astept raspuns urgent.VA ROOOOOOG!!!
0
04-06-2010, ora 15:09
catalina_angel
Nu este medic/terapeut
catalina_angel
buna ziua.mi-a venit ultima data ciclu pe data de 9 aprilie a tinut pana pe data de 12 sau 13.ultimu act sexual lamm avut pe data de 13 mai.in luna mai nu mia venit ciclu delok.dupa 40 zile de la afarzitul ciclului am avut sintome de voma pe data de 24 mai.am luat antibiotic ca aveam amigdalite ampiicilina si temperatura am luat avocalmin fiola..a trecut dupa 3 zile am intrerupt medicamentele am crezut ca vars de l ele.mam gandit sa imi iau test pentru sarcina si mia iesit o line rosie iar alta mai putin vizivila stiti ce reprezinta?dupa data de 13 cand a luat sfarsit menstruatia pana pe 24 mai sunt 40 de zilesau facut 51 pana acum vineri si suntemm in iunie.am socotot sa zicem ca trebuia sa imi vina pe 9 mai pana acum am intarziere26de zile..nu stiu sunt sau nu sunt insarcinata?
0
01-10-2010, ora 15:32
mi 6
Nu este medic/terapeut
mi 6
buna.am si eu o intrebare...o mica "dilema".
mia venit pe 26iulie(a fost normal).am avut contact sexual neprotejat pe 2august...pe 13august mi-a venit din nou(intr-o cantitate mai mica)...pe7septembrie(a fost normal, dar am avut dureri abdominale), iar acum pe 27septembrie mi-a venit, dar intr-o cantitate foarte mica.(in ziua aceasta am avut contact sexual).
pe 4sau 5septembrie, numai stiu exact, am facut un test care a iesit negativ.
mentionez ca luna aceasta pe 15 mi-am facut analizele...
credeti ca pot fi insarcinata?sau care ar fi probelema?
astept raspuns...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •