Suplimente disfunctie erectila

17-05-2018
paul_p
Nu este medic/terapeut
paul_p
Buna ziua,
Am de ceva vreme pb de erectie si ejaculare precoce (32 ani). Urologul mi-a recomandat Enlarge dar nu m-a ajutat. Am citit despre alte medicamentele care zic ca te-ar ajuta in acest sens si am obs. ca majoritatea contin: L-Arginina, Ginseng si Tribulus Terrestris. Nu vreau sa cumpar acele medicamente caci ma tem sa nu contina si altele ce mi-ar putea face mai mult rau decat bine sau sa-mi creeze dependenta, insa as merge pe niste suplimente pe baza acestor 3 elemente precum: un produs ce contine doar L-arginina 1000, altul ginseng siberian 1000, si Tribulus Terrestris pudra ecologica (consumata in bauturi).
E ok abordarea mea ? Daca nu, ce recomandati (inafara de un nou consult)? Nu am probleme cu tensiunea sau alt fel de probleme, cauza e mai mult stresul cotidian.
Multumesc frumos.
5 comentarii
0
17-05-2018, ora 21:10
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Buna seara
Linistiti va sunteți sigur că e o cauză funcțională și nu o problema organica?
De când sunt problemele?
Ce regim de viață aveti?
Cum vă înțelegeți cu partenera?
Cred că e problema la nivel mental sa nu o dezamăgiți.
Ar fi bine sa mergi la un psiholog să discuți problema și dacă nu merge mergi la medic
0
17-05-2018, ora 21:32
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna seara,

Mai sanatos pe termen lung ar fi sa actionati asupra ”stresului cotidian”. Altfel va ocupati mai mult de efecte decat de cauze, iar suplimentele, oricare ar fi ele s-ar putea sa nu va ajute prea mult.
Daca la 32 de ani incepeti cu suplimente pentru potenta la 60 de ani ce veti mai lua?
0
17-05-2018, ora 22:56
paul_p
Nu este medic/terapeut
paul_p
Multumesc mult pentru raspunsuri. Nu e o problema organica - am fost la urolog si dupa anamneza concluzia a fost ca e din cauza stresului - ca tine de mental problema mea. Am si analizele facute recent si sunt in limite normale.
Probleme sunt cam de 2 ani, apar si dispar. Am munca de birou, dar fac sport regulat, nu sunt supraponderal, nu beau, nu fumez. Cu siguranta este si ideea de a nu dezamagi.
Legat de stres e ft. greu de controlat. de aia as dori sa apelez la niste suplimente pentru o perioada scurta de timp - as incerca daca e ok chiar si ceva suplimente pentru stres - ma gandesc ca rau nu pot sa faca mai ales cele pe baza de plante. Repet - vreau doar sa fac o cura cu asa ceva, nu sa le iau constant de acum incolo.
0
18-05-2018, ora 07:09
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Mergeți la un psihoterapeut cu competențe pe psihosexologie și nu veți mai avea nevoie de suplimente.
Stresul îl puteți controla prin schimbarea modului de gândire și percepție, care o puteți face numai cu ajutorul unui psihoterapeut.
0
22-05-2018, ora 14:13
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Atunci cand disfunctia erectila e asociata cu ejacularea precoce, e important de stabilit care dintre ele a aparut mai intai.
Abordarea terapeutica poate fi diferita mai apoi. Discuta despre asta cu un psihosexolog.

Dr Rares Ignat
Terapeut de cuplu – Psihosexolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici