Surditate brusc instalata

23-07-2016
adryan01
Nu este medic/terapeut
adryan01
Buna ziua,

Am 31 ani.In urma cu 6 zile am fost diagnosticat cu SBI la urechea dreapta pe frecventele joase in urma unei audiograme unde pe 3 frecvente joase au iesit valorile de 45, 50, 50dB.
Din pacate debutul bolii m-a prins plecat din tara si din aceasta cauza tratamentul a fost incep la 14 zile de la debut.Ce e deranjant e acel zgomot prezent in urechi, si nu e tinistus si nici acufene, la mine ca un fel de autofonie vibranta asa vie, parca tremura la propriu ceva in ureche, parca vibreaza timpanul, si zgomotele le aud vibrate.Daca astup urechea sanatoasa, aud asa cuvintele vibrate, robotizat, parca lumea vb ragusit.Daca reusesc sa ma concentrez pe cuvinte si nu pre acel vibrat aud destul de ok.Aud dedublat si parca cu ecou.
Eu am mai avut o otita seroasa acum vreo 3-4 ani si am avut simptome similare de aceea initial am crezut ca e vb despre acelasi lucru.Dar cand medicii au vazut audiograma au zis ca asta e deja e neurosenzorial nu mai e otita.
Acum dupa 3 zile de tratament observ asa o evolutie minima, dar parca acea autofonie vibranta(mai ales cand e liniste) parca ca se accentueaza si in continuare aud asa inca dedublat, amplificat chiar si cand vb eu.Daca bag degetul in ureche cand il scot aud asa un sunet a gol, ca un tub.Stiu ca in mod normal ar fi trebuit sa simt dupa 3 zile progrese mari.
In momentul de fata urmez un tratament oral cu Medrol 16mg dupa schema 2 zile 32 mg/zi, 2 zile 24mg, 2 zile 16mg, 2 zile 8 mg, 2 zile 4 mg, Milgamma, Vit C.

Am cateva intrebari in urma celor scrise mai sus.

1.In cazul in care nu va da rezultate acest tratament de 10 zile ar merita incercat un tratament intratimpanic local cu cortizon?

2.Era mai eficient tratamentul perfuzabil in locul celui oral sau nu prea are importanta?

3.Legat de aceasta scaderea auzului( nici nu stiu cat este scadere sau imposibilitate de concentrare pe ce aud din cauza acestui barait, vibrat), sunt aceste zgomote specifice sau ar putea indica ele si o alta cauza in ureche? Adica daca nu as percepe acest barait, daca nu as auzi asa robotizat si adaca nu ar fi aceasta autofonie nu stiu cat m-ar deranja nivelul de auz.Adica mie mi se pare ca aud aproape la fel dar in auz mai intra si acele elemente deranjante.

4.Ar fi vreo alta solutie care ar merita incercata(acum cat debutul bolii mai e relativ cat de cat aproape)?Ca sa fiu impacat ca nu le-am incercat pe toate(eventual camera hiperbara, etc)?

5.Desi se zice ca rezultatele, daca sunt, se vad dupa primele 3-4 zile, am vazut, tot citind pe forum ca la unele persoane cu aceasta problema s-a tot imbunatatit auzul de la debut chiar si intr-un interval de 2-3 luni.Zicea cineva ca mai mult a recuperat dupa ce a trecut tratamentul perfuzabil si abia dupa o 2 luni a fost ok.
Daca mai aveti vreun sfat acum cat ar mai exista o mica sansa de recuperare, ar putea insemna mult.

6.Dat fiind faptul ca mie mi se pare ca tot aud ca un fosnet de secretii in aceea ureche cand inghit sau cand eructez, nu ar putea fi totusi si o problema de drenaj a secretiilor?

P.S Ce e frapant pentru mine e ca intreband medicii care ar putea fi cauza au zis ca sunt mai multe posubilitati, ori viral, ori vascular, etc, dat niciunul nu mi-a indicat investigatii suplimentare, nu stiu...un RMN sau altceva.Adica chiar asa putin relevante sunt aceste investigatii?Mi-au dat impresia de ceva de genul ca trebuie facut tratament, si ca nici nu ar mai conta care e cauza.Daca totusi in ciuda tratamentului exista ceva fizic care intretine aceasta problema in ciuda tratamentului?
Adica eu nu stiu ce sa zic, asa superficial mi se pare ca e abordata aceasta problema care este zic eu destul de grava si destul de traumatizanta.


Va multumesc!
8 comentarii
1
24-07-2016, ora 08:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul SBI corect se face doar cu internare in clinic ORL
in ce ai scris NU vad in tratament nici un vazodilatator,
nu vad sa se facut investiagtii a nasuluui, rinofaringelui, timpanului
Sfatul este sa mergi Luni sa te internezi in clinica ORL spital universitar
altfel nu au nici un rost toate acele intrebari formulate...
0
24-07-2016, ora 10:04
adryan01
Nu este medic/terapeut
adryan01
Multumesc pentru raspunsul prompt.
Am sa fac cum m-ati sfatuit desi la cat de prost a fost gestionata situatia, s-a pierdut timp important si deja ar putea fi prea tarziu.Ma gandesc ca acum degeaba ma mai trateaza cu vasodilatator si cu orice.
Tratamentul initial a fost aplicat intr-un cabinet privat in urma audiogramei si examenului sumar, adica s-a uitat in nas, a zis ca cornetele sunt umpic marite, s-a uitat in ureche cu endoscopul si cam atat.Apoi mi-a prescris acest tratament spunandu-mi ca "asta e alternativa la tratamentul perfuzabil".Inainte de asta am ajuns la o doamna doctor care m-a trimis acasa dupa un minut spunandu-mi ca este putina ceara si in loc sa o scoata a zis ca sa ma duc sa pun picuri sa iasa si sa revin in 10 zile ca "poate fi ceva mai grav dar ea nu poate sa faca nimic acum"
Am ajuns insa a doua zi, nelinistit fiind, printr-o cunostinta la un mare profesor universitar dar nu vreau sa dau nume si nici numele orasului public(daca vrei va scriu in privat, sigur il cunoasteti), care vazand schema de tratament expusa mai sus a zis "asta e singurul medicament din lume care te poate face sa auzi din nou" si cam atat a fost interactiunea noastra.Eram intr-un spital, aveam bilet de trimitere si marele prof universitar nu a zis stai sa te internez ca era abia a doua zi de tratament si nu era asa urata treaba.
In aceste conditii ce incredere sa am eu ca situatia sa-mi fie rezolvata daca intr-un oras ca cel in care locuiesc sunt abordat de felul asta in cazul unei urgente de catre mai multi medici din care unul mare?.
O sa ma duc inca o data la spital si voi vedea dar va spun ca simt o mare lipsa de interes.

Nu mai bine incerc la camera hiperbara direct, macar sa nu mai pierd timp daca astea sunt abordarile? Am inteles acum ca tratamentul clasic nu a fost aplicat corect din ce spuneti, dar mai exista vreo sansa acumde recuperare in cazul unei corectii de tratament in spital?
In conditiile date nici nu stiu cum sa-mi joc ultima carte cu sanse cat de cat reale daca sistemul medical te trateaza cu asa o pasivitate.
1
24-07-2016, ora 18:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cauzele surditatii brusc instalate sunt foarte multe. ca exemplu...
legate de tensiunea arteriala si calitatea sangelui.. care afecteaza circulatia cerebrala
in acest caz ajuta camera hiperbara
dar pot fi alte probleme..cum ar fi neurinomul de acustic.. care poate da ca simptom SBI dar nu ajuta camera hiperbara
anume pentru a cauta cauza care a dus la SBI..se fac aceste internari
0
25-07-2016, ora 10:59
adryan01
Nu este medic/terapeut
adryan01
Aveti perfecta dreptate cu investigatiile.Asta am cerut si eu la toti medicii si am intrebat cauza.Si mi au spus sa stau linistit ca probabil e viral.Daca toti medicii ar aborda pacientii la fel de serios ca si dvs ar fi Raiul medical in Romania.Din pacate suntem departe.
Oamenii si medicii ca dvs merita felicitati pentru seriozitate, rabdare si implicare si mi pare rau ca nu locuiesc in aceea parte a tarii.
Am repetat audiograma, de la valori de 45, 50, 50 dB pe frecventele 500, 250 respectiv 125 am ajuns la 30, 35, 30 pe aceleasi frecvente dupa 6 zile de Medrol.E o imbunatatire dar eu in continuare aud asa vibrat huruit robotizat cateodata cand vb cineva ca si cand ar fi ragusita persoana resp si cu ecouri de cristal parca cand e zgomot prea mare.Plus ca ma aud eu asa ca din butoi, dublu, etc.Si cand vb la tel cu urechea aia aud vocea interlocutorului mai groasa asa modificata.Sunt acestea manifestari neurosenzoriale?
Legat de internare in spital trebuie sa ma bage cineva in seama.Daca arat audiograma unui medic ma intreaba ce mai vreau.
Acum ma gandesc sa fac si o timpanograma, eu totusi cred ca sunt si secretii nedrenate.
Pe cuvant ca mi as dori sa gasesc un medic care sa zica "hai sa vedem de la A la Z care e problema" sa simt ca sunt in siguranta nu sa trebuiasca sa ma duc sa ma investighez singur asa pe sarite
Avand in vedere aceasta mica inbunatatire, urechea mai are capacitatea de a continua recuperarea si dupa terminarea tratamentului?
Daca vreau sa fac cateva sedinte la camera hiperbara in paralel cu ultimele zile de tratament cu Medrol e ok?Interfereaza in vreun fel una cu alta?
0
25-07-2016, ora 20:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
vorbeste cu doamna Dr. Voda Ioana de la clinica NOVA
poti face acolo si timpanograma
0
01-08-2016, ora 19:34
adryan01
Nu este medic/terapeut
adryan01
Eu sunt din Cluj.

Am facut pana la urma niste sedinte la camera hiperbara.
Lucrurile merg spre bin, in sensul ca mai am de recuperat inca 10 decibeli pe 2 frecvente joase si sunt in limite normale.Problema este ca inca nu aud cum trebuie, mai aud asa vibrate cuvintele, ma aud asa ca din butoi, cu ecou? E normal avand in vedere imbunatatirea de pe audiograma?
Am facut si o impedansemtrie unde dr mi-a spus ca daca nu ar fi vazut audiograma ar fi zis ca nu am nici o problema daca s-ar fi raportat doar la impedansmetrie.
Am facut si un CT cranian la recomandarea dr axat pe urechea interna dar inafara de un chist mucos la sinusul maxilar de 16 mm, o deviatie de sept si sinuzita maxilara bilaterala, totul este ok.
Mai nou am si o problema cu mandibula de pe partea cu urchea afectata.Cand misc in stanga dreapta simt asa un fosnet de cartilaj.Nu stiu de la ce.

1.Voiam sa va intreb, poate exista o legatura intre aceste aspecte ale sinusilor si problema mea cu urechea?
2.E posibil sa revina lucrurile la normal pe audiograma dar auzul sa se recupereze mai greu in timp?
0
01-08-2016, ora 19:55
adryan01
Nu este medic/terapeut
adryan01
A si am uitat sa va spun ca pe ultima audiograma pe os am valori normale la ambele urechii(10 dB pe linie), doar pe aer exista un deficit la urechea dreapta, acolo unde am problema.Ce inseamna asta?
0
01-08-2016, ora 21:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 DA...exista legatura directa..si specialitate se numeste Otorinolaringologie ( ureche, nas, laringe) nu intamplator
2 nu
3 Cred ca e cazul de un consult stomatologic cu radiografii la radacina dintilor de sus de sub sinusul unde este chistul si sinuzita. originea sinuzitei poate fi odontogena. Tot la stomatolog ar putea investiga si articulatia temporo mandibulara care pocneste...sau la Maxilo-facial
4 era bine ca medicii ORL sa se pronunte ce fel de sinuzita este.. daca necesita punctii sau nu..si cum o tratezi
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Copiii surzi cu întârzieri de învățare beneficiază de pe urma implanturilor cohleare mai mult decât de pe urma aparatelor auditive
  • Descoperirea unei gene ar putea duce la crearea unui medicament pentru surditate
  • Cu ajutorul terapiei genice, medicii au redat auzul copiilor cu surditate moștenită
  •