taietura in zona gambei

27-08-2011
rosuhome
Nu este medic/terapeut
rosuhome
Buna ziua. In urma cu 2 saptamini mi-a cazut un geam pe picior si m-am ales cu o taietura de vreo 6 cm.si destul de adinca in zona gambei (imediat ce se termina muschiul gambei) fara a afecta tendonul dar in schimb cred ca au fost taiate mai multe vene si nervi deoarece dupa 2 saptamini deabea acum pot pune piciorul in pamint dar ajutorul cirjelor, in schimb medicul chirurg(nu ortoped) care ma are in evidenta i-mi spune ca urmatoarele simtome sint normale dar nu stiu ce sa zic: talpa in proportie de 40% amortita, dureri in firful degetelor, citeodata mii de ace in talpa, cind trec cimina prin golul din talpa o senzatie de usturime-furnicatura, o senzatie de talpa umflata cind pun piciorul in pamint. As dori citeva sfaturi
14 comentarii
0
27-08-2011, ora 12:20
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
in prima faza o fotografie ar fi de ajutor, cam in ce zona a fost leziunea si ce traiect are.
urmatoarea informatie: care parte a talpei este amortita? cea dinspre interior sau cea dinspre exterior? daca sunt afectate si miscarile piciorului?
daca s-a facut radiografie pentru a exclude sansa ca in plaga au ramas corpi straini?
oricum cele descrise de Dvs nu intra in categoria normalului la o simpla plaga taiata
0
27-08-2011, ora 19:46
rosuhome
Nu este medic/terapeut
rosuhome
din pacate radiografie nu sa facut, miscarile piciorului nu sint afectate nici ale degetelor, amorteala este spre degete iar ca traiectorie ciobul sa infipt imediat ce se termina muschiul gambei catre os, dar ce ma deranjeaza cel mai mult este faptul ca se umfla toata talpa la efort, iar seara am ceva dureri de gamba si ma dor degetele in virf.
0
27-08-2011, ora 20:27
rosuhome
Nu este medic/terapeut
rosuhome
din pacate saitul nu accepta sa pun poze la comentariu
0
27-08-2011, ora 21:06
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
nu am ajuns mai departe
daca simtiti o amorteala continua in laba piciorului poate fi vorba despre o leziune de nerv, aceasta poate fi temporara sau definitiva, edemul piciorului poate avea multe cauze, fara examen fizic si fara a sti exact locatia leziunii este greu de apreciat ce structuri anatomice au avut de suferit
sunt doua variante:
1) vreti o parere obiectiva daca aveti sau nu o leziune de nerv? duceti-va la un neurolog, faceti o examinare ENG, EMG si neurologul va va poate spune cu exactitate unde si care nerv este lezat si in ce proportie
varianta a 2-a: duceti-va direct la un chirurg plastician sau neurochirurg, sau ortoped care se ocupa cu reconstructie de nervi periferici si-i cereti parerea
0
28-08-2011, ora 11:59
rosuhome
Nu este medic/terapeut
rosuhome
multumesc frumos pentru sfaturi si ajutor, o sa urmez aceste sfaturi cu siguranta
0
28-08-2011, ora 12:00
rosuhome
Nu este medic/terapeut
rosuhome
am reusit sa atasez o poza la avatar, daca va ajuta cu ceva
0
28-08-2011, ora 12:05
rosuhome
Nu este medic/terapeut
rosuhome
amorteala sincer a cam trecut, ia reapare doar cind se umfla piciorul (dupa ce merg cu el putin sau il tin suspendat stind in picioare) si inca ceva dimineata dupa ce ma ridic din pat simt in zona taieturii si la toata laba piciorului o presiune imensa, lucrul acesta trece dupa aproximativ 10 min.Dar spuneti-mi daca este normal sa se umfle laba piciorului la efort
0
28-08-2011, ora 12:11
rosuhome
Nu este medic/terapeut
rosuhome
aseara am facut un tratament babesc pentru umflatura - am imbracat laba piciorului cu tarita de griu facuta ca mamaliga putin calda, peurma foi de varza si strins bine cu un batic, sincer au fost rezultate, durerile din firful degetelor au disparut iar piciorul sa desumflat, asta pina dimineata caci dupa putin efort sa umflat la loc dar nu chiar asa mult, dumneavoastra ce spuneti, ce parere aveti
0
28-08-2011, ora 12:51
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
daca amorteala trece, este un semn bun.
edemul (umflatura) poate avea multe cauze: de la cel mai banal (din cauza leziunii, se acumuleaza sange in tesutul subcutan, care din cauza gravitatiei se duce in jos si se acumuleaza submaleolar sau chiar pe partea dorsala a piciorului) pana la variante mai nefericite (infectii, tromboza, corp strain in plaga etc) - acest lucru fara examen fizic nu se poate diferentia vazand numai o poza
o intrebare: nu a fost lezat - macar partial - tendonul achilian (calcaneal) si de acea nu puteti sa mergeti ca lumea?
0
28-08-2011, ora 19:29
rosuhome
Nu este medic/terapeut
rosuhome
medicul chirurg a spus ca nu a fost afectat tendonul, ( cam care ar putea fi simtomele daca ar fi sa fie afectat macar putin), iar cind l-am intrebat de radiografie si de ce mi se umfla talpa el mi-a spus ca daca ar fi ramas corpuri straine in taietura nu s-ar fi inchis sau as fi facut infectie, aceste lucruri nu le-am facut, iar la umflatura mi-a spus ca este normal pina se regenereaza muschiul, etc. ce am taiat. Si inca o intrebare nu cumva trebuia sa-mi prescrie ceva de circulatie a singelui, in rest semne spre bine, astazi am mers fara cirje
0
28-08-2011, ora 19:35
rosuhome
Nu este medic/terapeut
rosuhome
mentionez ca nu pot merge bine din cauza ca ma tine probabil muschiul care a fost strapuns, ma tine exact in zona taieturii, iar laba piciorului o misc in toate directiile fara nici o problema inclusiv degetele le string normal, miine merg la spital sa-mi scoata si ultimul fir, i-mi recomandati vreo intrebare pe care sa i-o adresez, va multumesc.
0
28-08-2011, ora 22:42
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
cel mai bine poate aprecia gravitatea leziunii musculare medicul care v-a operat. in aceasta zona muschiul trece in tendon, o leziune masiva a muschiului, fara sutura poate crea o insufucienta a acestuia sau la efort ruperea partii ramase neafectat in prima faza. probabil, daca nu a fost pus in ghips membrul inferior, leziunea musculara era nesemnificativa.
despre medicamente: aici (germania) tot sistemul este mult mai defensiv, cu o asemenea plaga care face imposibila mersul corect din prima zi ati fi primit un tratament anticoagulant cu clexane, insa in romania situatia este usor diferita, nu am zis ca mai proasta, insa problema trombozei venoase este luata mult mai lejer.
eu as pune urmatoarea intrebare: leziunea musculara care ati avut face posibila incarcarea totala a piciorului si intoarcerea in viata activa sau trebuie sa fiti mai precaut 6 saptamani? medicul care a vazut ce era in plaga poate sa va dea un raspuns
despre corpi straini: sticla curata este un corp strain care poate sta in corp fara sa creeze mai probleme chiar ani de zile, eu am scos dintr-o mana cateva bucati dintr-un geam dupa mai multe luni, singurele probleme a pacientului fiind: a discreta umflatura a zonei, si o usoara durere la palpare. plaga era vindecata in totalitate. insa acesta este numai o posibilitate.
0
29-08-2011, ora 12:08
rosuhome
Nu este medic/terapeut
rosuhome
da intradevar ma doare muschiul la palpare in zona taieturii, sincer sa fiu si medicul care ma are in evidenta mi-a spus ca deabea dupa vreo 3 saptamini o sa simt schimbari semnificative, iar ca si tratament nu am primit decit antibiotic cuminol si antiinflamator motilium daca nu ma insel pentru o perioada de 7 zile, in rest nimic, oricum va multumesc foarte mult pentru sfaturi si cred ca ar fi bine pentru linistea mea si pentru o insanatosire suta la suta, sa consult un medic de specialitate fata in fata sa vada exact care este starea si simtomele.
0
29-08-2011, ora 12:13
rosuhome
Nu este medic/terapeut
rosuhome
scuze antiinflamatorul se numeste meloxicamnu motilium
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: