Talpa piciorului

27-04-2007
florinmat
Nu este medic/terapeut
florinmat
Problema este pe talpa piciorului, dupa o zi de incaltat cu sosete curate, incalatimente curata piciorul are un miros deranjant, transpir foarte mult si pe talpa se observa o zona alba ca un fel de basica pe o zona destul de mare, dar nu cu lichid in interior, cateodata cu niste pete ca un fel de arsuri sau rani, iar dupa ce ma descalt la un interval de 1 ora talpa se inroseste si se face aspra mai ales intre degete.Unghiile de la degetele mari se ingalbenesc iar una dintre ele are o zona mica unde se sfaramiteza.astept un raspuns.
20 comentarii
0
28-04-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ai o hiperhidroza plantara, adica o transpiratie excesiva a piciorului, fapt ce favorizeaza dezvoltarea unei ciuperci la talpa, afectand si unghia. Este necesar un examen dermatologic pentru a trata ciuperca si hiperhidroza !
0
28-04-2007, ora 00:00
florinmat
Nu este medic/terapeut
florinmat
dupa ce urmez tratamentul mai poate sa apara, e posibil ca si incalatamintea sa fie de vina? sau alimentatia?
0
30-04-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Alimentatia nu are nicio legatura cu aceasta boala, insa incaltamintea inchisa, care nu lasa piciorul sa respire poate fi o cauza de agravare a bolii sau de recidiva.
0
21-03-2009, ora 13:39
georgianaa
Nu este medic/terapeut
georgianaa
imi ard talpile si mainilemi se incalzesc talpile si mainile, nu pot sa dorm ! Ce am?
0
22-03-2009, ora 18:01
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ce varsta ai?
0
22-03-2009, ora 20:16
georgianaa
Nu este medic/terapeut
georgianaa
am 39 de ani, 60 de kg, si 1, 65
0
27-03-2009, ora 20:18
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Trebuie sa va vada un ginecolog pentru a stabili daca nu se apropie menopauza.
0
04-04-2009, ora 22:03
Cosminjca
Nu este medic/terapeut
Cosminjca
Buna ziua,
Am pe talba picioarelor, si pe buricele degetelor, niste pete rosii, asemanatoare unor arsuri. Daca stau cu piciorul in apa (cca 20 min), pata se albeste. Pe ciorap, dupa o zi purtat, apare o pata galbuie, si piciorul are un miros foarte deranjant. Acesasta ciuperca mi-a aparut dupa ce am cumparat o pereche de patofi. Va rog sa imi spuneti daca e posibil ca subst chimice din pantof sa imi arda piciorul, si daca da sau nu ce e de facut. Aceasta problema o am de aprox 6 luni. Multumesc
0
05-04-2009, ora 22:04
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Primul lucru pe care-l aveti de facut este sa mergeti la un examen dermatologic.
0
05-09-2009, ora 04:02
Dada1
Nu este medic/terapeut
Dada1
Ma ard talpile foarte tare si nu pot sa dorm. Am 18 ani ( menopauza nu e, clar ) insa nu am purtat nici papuci in care sa nu-mi respire piciorul.Care poate fi cauza?? Multumesc.
0
05-09-2009, ora 18:56
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Poate ati facut o hiperhidroza plantara datorita caldurii si incaltamintei. Spalati picioarele seara, inainte de culcare, cu o solutie de bicarbonat de sodiu, o lingurita de bicarbonat la o cana de apa calda, apoi stergeti cu un prosop curat si aplicati Advantan milk, masand bine pielea.
0
27-04-2010, ora 17:55
amitom
Nu este medic/terapeut
amitom
am si eu o intrebare pentru dumneavoastra in legatura cu durerile din zona talpilor picioarelor. de la o vreme simt niste arsuri, furnicaturi pe talpile picioarelor, mai exact am senzatia ca pasesc pe tepi, pietricele sau pe basici.am 46 de ani, 100 kg. ce credeti ca as putea avea? care er fi cauzele? ce imi recomandati?su
0
28-04-2010, ora 21:08
amitom
Nu este medic/terapeut
amitom
buna ziua,
revin pentru a mai schimba putin din datele problemei.de fapt acele furnicaturi, arsuri sau senzatia de a calca pe tepi, ace se manifesta cel mai mult la mijlocul talpii piciorului stang si foarte putin la cel drept. persoana are 46 ani, 100kg si nu este sedentara.aceste simptome pot fi cauzate de deplasari de coloana?, probleme lombare?, in ceea ce priveste diabetul mentionez ca glicemia a fost mica - ar putea fi cesta un factor determinant? mentionez ca nu au aparut pe picioare nici un fel de semne, modificari, doar sunt umflate. astept raspunsul dumneavoastra.
va multumesc anticipat!
0
29-04-2010, ora 17:39
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Posibil sa fie in legatura cu deformarile coloanei vertebrale!
Aveti nevoie de un consult neurologic.
0
13-05-2010, ora 23:07
vasiv
Nu este medic/terapeut
vasiv
buna
acum un an mi-a aparut niste basicute in tapla cu un lichid alb si in timp sa extins pe ambele picioare si mai ales la calcaie.am fost la un medic si mi-a dat doua creme si niste pastile dar nu mi-au fost de ajutor.acum am toata talpa piciorului rosie si imi crapa pielea si a inceput sa am si mancarimi.nu mai stiu ce sa fac si ce tratament sa iau.nu stiu nici cum se numeste boala.daca ma puteti ajuta cu niste raspunsuri sau sfaturi va rog
0
14-05-2010, ora 11:50
vasiv
Nu este medic/terapeut
vasiv
revin cu niste detalii.acum am talpa piciorului ca si cum ar fi carne vie si acelea-si basicute imi mai apar si in palma din cind in cind si sunt si dureroase daca nu le sparg
0
16-05-2010, ora 13:16
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cred ca ar trebui sa mergeti la alt dermatolog!
Posibil sa fie vorba despre un psoriazis palmoplantar!
0
10-06-2010, ora 08:24
miky_duta2000
Nu este medic/terapeut
miky_duta2000
buna ziua. Am si eu o intrebare. mi-au aparut pe talpi niste pete rosii incep cu dureri apoi arsuri si se termina cu mincarimi ingrozitoare ; incep primavara si se termina toamna, daca ma gindesc mai bine incep imediat ce vine perioada sandalelor si papucilor Mentionez ca nu am purtat niciodata adidas sau pantof sport, doar tocuri 8-10 cm. La medic mi s-a spus ca este din cauza alimentatiei (un fel de alergie), dar eu maninc si iarna la fel si nu am probleme Ce credeti ca ar putea fi ?
0
21-06-2010, ora 20:35
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Posibil sa fie o ciuperca.
0
31-05-2011, ora 11:33
teodorateo
Nu este medic/terapeut
teodorateo
Buna ziua!
De aproximativ o luna si jumatate mi-au aparut niste pete ruginii pe talpi si pe degete. Pe piciorul drept sunt doar 2, iar pe cel stang 6. Nu ma mananca, nu ma dor, doar nu dispar. Ce ma sfatuiti sa fac?
Multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Transpirația excesivă (hiperhidroza)
  • Transpir foarte tare!
  • De ce unii oameni transpiră mai mult decât alții
  • Remedii și sfaturi pentru transpirația abundentă, exagerată
  •