Tendinita achiliana nerezolvata

14-02-2014
silvioara
Nu este medic/terapeut
silvioara
Domnule doctor va deranjez cu o intrebare. Acum 3 ani am fost operata de ruptura tendon Achile picior drept. Avand si greutate peste normal in perioada cat am stat cu piciorul in ghips l-am solicitat pe cel stang. De atunci este umflat in zona tendonului si am folosit antiinflamatoare unguent. Acum 2 saptamani la fiecare pas simteam o usturime ca o arsura deasupra calcaiului, si dureri ale pulpei si calcaiului.Medicul de familia mi-a recomandat repaos si unguente. Pentru ca dupa o saptamana nu se rezolvase problema medicul ortoped mi-a mai recomandat o saptamana de repaos si o serie de medicamente precum arcoxia una pe zi, injectii cu dexamethazona intramuscular, mydocalm si gel sindolor. Acum dupa inca o saptamana piciorul inca este umflat si au intervenit blocaje ale pulpei piciorului la mers. Durerile au mai scazut din intensitate in repaos dar la miscare tot ma deranjeaza. Va intreb daca trebuie pus in ghips sau trebuie sa mai stau in repaos, sau exista o orteza. Ce se poate face tinand cont ca la o ruptura mi-ar fi greu sa ma descurc celalat fiind operat si mai sensibil. Va multumesc mult si va doresc mult succes in activitatea dv. si numai bine
5 comentarii
0
14-02-2014, ora 14:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Din expunerea D-voastra nu am inteles, va rog sa ma scuzati, tocmai elementele esentiale: varsta, greutate/inaltime, antecedente diverse etc.
Sincer, nu am inteles utilitatea tratamentului cortizonic, dar nu detin datele necesare si nu pot aprecia obiectiv.
Astept detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
14-02-2014, ora 21:23
silvioara
Nu este medic/terapeut
silvioara
Ma scuzati. Am 53 ani, 156 cm, inaltime si 87 kg. Ca antecedente am avut o operatie la piciorul drept dupa o ruptura de tendon Achile accidentala, coborand scarile. Atunci in urma radiografiei s-a stabilit si artroza. Problema e acum cu celalat. Mai trebuie tinut in repaos ?
0
14-02-2014, ora 21:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Suferinta cronica a tendonului (tendinopatia) se datoreaza, evident, supra-solicitarii mecanice cauzate de cele 40 kg in exces...
Artroza are aceeasi cauza...
Prin urmare, logic, singura modalitate de protectie a tendonului si de ameliorare a suferintei consta in reducere ponderala masiva (40 kg) si din reducerea drastica a efortului fizic (stat in picioare, mers pe jos).
Nu puteti sub nici o forma evita reducerea ponderala.
Daca nu intelegeti necesitatea reducerii ponderale va veti confrunta cu ruptura celuilalt tendon calcanean, cu distrugerea genunchilor, gleznelor si a coloanei lombare etc etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
14-02-2014, ora 22:06
silvioara
Nu este medic/terapeut
silvioara
Va multumesc din suflet pentru raspunsul atat de promt. Am inteles. Ce pot face totusi acum, rapid ca sa pot sa imi reiau serviciul dupa 2 saptamani de conc medical. Inca mai am dureri la mers, dureri cand intind piciorul. Ma sfatuiti sa mai iau inflamatoare ? Sa mai imi iau cateva zile de conc odihna. Daca ar fi imobilizat cu ghips ar fi mai eficient ? Va multumesc inca o data ca aveti amabilitatea si rabdarea sa ne ajutati. O seara frumoasa.
0
14-02-2014, ora 22:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu va ajuta nici anti-inflamatoarele si nici gipsul.
Singura reducerea drastica a efortului fizic (stat in picioare, mers pe jos) timp de 6-24 de luni, coroborata cu scaderea ponderala masiva, poate fi utila.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: