Tendonita tibială cronică

08-02-2020
almaz
Nu este medic/terapeut
almaz
Bună ziua,

Ma doare de 2, 5 ani piciorul drept, am tot fost pe la doctori dar nici unul nu mi-o pus diagnosticul corect, respectiv ma tratam de toate dar nu de ceea ce trebuie. Într-un final in urma cu 2 luni am fost diagnosticat cu tendonita tibială posterioară (cronică) - diag. ecografic.

Am fost la med. de recuperare medicală și mi-a prescris fizioterapie, dar problema este ca nu ma mai ajuta pe mine fizio terapia după aproape 3 ani, sunt disperat de durerea asta in picior care nu s-a oprit nici pentru o zi de când a apărut. Mai sunt și in luna Februarie - care este o teroare pentru mine. (In comparație de lunile de vara)

Vreau sa merg la tratament chirurgical doar pentru a scapa o data de acestă durere. La ce doctor sa merg ? Îmi puteți recomanda pe cnv din București ?
Menționez ca am 24 ani, baiat.

Mulțumesc mult pentru atenție.
5 comentarii
1
10-02-2020, ora 18:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Tendinopatia tibialului posterior apare, in 99% din cazuri, ca urmare a supra-solicitarii de tip mecanic.
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusti sa inteleg tocmai esentialul: greutate/inaltime, eforturi fizice practicate.
Nu exista un tratament chirurgical pentru asa ceva la varsta D-voastra.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
10-02-2020, ora 19:32
almaz
Nu este medic/terapeut
almaz
Gen masculin: 24 ani, 182, 78kg.

Nu-mi amintesc accidente de tip “mecanice”. Diagnoza este confirmată ecografic. Ma doare din toamna anului 2017.
1
10-02-2020, ora 20:30
scrisulcaterapie
Nu este medic/terapeut
scrisulcaterapie
cred ca ai avea nevoie de fizioterapie si kinetoterapie dar facute calumea.
foarte importanta e terapia manuala (cunoscuta simplist ca masaj) ce cuprinde metode precum presopunctura, terapie puncte trigger, mobilizari etc.
daca esti din bucuresti, iti pot recomanda un centru..privat si "scump" aparent..dar cu dotari de ultima ora si unde se lucreaza f bine.

din pacate, in sistemul "de stat" recuperarea medicala e un soi de ingrijire paleativa.
sa te tratezi cu niste "curenti" nu aduce rezultat.
trebuie aplicate mai multe tehnici combinate (terapie manuala + shockwave therapy, laser s.a.) pentru a scapa de dureri.
0
10-02-2020, ora 21:35
almaz
Nu este medic/terapeut
almaz
Ce centru îmi recomanzi in București ?
0
11-02-2020, ora 20:59
scrisulcaterapie
Nu este medic/terapeut
scrisulcaterapie
ti-am trimis prv
Adaugă un comentariu / răspuns

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.