tendonul lui ahile

25-11-2016
madalinamo
Nu este medic/terapeut
madalinamo
Buna ziua. Mentionez ca pe data de 11.06 am avut un accident rutier. Piciorul drept a fost mult mai grav ca stangul. La piciorul drept am fractura bimaleolara si am avut doua suruburi si am si 2 agrafe in glezna plus o placa pe osul paralel cu tibia ( am un lapsu) plus femur deschis si ligamentele toate de la genunchi rupte. Dupa prima operatie de urgenta cand mam trezit dupa ce am stat in coma 2 zile am constatat ca glezna sta in jos dupa o perioada am inceput recuperare la glezna dreapta si la piciorul stang. In schimb la piciorul drept nu stiu care e treaba ca atunci cand incerc sa indreot glezna nu se trage in sus..adica sa scurtat tendonul lui ahile si nu inteleg de ce. Agrafele care e posibil sa fie pe articulatia glezbei imi pot bloca mobilitatea? Nici dupa 6 luni nu am voie sa misc piciorul. Am scos suruburile dar glezna nu se indoaie bine. Si tendonul lui ahile, cand incerc sa misc laba piciorului, nu reuseste sa se intinda bine plus ca ma doare si muschiul de la tibie. adica e tare ca si cum e intins la maxim dar pana sa ajunga laba piciorului perpendiculara cu tibia mai este...e un unghi de 120-130 intre ele
2 comentarii
1
25-11-2016, ora 11:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Probabil ca aveti o paralizie a nervului sciatic, o complicatie frecventa a luxatiei de genunchi (care a produs si ruptura ligamentelor incrucisate).
Trebuie sa consultati un neurochirurg sau/si un plastician specializat in leziunile nervilor periferici.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
26-11-2016, ora 13:36
madalinamo
Nu este medic/terapeut
madalinamo
va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tendinita ahiliana (leziunea la tendonul lui Ahile) - primul ajutor
  •