test papanicolau + secretie

24-10-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
va rog mult daca se poate sa-mi explicati si mie ce reprezinta acest diagnostic si cat este de grav caci medicul a fost foarte direct - scriind imediat reteta si spunand ca este foarte grav daca sunt gravida.Insa eu nu sunt gravida.
Cand m-am prezentat la doctor aveam o scurgere vaginala zilnic si intepaturi in zona ovarelor sau posibil a trompelor.
1.secretie : epitelii frecvente, in placarde intinse ; leucocite frecvente de tip PMN;hematii absente;flora abundenta, cocobacilara gram+si gram-

-rezultat colpita mixta

2.Pap - frotiu vaginal moderat inflamator, profil progesteronic

Tratament : Ofloxacin 200 mg- 2 capsule la 12 ore -7 zile, metronidazol 250mg- 2 capsule la 12 ore 7 zile.nifluril supozitoare 2 zi/5 zile
tergynan 2 zi/5 zile, nidoflor unguent 2 aplicatii pe zi.
2 comentarii
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
diagnosticul de colpita mixta indica existenta unei infectii locale cu o flora mixta (cocobacili gram pozitivi si negativi). totul se rezolva urmand corect tratamentul prescris de medic.
-
dr.ciprian
0
05-09-2007, ora 00:00
nicky_enduro
Nu este medic/terapeut
nicky_enduro
Am fost diagnosticata cu colpita mixta si doctorul ginecolog mi-a dat niste medicamente si mi-a zis sa folosesc irigatorul in fiecare seara.Din ce citesc se pare ca nu este cea mai indicata solutie...deci ce sa fac?Va rog da-ti-mi o solutie!

Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Rana pe col - mit sau realitate?
  • Secrețiile vaginale
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Scurgere vaginală - ce e normal și ce nu
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  •