Test Papanicolau si Secretie vaginala

12-09-2011
pretty_mgirl
Nu este medic/terapeut
pretty_mgirl
Buna ziua, as vrea sa ma ajutati si pe mine cu o explicatia pentru niste analize, va rog mult:

Diagnostic histo - patologic:

Frotiu satisfacator, celule endocervicale prezente.
Negativ pentru leziuni intraepiteliala sau maligna.
Modificari celulare reactive asociate cu inflamatia.

Diagnostic examen secretie vaginala:

Celule epiteliale: relativ frecvente CES izolate placarde
Material inflamtor: relativ rare leucocite
Hematii: absente
Alte elemnte: absent Trichomonas, Neisseria, Candida
Flora microbiana: frecventi bacili si cocobacili gram negativi - clue cells - aspect de Gardnerella vaginalis, relativ rari coci gram pozitivi in diplo.


Multumesc mult, astept un raspuns!!
6 comentarii
0
12-09-2011, ora 19:20
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
Ai flora vaginala un pic modificata, posibil Gardnerella vaginalis, zic ca e ceva minor datorita leuccitelor care sunt relativ rare, leucocitele indica o infectie atunci cand sunt numeroase..posibil si de acolo inflamatia.mergi la medic sa-ti dea un tratament pt refacerea florei..in rest zic ca este ok..
0
13-09-2011, ora 21:08
pretty_mgirl
Nu este medic/terapeut
pretty_mgirl
Multumesc, am primit si tratament, dar ma sperisem putin.

:)
0
13-09-2011, ora 22:38
coscri
Nu este medic/terapeut
coscri
Buna ziua

As vrea si eu o interpretare pentru ca medicul meu mi-a comunicat ca as avea candidoza dar ca nu este transmisibila, din cate m-am informat ar cam fi si prietenul meu are cateva probleme.Mai exact o iritatie pe capul penisului cu puncte rosii, a folosit advantan crema, au trecut dupa care au aparut(timp in care nu am mai avut contact sexual)si acum sunt si puncte albe, din aceasta cauza ma ceva indoieli.Daca ma puteti ajuta cu o recomandare sau daca este vreo legatura.Mai jos aveti datele testului Papanicolau
Multumesc

C2 inflam+atrific
Saisfacator pentru evaluare bifat Celule endocervicale/metaplaziate absente
negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna bifat
la categoria Organisme nu este bifata candida ci este notat crci baceli(ce inteleg eu din scrisul unui medic)
alte modificari-inflamatie
Descriere citologica-Prezente celule pbtb, exudat pecn, citroliza si modificari dar nu mai inteleg
Categ 2 inflamat

Mie mi s-a comunicat ca am rana pe col dar nu este cu virusi si nu este nevoie de cauterizare ca se trateaza si infectie candidoza dar nu este transmisibila
Daca imi puteti spune parerea dvs
Va multumesc
0
15-09-2011, ora 18:04
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
Nu prea se intelege nimic din analiza, vad ca este o inflamatie..candida este transmisibila si la partener.nu inteleg de ce nu este bifat, dar tie ti-a spus ca ai..ma rog, rana pe col, daca este micuta, este posibi sa treaca si cu tratament, dar de cele mai multe ori trebuie cauterizata, acum depinde de fiecare..daca ai o surgere alb branzoasa, cu mancarimi, este candida..banuiesc ca ti-a dat si un tratament..daca da, atunci i-al daca ai aceste simptome si bineinteles si partenerul si abstinenta pana la vindecare..dar eu zic sa mai consulti si un alt medic..
0
27-09-2011, ora 22:01
mary mari
Nu este medic/terapeut
mary mari
buna seara!as dori si eu o interpretare daca ma puteti ajuta
cultura flora totala din secretia vaginala:
frotiu gram:frecvente celule epiteliale, relativ frecvente leucocite, frecventi bacili gram-pozitivi polimorfi, rare levuri.
culturi:absente specii patogene de bacterii
Multumesc!O seara placuta
0
01-10-2011, ora 00:09
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
Se prea poate o usoara infectie cu candida, datorita acelor levuri, dar oricum sunt rare..mergi la medic pt oi nterpretare avizata si vezi daca necesita tratment..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Rana pe col - mit sau realitate?
  • Secrețiile vaginale
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Scurgere vaginală - ce e normal și ce nu
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  •