Tetrapareza spastica

15-05-2007
justcora
Nu este medic/terapeut
justcora
Doresc sa stiu daca se mai poate face ceva pentru fratele meu care are virsta de 18 ani.Era o speranta operatia din China, dar nu am vazut la nimeni rezultate extraordinare.Sint din Bacau si nici macar kinetoterapie nu face.Va multumesc
21 comentarii
0
16-05-2007, ora 00:00
DrMihaelaB-neurolog
Identitate neconfirmată
DrMihaelaB-neurolog
Daca sunteti o femeie destepta uitati de China. Cereti un raspuns dar nu scrieti pentru ce.
0
16-05-2007, ora 00:00
justcora
Nu este medic/terapeut
justcora
Raspunsul este la intrebarea daca se poate face ceva la diagnosticul de tetrapareza spastica.Ce imi recomandati?Tratament nu urmeaza.
0
13-08-2007, ora 00:00
nicandra
Nu este medic/terapeut
nicandra
Cred că deja boala lui a devenit sechelară dacă spuneţi că nu a urmat un tratament recuperator pană la această varstă(asta in cazul in care tetrapareza spastică este din naştere sau din perioada copilăriei).Fetiţa mea este diagnosticată cu Parapareză spastică.Retard neuro-motor.Hiperkinezie. de la varsta de 1 an şi 5 luni.De peste 4 ani urmează tratament medicamentos neurologic şi cel mai important kinetoterapie zilnică, recent prima alungire de tendon şi deja rezultatele au inceput să apară: păşeşte cu susţinere şi uneori chiar işi păstrează echilibrul.Evoluează incet dar din tot ce am aflat despre acest diagnostic importantă este kinetoterapia combinată cu tratamentul medicamentos adecvat fiecărui individ.Nu este suficient ca numai cei din jurul fratelui să lupte să invingă boala !Este foarte important ca şi fratele să -şi dorească foarte mult să reuşească.
0
18-08-2007, ora 00:00
21raf
Nu este medic/terapeut
21raf
buna ma numesc stefan si am un baietel de 5 ani cu tetrapareza spastica;baietelul nu sta in fund nu-si tine capul si nici nu merge dar a inceput sa vorbeasca si intelege. rog din suflet cine poate sa ma ajute cu informatii in legatura cu acest caz .. multumesc mult
0
21-09-2007, ora 00:00
adrian k
Nu este medic/terapeut
adrian k
contactati-o pe dr Simona Thiery din Grigore Alexandrescu(bucuresti), sectia de recuperare medicala.
0
26-11-2007, ora 00:00
bogdannn
Nu este medic/terapeut
bogdannn
Buna ziua, sunt taticul unei superbe fetite de 4 anisori, bolnava de tetrapareza spastica diagnosticata de la varste de un an.Am umblat peste tot in tara cu ea la tratamente dar cu rezultate minime.Fetita este ff desteapta, vorbeste cursiv 2 limbi, asi foloseste bine mana dreapta si binisor mana stanga.Problema este ca nu poate merge deloc an picioare, neavind echilibru.Intrebarea mea stringenta ptr dum, neavoastra este, unde anume in europa am putea avea cele mai mari sanse cu cea mica?La ce clinica s-au unitate spitaliceasca de profil din europa?Astept cu mare nerabdare raspunsurile dvs-tra!
0
13-06-2008, ora 00:00
irinuca09
Nu este medic/terapeut
irinuca09
buna bogdan,
sunt o mamica cu un baietel de 1 an si 8 luni tot cu terapareza spastica
si stiu prin ce probleme treci, acum doar ridica captul mai bine si sta in fundulet intre perne, e destul de grav, dar plec in iulie la o clinica din ucraina, detalii www.reha.lviv.ua.
dupa ce vin am sa dau detalii despre tratament
0
10-07-2008, ora 00:00
ramonalengyel
Nu este medic/terapeut
ramonalengyel
Ma numesc Ramona Lengyel, am 26 de ani si sufar si eu de tetrapareza spatica, vreau sa va informez de un spital foarte bun din Ungaria ( peto intezet ). Datorita la acest spital am renuntat la carut si am invatat sa fiu independenta fata de ceilalti din jur meu in casa. Va dau adresa site-ului lor: www.peto.hu si un film care sa vedeti cam se face recuperare acolo http://www.center-for-independence.org/cfivideo.html. Daca vreti sa vorbiti cu mine-*. Va astept.



(*modificat de administrator)
0
13-09-2008, ora 00:00
sandric56
Nu este medic/terapeut
sandric56
Buna,
Ma numesc Alexia si am o prietena care are o fata diagnosticata cu tetrapareza spastica.Face gimnastica medicala mult timp si se vad si rezultate.Prietena mea este foarte multumita de un cabinet medical din Bucuresti care este specializat pentru kinetoterapie si lucreaza cu multi copii.Pot sa va recomand -* sau o cautati pe doamna Nasoku Simona un kinetoterapeut extraordinar.
Knetoterapia este foarte importanta pentru copii cu aceata boala
mult succes


(*modificat de administrator)
0
12-05-2009, ora 15:49
aura_aurelia40
Nu este medic/terapeut
aura_aurelia40
Ma numesc Aurelia, am un baiat de 19 ani cu tetrapareza spastica, sechele encefalopatie infantila, retard mental sever.Am mers cu el la multi medici, am facut recuperare si nici un medicament sau o recuperare nu au dat rezultate pe unde am mers.Va rog frumos daca stiti vreun medicament s-au vre-un remediu, va rog sa ne ajutati pentru ca boala lui inainteaza, nu doarme noptile, este foarte agitat si cate odata are privire dus.Va multumesc din suflet. -*




(*modificat de administrator)
0
24-05-2009, ora 13:19
Dr. Bogdan Cristian Ion
Medicina de urgenta, Constanta
Dr. Bogdan Cristian Ion
Buna ziua,

plegiile spastice nu se vindeca! sau cel putin mie nu-mi este cunoscut un tratament care ar putea duce la o vindecare completa si ca medic de medicina hiperbara in Germania pot vorbi de multe cazuri pe care le-am avut in tratament. Aceste afectiuni apar ca urmare a unor leziuni neurologige ireversibile.
Plegiile pot fi insa partial sau aproape total recuperate prin antrenarea altor centrii neurologici. Spastica poate fi prin diferite tratamente redusa. Deci chiar si in cele mai fericite cazuri vorbim de o recuperare apropiata de 100%, dar nu si de o vindecare completa.

Oxigenarea hiperbara se aplica in occident de mai multe decenii, neurologii americani avind si cea mai indelungata experienta in acest sens. (google la americani cuvinte cheie: HBOT, neurology sau cerebral palsy)

Kinetoterapia este tratamentul de baza al acestor afectiuni, celelalte tratamente avind doar rolul de a ameliora afectiunile acestor pacienti. Cu ajutorul Kinetoterapiei se "invata" coordinarea diferitelor grupe musculare. Oxigenarea hiperbara (HBO) aplicata in stadii cronice ale acestei afectiuni are ca efect reducerea masiva a spasticii prin actiune directa neurologica la nivelul sinapsei.

In cazul accidentelor cerebrale vasculare (ACV) aplicarea HBO de urgenta poate preintimpina aparitia sechelelor (in primul rind al plegiilor) in proportie de ca. 85% (media studiilor publicate in acest sens) in comparatie cu ca. 20% in absenta HBO. In urmatoare zile speram sa aducem in Romania si o salvare specializata in acest sens pentru a permite transferul de urgenta al acestor pacienti.

In Centrul de Medicina Hiperbara din Constanta deschis de ca. o luna am inceput deja tratamentul primilor copii din Romania cu astfel de plegii spastice si cit de curind vom publica rezultatele obtinute.

Cu stima
Dr. Ion Bogdan Cristian
Institutul de Medicina Hiperbara Bielefeld (Germania)
0
31-05-2009, ora 13:53
Preity
Nu este medic/terapeut
Preity
Buna ziua.
Sunt mamica unei fetite de 11 luni.A fost diagnosticata cu tetrapareza spastica asimetrica(predominant hemicorp stang).Facem kinetoterapie de la inceputul lunii mai doar(diagnosticul a fost pus tarziu desi am fost pe la vreo 7 neuropsihiatrii).La a 3-a sedinta, pitica a stat prima oara in fundulet cam 30 de secunde.Acum sta si cate un minut jumate.
Psihic e binisor, are o intarziere usoara(maxim 2 luni dupa ultima evaluare psihologica)si recupereaza in continuare.
Am luat legatura cu o terapeuta care lucreaza si acasa.Ea a zis ca poate fi tetrapareza, pentru faptul ca e afectata intreaga parte stanga(adica cu ochisor inclusiv).Dar pe de alta parte, cu un tetraparezic nu ar putea face lucrurile pe care le face cu ea(ii duce lejer degetele de la picioare la gurita, mainile si picioarele se pot intinde perfect drepte fara nici un fel de efort).
Intrebarea mea este : se poate sa fie tetrapareza spastica si sa recupereze atat de mult cu doar cateva sedinte de kineto?(vorbesc de statul in fund, pentru ca ea face mult mai multe dinainte de inceperea kienetoterapiei).Si daca recupereaza asa bine, e posibil ca pe viitor fata sa se recupereze destul de bine incat sa mearga?(chiar daca greu, sau in carje)
Multumesc anticipat si sper ca am fost destul de coerenta incat sa mi se poata raspunde.
0
14-06-2009, ora 10:24
lily_anghelescu
Nu este medic/terapeut
lily_anghelescu
Buna ziua

Am un baietel diagnosticat cu tetrapareza spastica si facem recuperare de la 8 luni, acum are 11 ani si 7 luni, vreau sa intreb cum se poate ajunge la clinica din Constanta.
multumesc Llili Anghelescu
0
14-06-2009, ora 13:14
Dr. Bogdan Cristian Ion
Medicina de urgenta, Constanta
Dr. Bogdan Cristian Ion
Buna ziua,

daca va referiti la Centrul de Medicina Hiperbara din Constanta, detaliile acestei clinici le gasiti daca dati un click pe numele meu. Sau pe internet: medicina hiperbara si apare site-ul acestui centru.

Cu stima,

Dr. Ion Bogdan Cristian
Institutul de Medicina Hiperbara Bielefeld (Germania)
Centrul de Medicina Hiperbara Constanta
0
01-11-2009, ora 15:19
promiscuous
Nu este medic/terapeut
promiscuous
Buna ziua,

as avea si eu o intrebare. Cand am fost mica, am avut tetrapareza piramidala, dar am fost la Dezna si am fost printre putinii copii care au scapat de aceasta boala. Exista posibilitatea de a reaparea dupa o anumita varsta? multumesc
0
26-11-2009, ora 15:20
cristian. t
Nu este medic/terapeut
cristian. t
buna ziua.

Ma numesc Toader Cristian si am un nepot de 3ani care sufera de boala: sindrom piramidal ataxic. Parintii lui sunt complet distrusi pentru ca de 2 ani aproape umbla prin spitale si face tratamente, dar nu se observa nici o ameliorare. in prima faza l-au diagnosticat cu semipareza stanga, acum are sindrom piramidal ataxic.
Baietelul are probleme de echilibru si cred ca si de vorbire. Ma puteti ajuta cu sfaturi sau recomandari? Va multumesc anticipat.
0
02-02-2011, ora 15:04
DariaNicoleta
Nu este medic/terapeut
DariaNicoleta
Am citit meajele voastre si tin sa precizez ca avem si noi o fetita de 1an si 2 luni bolnava de tetrapareza spatica si hipoacusie bilaterala severa si stiu prin ce trec toti parinti cu copii bolnaviori.Nu pot sa spun decat sa fiti tari si sa nu uitati ca in lumea asta mare exita si minuni.Povestea noastra o gasiti pe www.despadaria.com.
0
17-12-2011, ora 16:28
elvis_revine
Nu este medic/terapeut
elvis_revine
buna ziua. fratele meu a fost diagnosticat cu tetrapazeza spastica acuta si oligafrenie nu cunosc atat de multe despre aceasta boala pe cat ar trebui insa acum ca am posibilitatea as avea nevoie ca cineva sa ma indrume unde as putea face cu el recuperari cat mai progresive.a fost deja operat de patru ori la picioare mai specific la baza talpii iar acum ar trebui sa mai faca una la pulpa deoarece docturul a spus ca trebuie sa ii prelungeasca tendonul sau ceva ce genul findca picorul stang este mai scurt cu 4-5 cm;insa cu toate acestea mai ramane cealalta boala care pur si simplu cu trecerea anilor devine din ce in ce mai grea.fratele meu are varsta de 24 de ani insa din punct de vedere ai qi este exagerat de redus undeva la 32-35.astept ca cineva sa imi poate spuna daca am vre-o sansa sa-l pot recupera.va multumesc
0
19-12-2011, ora 01:12
sandric56
Nu este medic/terapeut
sandric56
Buna Elvis,

Eu pot sa-ti spun ca este foarte important ca fratele tau sa faca kinetoterapie. Nu stiu daca am voi sa dau un nume de cabinet din Bucuresti dar cu simpla cautare pe google o sa gaseti un centru de kinetoterapie si masaj. Eu pot sa-ti recomand un cabinet din zona 13 Septembrie langa Monitorul Oficial si altul din zona Victoriei (Pe strada Nicolae Titulescu). Cauta pe net si o sa gasesti

Nu uita gimnastica medicala (kinetoterapie) este obligatorie

P.S.
Vezi, cabinetele pe care ti-le am recomandat fac si kinetoterapie la domiciliu

Sper ca am fost de folos

O zi Buna
Alexia
0
31-10-2012, ora 23:05
irinabadea
Nu este medic/terapeut
irinabadea
Buna ziua.
Am o fetita de 11 luni diagnosticata cu tetrapareza spastica. Nu stiu inca daca e miraculoasa, dar noi am inceput terapia Vojta, un fel de stimulare a centrilor nervosi sanatosi. Sintem abia la inceput, avem decat o luna de cand mergem de doua ori pe zi, dar a inceput sa-si yina capul mai bine, sta in fund cateva secunde, mananca mai bine, prinde jucarii, duce lindurita la gura, face PA-PA si intinde mainile pe rand cand i le ceri. Eu consider ca sint progrese, nu stiu daca se datoreaza numai terapiei sau si faptului ca incercam sa ne ocupam cat de mult de ea. Daca va e de ajutor stiu ca se practica la Spitalul Obreja di Bucuresti.
0
17-08-2016, ora 14:06
ChristineJeny
Nu este medic/terapeut
ChristineJeny
Buna ziua dragilor!
Imi pare rau pentru suferintele prin care treceti; doresc insanatosirea copiilor si rudelor dvs. cat mai curand.

Va rog sa-mi spuneti daca s-au stabilit si cauzele acestor suferinte? Copiii dvs. sunt vaccinati? In urma carui tratament/vaccin ati descoperit aceste comportamente?

Multumesc!
O zi frumoasa va doresc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: