tgo, tgp, gama gt mare

11-01-2008
aabb
Nu este medic/terapeut
aabb
Daca anticorpi HCV si HBS mi au iesit negativ dar TGO-50, TGP-120, Gama GT-170 pot avea hepatita B sau C? Este nevoie sa fac o viremie pt hepatita B si C? Ce ma sfatuiti sa fac?
4 comentarii
0
11-01-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Nu s-a pus problema si a unei hepatite toxic-nutritionale?Gama-GT este marker pentru abuzul de alcool. Sa faceti si o ecografie abdominala ( ficat, colecist, CBP, pancreas);Mai multe amanunte va poate da un medic internist. Numai bine
0
12-01-2008, ora 00:00
aabb
Nu este medic/terapeut
aabb
adaug: Nu beau si am o viata echilibrata.Mananc de 6 ori pe zi si nu orice. Pana in clasa a 9 nu am mancat carne si am fost vegeterian si acuma foarte putina carne(doar gratar si doar carne "alba" piept de pui, salau, somn, si muschi de porc ) pt ca nu pot manca altceva. Pana la varsta de 4 ani am mancat foarte multa carne si de atunci mi se face rau cand o vad in mancaruri. Am mai simtit cadeodata o mica durere in partea dreapta dar foarte rar si parca sunt cam galben la fata. In rest ma simt bine ba chiar am luat si in greutate in ultimele luni (80 kg la 1, 83). La madic inca nu am fost pt ca nu prea stiu la ce medic sa ma duc. Ce ma sfatuiti sa fac ?
0
14-01-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Puteti merge la medicul de familie sau la un medic internist.Numai bine.
0
09-02-2008, ora 00:00
margareta48
Nu este medic/terapeut
margareta48
Am aceiasi problema TGP-57, TGO- 33.4, GAMA GT-132 urmeaza sa fac electroforeza si eco. Ce investigatii ati mai facut sau cum ati rezolvat problema?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Aspartataminotransferaza (TGO / GOT / ASAT / AST) crescută - cauze
  • TGP şi TGO mărite - cauze posibile şi explicaţii (transaminazele)
  •