tija zavoata

14-10-2012
adrianito
Nu este medic/terapeut
adrianito
Buna ziua.Pe data de 3 august, am fost operat de fractura de gamba, si mi_sa introdus o tija zavorata cu 2 suruburi unul sus la genunchi si unul jos.Pe 24 merg la o noua inteventie chirurghicala sa imi scoata unul dintre suruburi cel de jos cred va rog dak puteti saimi spuneti in cat timp pot calca in picior dupa aceasta interventie mentionez ca nu am avut ghips si nici nu am calcat in el pana acum.va multumesc
7 comentarii
0
14-10-2012, ora 21:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Logica tijei blocate (zavorate) consta tocmai din posibilitatea de a merge cu sprijin total pe membrul afectat, inca din prima zi dupa operatie.
Prin urmare, aveati dreptul sa mergeti inca din prima zi dupa operatie.
Evident, cuvantul final il are chirurgul operator, singurul care cunoaste situatia pre-, intra- si post-operatorie, stabilitatea montajului de osteosinteza etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
29-10-2012, ora 14:52
adrianito
Nu este medic/terapeut
adrianito
Buna ziua domnule doctor multumesc pentru raspunsul de la intrebarea anterioara.pe 25 oct am suferit o noua operatie foarte scurta circa 10 min cat mi_sa extreas un surub din cele doua de la tija zavorata imediat dupa operatie doctorul mi_a spus sa calc in piciorul operat circa 2 saptamani sustinut in carje, dupa aia sa le las sa incep sa merg normal.as avea nevoie si de un sfat de al dumneavoastra dak se poate sa mi_l dati ca parca nu prea am multa incredere in acest picior multumesc anticipat.am 26 de ani 178 si 85
0
29-10-2012, ora 16:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ce sfat v-as putea da in totala necunostinta de cauza??
Din punctul meu de vedere, daca ortopedul v-a recomandat sprijinul pe membrul afectat, ar trebui sa procedati exact in maniera recomandata.
Sprijinul dupa dinamizarea tijei zavorate contribuie la accelerarea procesului de consolidare osoasa.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
29-10-2012, ora 19:35
adrianito
Nu este medic/terapeut
adrianito
multumesc frumos
0
23-06-2015, ora 18:10
Ricky Mateo
Nu este medic/terapeut
Ricky Mateo
Buna ziua!. Au trecut doi ani de cand am avut fractura deschisa de gamba. Tibia rupta si peroneul rupt in trei locuri. Mi sa pus o tija zavorata cu calcai cu doua suruburi langa glezna si unu sus la genunchi. Nu am ajuns sa scot tija din anumite probleme.credeti ca o mai pot scoate dupa doi ani? Tot am dureri si nunpot sta in genunchi sau pe vine caci ma doare rau. Va multumesc
0
23-06-2015, ora 18:11
Ricky Mateo
Nu este medic/terapeut
Ricky Mateo
Tin sa precizez caci surubul de langa genunchi mia fost scos dupa o luna de la operatie si am ramas cu cele doua de langa glezna
0
23-06-2015, ora 22:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Teoretic tija poate fi extrasa fara mari dificultati, insa practic extragerea este cu atat mai dificila cu cat a trecut mai mult timp de la interventia initiala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: