Umflatura gambei
Buna ziua,
Am deja cateva zile de cand au inceput durerile in regiunea gambei, ceva mai sus de glezna. Nu tin minte sa ma fi lovit, dar mi s-a umflat si chiar daca durerile s-au diminuat putin, umflatura se extinde. In cazul in care aplic presiunea asupra umflaturii cu degetele ramane pentru cateva secunde o adancitura. Va rog frumos sa imi dati un sfat ce as putea sa fac, am incercat sa aplic si geluri si nici un rezultat.
Va multumesc anticipat.
Am deja cateva zile de cand au inceput durerile in regiunea gambei, ceva mai sus de glezna. Nu tin minte sa ma fi lovit, dar mi s-a umflat si chiar daca durerile s-au diminuat putin, umflatura se extinde. In cazul in care aplic presiunea asupra umflaturii cu degetele ramane pentru cateva secunde o adancitura. Va rog frumos sa imi dati un sfat ce as putea sa fac, am incercat sa aplic si geluri si nici un rezultat.
Va multumesc anticipat.
2 comentarii
Bună ziua.
În descrierea dvs. nu am aflat antecedentele totale ale dvs., nu ştim exact anamneza. Dacă nu v-aţi lovit, nu a-şi avut nici o compresie la nivelul gambei sau membrului, aveţi sau a-ţi avut dureri, ar fi indicat să efectuaţi un examen Doppler venos la nivelul membrului ca să excludeţi o tromboflebită(?). Nu ştiu dacă nu suferiţi de o afecţiune cardiacă sau de o afecţiune renală, pentru că şi în aceste cazuri poate să se umfle piciorul. Dacă nu aveţi nici o altă problemă de sănătate, după semnele descrise de dumneavoastră separe că ar fi edem limfatic primar care ar fi de etilogie necunoscută. Acesta nu este un diagnostic concret, necesită investigaţii, dar se pare că sistemul limfatic la nivelul piciorului este deficitar, poate fi o problemă la nivelul ganglionilor inghinali, sau la nivelul vaselor limfatice, sau la nivelul ganglionilor abdominali. Există undeva un blocaj. Gelurile pe care le folosiţi, indiferent ce conţinut are, nu vă ajută deloc. Dacă orice altă boală este exclusă există tratament pentru edem limfatic ( limfedem). Acesta constă în DRENAJ LIMFATIC MANUAL după care urmează aplicarea unor feşi compresive, zilnic, iar la sfârşitul curei de tratament se indică purtarea ciorapului compresiv pe timpul zilei. Tratamentul trebuie efectuat de specialişti ( fizioterapeuţi, kinetoterapeuţi etc.) în acest domeniu. Tratamentul este complex şi de durată, nu se vindecă în totalitate dar puteţi preveni complicaţiile şi să menţineţi starea dvs. de sănătate în control. Din păcate nu există alt medicament pentru această boală. Vă doresc sănătate
În descrierea dvs. nu am aflat antecedentele totale ale dvs., nu ştim exact anamneza. Dacă nu v-aţi lovit, nu a-şi avut nici o compresie la nivelul gambei sau membrului, aveţi sau a-ţi avut dureri, ar fi indicat să efectuaţi un examen Doppler venos la nivelul membrului ca să excludeţi o tromboflebită(?). Nu ştiu dacă nu suferiţi de o afecţiune cardiacă sau de o afecţiune renală, pentru că şi în aceste cazuri poate să se umfle piciorul. Dacă nu aveţi nici o altă problemă de sănătate, după semnele descrise de dumneavoastră separe că ar fi edem limfatic primar care ar fi de etilogie necunoscută. Acesta nu este un diagnostic concret, necesită investigaţii, dar se pare că sistemul limfatic la nivelul piciorului este deficitar, poate fi o problemă la nivelul ganglionilor inghinali, sau la nivelul vaselor limfatice, sau la nivelul ganglionilor abdominali. Există undeva un blocaj. Gelurile pe care le folosiţi, indiferent ce conţinut are, nu vă ajută deloc. Dacă orice altă boală este exclusă există tratament pentru edem limfatic ( limfedem). Acesta constă în DRENAJ LIMFATIC MANUAL după care urmează aplicarea unor feşi compresive, zilnic, iar la sfârşitul curei de tratament se indică purtarea ciorapului compresiv pe timpul zilei. Tratamentul trebuie efectuat de specialişti ( fizioterapeuţi, kinetoterapeuţi etc.) în acest domeniu. Tratamentul este complex şi de durată, nu se vindecă în totalitate dar puteţi preveni complicaţiile şi să menţineţi starea dvs. de sănătate în control. Din păcate nu există alt medicament pentru această boală. Vă doresc sănătate
Va multumesc pentru raspuns, o sa merg sa fac un examen.
O zi buna sa aveti
O zi buna sa aveti
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 51ruptura musculara la ambele picioare
- 9recuperare picior dupa perioada de stat in gips
- 43Ruptura musculara partiala
- 7Ruptura LIA urmata de fractura gambă dreaptă cu deplasare
- 4dureri picioare (gambe)
- 1noduli sub piele picioare(gambe)
- 6dureri la nivelul gambei, cu senzatie de arsura.. medicul a spus ca e tromboflebita
- 6Am un melanom pe gamba, de 44 de ani
- 9Durere la gambe
- 0chist gamba stanga
- 1Am o durere de gambe
- 0Durere in urma unei lovituri la gamba
- 2Fractura gamba stg cu minima deplasare
- 0Fractura gamba inf.copil 7 ani
- 2Dureri musculare in zona tibiei
- 0Leziune genunchi
- 1Ajutor! Mâncărimi în zona tibiei și a gambei.
Mai multe informații despre: Gamba umflatura gambei
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: