Fractura de gamba stanga..recuperare...va rog rapundeti-mi.

21-03-2012
laurentiu97
Nu este medic/terapeut
laurentiu97
Buna Ziua!.Ma numesc Laurentiu, am 14 ani si in urma cu 3 luni mi-am rupt piciorul(stang) la sanius(osul acela mai gros mai exact..mi-a fost rupt in diagonala).Am fost dus la spital.. unde am fost operat dupa 2 zile(mi-au pus 3 sarmulite)(in care piciorul mi-a fost imobilizat intr-o atela)dupa care mi-au pus un ghips peste genunchi cu care am stat 2 luni.Ieri am fost iar la spital si mi-au put ghips sub genunchi cu care mi-au spus ca trebuie sa mai stau inca 3 saptamani.Problema mea este ca nu pot indoi genunchiul decat putin pentru ca daca incerc mai mult ma doare tare.Intrebare mea este cat timp imi va lua ca sa imi pot misca genunchiul?..In rest nu ma doare piciorul ba chiar topai prin casa :).Si daca este important sa stiti ca am Diabet Zaharat tip 1
4 comentarii
0
22-03-2012, ora 21:26
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
la 14 ani imobilizarea pare a fi una cam lunga, ar fi bine sa vedem cateva radiografii sa ne putem dea seama ce s-a intamplat si ce operatie ai suferit.dupa o imobilizare atat de indelungata vei avea nevoie de un kinetoterapeut pentru a te ajuta in recapatarea mobilitatii, deobicei la copii merge bine.
diabetul de tip I (IDDM) daca este bine controlat cu inzulina nu ar trebui sa creeze probleme la aceasta varsta, insa este un factor de risc
0
23-03-2012, ora 07:48
laurentiu97
Nu este medic/terapeut
laurentiu97
cam asa l-am avut oasele mi-au intrat 5 cm unul in altul.. va rog raspundeti-mi

http://imageshack.us/photo/my-images/651/tibiafracturelat.jpg/
0
23-03-2012, ora 07:59
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
imaginea din laterala nu arata dramatica, aveti si cea din fata (AP)? sau cele postoperatorii?
fractura acesta cu doua tije TEN sau ECMES, corect efectuata, teoretic se poate lasa si fara ghips la un pacient sub 50 de kg. aceste fracturi se vindeca bine daca sunt tratate corect :)
0
23-03-2012, ora 08:09
laurentiu97
Nu este medic/terapeut
laurentiu97
La externare nu mi-au dat radiografiile asa ca am gasit una asemanatoare pe net.. mie mi-au pus 3 sarmulite..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: