Timpan fisurat

05-12-2012
shinybeats
Nu este medic/terapeut
shinybeats
Buna ziua!

Am avut o raceala acum o saptamana, dar a trecut usor, in schimb mi s-a infundat urechea stanga. Nu a fost prima oara cand s-a intamplat asta, asa ca, am luat antibiotic + picaturi, dupa cum procedasem si data trecuta, dupa vizita la ORL. Dar a trecut o saptamana si situatia nu s-a ameliorat, chiar am avut si dureri cam 4 zile, asa ca am hotarat sa merg la doctor. Doamna doctor mi-a spus ca am facut otita, dupa cum banuiam si ca am o fisura la timpan de marimea unui ac. Mi-a dat tratament pe baza de antibiotic (Zinnat - 500 gr.) si niste picaturi oftalmice care, mi-a spus ea, sa le folosesc atat pentru urechea cu problema, cat si pentru nas (fiindca puroiul din nas a ajuns la ureche, eu suferind si de sinuzita cronica). Acum asta este partea bizara cu aceste picaturi oftalmice care sunt bune si pentru ureche si pentru nas si intrebare mea e daca chiar asa este.Picaturile se numesc Betabioptal.
Si sa-mi spuneti va rog, daca in urma tratamentului ar trebui sa-mi revina auzul complet.
Multumesc !
4 comentarii
0
05-12-2012, ora 21:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca gandim logic.. ochiul este cel mai sensibil la atingere si la medicatie
lacrimile din ochi...ajung prin canalul lacrimal in nas...si de acolo pe langa trompa lui eustache in gat
logic tot ce pui in ochi...ajunge in nas si gat
asta este motivul ca se pot folosi acee picaturi oriunde...
Bizar...este faptul ca stiind ca suferi de sinuxita. nu faci nimic sa o tratezi corect... si tratezi numai complicatiile survenite in urma sinuzitei
0
05-12-2012, ora 22:13
shinybeats
Nu este medic/terapeut
shinybeats
Pentru sinuzita mi s-a recomandat operatie, iar doamna doctor a spus ca inainte trebuie sa-mi tratez urechea si abia apoi operatia.
Deci in urma acestui tratament ar trebui sa mi se desfunde urechea, nu?
0
09-12-2012, ora 20:35
shinybeats
Nu este medic/terapeut
shinybeats
Buna seara!

Tocmai astazi am terminat tratamentul, nasul mi s-a mai desfundat, dar tot ma supara urechea. Este inca infundata si mai aud cateodata un tiuit puternic, totusi durere nu mai am. Va rog, daca puteti sa-mi spuneti ce as putea sa mai iau pentru desfundarea urechii?

Multumesc
O seara frumoasa
0
10-12-2012, ora 21:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe forum, la subiectul otote seroase sau catar tubar... gasesti cum se inclzeste urechea, cum se maseaza, de ce tre sa mesteci gume si sa umfli mingea sau colacul de plaja., cum se fac inhalatiile si aromoterapia
toate aceste manevre ajuta la desfundarea urechii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urechi înfundate
  •