Timpan perforat

11-08-2022
Minzatu Doina
Nu este medic/terapeut
Minzatu Doina
Sunt în Franța, am consultat medicu ORl fiindcă aveam o durere de ureche, am ajuns la cabinet medicu foarte grăbit, mi-a aspirat urechea stingă spunând ca e o otita, în timpul procedurii am simțit o durere imensa, nu mi-a explicat nimic, mi-a dat tratament 5 cu antibiotic tip un fel de praf apoi niște picaturi timp de 4 zile, am urmat dar mai rău după tratament avea scurgeri un fel de lichid, am sunat la cabinet explicând care e situația, fiind refuzata din motiv ca nu are timp sa ma primească, am ajuns la salvare, medicul la simplu control m-a întrebat am avut vre-un accident, ca nu-i place ce vede, iar antibiotic pe 5 zile, am urmat antibioticu (în picaturi)urechea înfundat dureri de cap, dinți, rau..plec la o clinica privat în Paris la ORL la consultație dna.doctor ma anunță că nu am nici o infecție și ca timpanul mi-i perforat, sunt puțin pierduta și nu știu ce sa fac, mi-a mai zis sa aștept o luna sa vedem dacă se va închide singura gaura, și din caz ceva mi-a prescris antibiotic pe y7zile cu Ofloxacine, noi am rezervat vacanta mult așteptată la ocean acum nustiu ce sa fac..
9 comentarii
0
11-08-2022, ora 10:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
puteti merge in vacanta..cu conditia sa NU ajunga apa in ureche...
puneti dop de vata imbibata in ceva uleios.. sau dopuri de silicon care se vand in farmacii
dupa ce purtati acel dop..cand ajungeti in camera uscati urechea in interior cu uscatorul de par sau servetel de hartie..sa nu ramana nici transpiratie acolo
0
11-08-2022, ora 12:30
Minzatu Doina
Nu este medic/terapeut
Minzatu Doina
Multumesc frumos dn.doctor, dar e normal sa am dureri de cap, mandibula?
0
11-08-2022, ora 14:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nu
Poate aveți o infectie dentara în paralel cu otita
Verificați dantura pe acea parte
0
11-08-2022, ora 17:11
Minzatu Doina
Nu este medic/terapeut
Minzatu Doina
Multumesc frumos.
0
12-08-2022, ora 09:12
Minzatu Doina
Nu este medic/terapeut
Minzatu Doina
Bună ziua iarăși eu, dar picăturile de Ofloxacine pe care mi le-au dat le pun cind? în caz ca simt iarăși dureri sau mâncărime la ureche, ? febra? Ma scuzați ca va deranjez, mulțumesc frumos.
0
12-08-2022, ora 10:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
picaturile cu antibiootic se pun.. cand exista secretii, supuratie otica cate 5 pic de 3 ori pe zi...dupa care se ususca cu serevetele de hartie
0
13-08-2022, ora 21:58
Minzatu Doina
Nu este medic/terapeut
Minzatu Doina
Bună seara dn.medic iarasi eu urechea e mai bine o protejez de apa o usuc cu fenul de 2 ori pe zi, alta problema a intervenit, mi s-a umflat amigdala dreapta, tot la urechea dreapta sunt cu timpanul perforat, fără febra dar ma supăra la înghițit ce ma sfătuiți sa fac?vizita la medic e pe 26, poate trebuie sa eau antibiotic și câte ar fi?fac clătiți cu apa scu sare.în farmacia de acasă am Azitromicin.va rog sfatuiti-ma ce sa fac, va mulțumesc frumos, într-adevăr am toată încrederea în dv.
0
13-08-2022, ora 22:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Dacă este infecție.. Deobicei este bikaterala
Inflamație amigdala doar pe dreapta.. În 99 de cazuri este Un reflux gastroesofagian în somn. Cand acidul gastric arde gatul. Anume când dormi pe dreapta.
Se tratează cu regim. Antiacide de supt și uleiuri din plante care sa ungă gatul.
Ce vârsta. Înălțime și câte Kg ai???
0
13-08-2022, ora 22:31
Minzatu Doina
Nu este medic/terapeut
Minzatu Doina
37ani, 59 kg dn.medic dar nu se trage de la ureche ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Implant din mătase pentru tratarea timpanului perforat
  •