Otita medie vs scufundari

22-08-2016
Cristina_£
Nu este medic/terapeut
Cristina_£
Buna seara,
Saptamana trecuta am fost la mare si m-am intors cu otita medie acuta supurata (+perforare timpan).
Practic, in timp ce eram in apa am simtit o durere ascutita in ureche iar in momentul in care m-am ridicat am pierdut simtul echilibrului. A urmat asenzatia de ureche infundata (apa in ureche) si a inceput sa curga un lichid galbui. Cu panica de riguare, astazi, am ajuns la un consult ORL si am inceput tratamentul.
Adancimea maxima la care am ajuns nu era mai mare de 1.5 m si nu sunt un practicant al scufundarilor.
Insa intotdeauna am avut o sensibilitate mai mare si am mai avut momente de durere ascutita in urechi la imersia in apa (inclusiv apa in urechi care se scurgea dupa cateva ore de somn pe urechea cu pricina).
In copilarie am avut si eu ca majoritatea copiilor otita si recunosc ca folosesc destul de intens betisoarele de urechi (obicei la care ma gandesc serios sa renunt)
Ce ma intereseaza totusi este cum as putea proceda pentru a preveni un astfel de incident in viitor.
Imi doresc sa practic scufundari si nu stiu sincer daca un simplu dop in urechi ar solutiona problema.
Multumesc anticipat
1 comentarii
0
22-08-2016, ora 23:22
Dr. Constantinescu Marilena
ORL - Otorinolaringologie, Bucuresti
Dr. Constantinescu Marilena
Este important ca nasul sa respire bine, de aceea trebuie facut un examen amanuntit - fosele nazale trebuie sa fie libere, cornetele inferioare sa nu fie hipertrofiate( nu permite circulatia corecta a aerului) si septul nazal sa nu fie deviat.Daca sunt probleme se pot face - rezectia septului cu repozitionarea lui si/sau cauterizarea cornetelor ( prin diferite metode). Cand trompa Eustachio va functiona corect, presiunea va fi egala de-a lungul ei precum si la orificiile de deschidere in nas si in ureche. Acestea sunt conditiile in care veti putea expune urechea la diferente de presiune asa mari si bruste.
Dar, deocamdata, cu rabdare, trebuie facut tratament riguros cu speranta ca acea perforatie se va inchide de la sine.
Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: