tinitus de 7 ani

20-03-2006
yardley
Nu este medic/terapeut
yardley
Ma confrunt cu afectiunea numita tinitus, de 7 ani. Din analizele facute la sp.Panduri - ORL rezulta ca acefenele nu tin de sfera ORL. La un control de rutina, la neurolog, mi s-a spus ca totul pare ok. Medicul generalist mi-a spus ca nu este de la circulatie pt. ca am 37 ani si colesterol normal. Cu coloana nu sunt probleme. Nu am tensiune mare.La varsta de 30 ani, cand s-a declansat, tinitusul (sub forma de tiuituri in cap) era insotit de furnicaturi in cap si coloana. Am luat sermion, strugeron spiroxicam, tanakan, hismanal...Furnicaturile s-au atenuat mult, ramanand numai in coloana, sporadic. Cand se declanseaza furnicaturile, se amplifica si zgomotul din cap, dupa care revine la intensitatea normala. Aceste furnicaturi apar mai ales in perioada rece.Am sentimentul ca sunt niste nervi inflamati, desi am luat multe antiinfalatoare. In per.calda, furnicaturile sunt f. rare, dar tinitusul este prezent permanent. Medicul generalist imi spune sa renunt la cautari, ca nu-i nicim periculos. Oare? Ce ar putea fi?
23 comentarii
0
21-05-2006, ora 00:00
david
Nu este medic/terapeut
david
buna si eu sufar tot de tintinus, se pare ca nu este leac pt asta. la Panduri am fost si eu si mi-au spus sa ma, obisnuiesc cu boala ca nu se moare din asta.Pt ei este usor sa vorbeasca, dar numai noi stim cum rezistam, eu unul incerc sa nu dau inportanta boli dar cate odata este foarte greu poate, cum a aparut asa dispare.
0
28-01-2007, ora 00:00
kristina_racoasa
Nu este medic/terapeut
kristina_racoasa
Si eu sufar de tinitus.Urata boala! Mi s-a spus ca este din cauza colesterolului. Urmez tratament cu BETASERC si nu am nici un rezultat. Imi puteti da alte sfaturi?
0
30-01-2007, ora 00:00
yardley
Nu este medic/terapeut
yardley
Anul trecut am facut si RMN. Totul este ok. Dupa ce am eliminat toate cauzele posibile si dupa ce m-am interesat pe sit-ul Asociatiei de tinitus din nu mai tin minte ce stat din America. Am concluzionat ca nu este o afectiune organica (cel putin la mine). Un prof. de la Panduri mi-a explicat cum se formeza tinitusul. Explicatia a durat cam o ora, cu planse si desene. Concluzia (la mine): nu este de natura organica. Sunt sanse de vindecare sau nu, asta nu mai depinde de medicina ci de norocul pacientului. Iata ca au trecut apropape 8 ani si m-am obisnuit. Acum nu-l mai bag in seama. Un dr. mi-a spus ca ar trebui incercata acupunctura. O alta persoana cu aceeasi problema a fost la energoterapeut si spune ca s-a diminuat intensitatea.Acum nu mai merge, nelocuind in tara. Cred ca ar trebui incercate si astea...Multa sanatate.
0
16-02-2007, ora 00:00
costy_48
Nu este medic/terapeut
costy_48
Acum 2 ani, dupa o raceala puternica la cap am ramas aproape surd. Audiograma indica hipoacuzie bilaterala stadiu mediu. Consultul la ORL si tratamentul fara rezultate. Foarte tarziu, am apelat la consultul de specialitate al dl. prof. Sarafoleanu. Este prea tarziu - a fost rasunsul dumnealui. Trecusera 12 zile pretioase. Incercam totusi...
Internare de urgenta la spital. Tratament cu 10 sedinte de perfuzii cu vitamina C, antiinflamatoare, vasodilatatoare...Prognosticul la internare rezervat, ba chiar sceptic. Era o hipoacuzie de perceptie (nervii auditivi fusesera afectati). Totusi, dupa a treia zi, am inceput sa aud pentru 2 ore. Dupa 10 zile de tratament perfuzabil, audiograma a iesit rezonabil. Am avut noroc, dupa cum spunea si dl profesor. Dupa externare, 3 luni de tratament cu BETASERC 24 mg. Si acum totul e ok. Cred ca e nevoie de sansa in astfel de situatii, pentru ca acelasi tratament da rezultate diferite. Dumnezeu a fost ingaduitor cu mine. Cei care trec prin astfel de incercari sa fie increzatori in puterea divina si sa spere pentru ca speranta moare ultima. Multa sanatate si noroc.
1
22-10-2007, ora 00:00
brad2000
Nu este medic/terapeut
brad2000
eu sunt f fericita de cand am gasit CLEAR TINNITUS, orice altceva am incercat nu m-a ajutat; mint, ginco biloba la fiole mi-a mai imbunatatit conditia...culmea culmilor este ca astea sunt medicamente sau cvasi medicamente - homeopatice, din plante, iar eu in principiu nu cred in chestiuni din acestea nestiintifice; am luat luni de zile betaserc fara nici cel mai mic de semn de ameliorare si tot felul de alte medicamente prescrise de medici.
0
14-11-2007, ora 00:00
alina_C
Nu este medic/terapeut
alina_C
de acum aprox un an mi s a intamplat sa aud un zgomot in cap(ca o biluta ce se loveste de niste pereti) numai atunci cand mergeam sau eram la ora de sport, c am observat eu a fost ca in perioada rece apar zgomotele, iar vara mai putin.am fost la doctor, am facut electroencefalograma unde arata ca am vasele sangvine foarte sensibile, dar doctora nu a stiut sa mi zica exact ce am, trimitandu ma mai departe sa fac niste teste, insa nu m am dus pt ca mi a zis ca o sa se remedieze in timp.c mai mi a spus a fost ca nu a mai intalnit pacienti cu asemenea problema.sunt curioasa daca mai exista persoane ca si mine si parerea unui alt medic decat la cel la care am fost.multumesc anticipat!
0
27-11-2007, ora 00:00
danp
Nu este medic/terapeut
danp
Cauze de gen ORL sau al proastei circulatii cerebrale pt Tinnitus sunt evidente. Pt circulatia cerebrala nu luati porcaria de Ginko Biloba care poate produce sangerari pe creier mai ales cand se asociaza cu aspirina. In plus faptul ca imbunatateste circulatia cerebrala e de fapt o prostie, in realitate e doar un vasodilatator care in plus coboara asa numitul prag de convulsii in creier(seizure treshold) asa ca va veti trezi cu un soi de tremor.Pt tinnitus de origine circulatorie bagati undura de peste bogata in Omega3 care dizolva colesterolul de pe vasele capului. Cel mai frecvent tinnitus apare dupa traume psihice sau evenimente stresante si sunt o consecinta a lipsei de serotonina din creier. Deci depresie+anxietate. Tratamentul este psihiatric si cel mai rapid se scapa cu Xanax in doza foarte mica 0.25mg si cu medicamende SSRI gen Prozac(fluoxetine)Cipralex etc.
Sanatate.
0
27-11-2007, ora 00:00
danp
Nu este medic/terapeut
danp
Pt "yardley": in cazul unor intamplari tragice: moartea sau imbolnavirea grava a cuiva drag; amenitarea propriei vieti etc. se consuma excesiv uleiul de motor al creierului si anume un neurotransmitator numit serotonina. Acesta imreuna cu GABA inhiba impulsurile nervoase sa ajunga necontrolat in parti ale creierului in care nu au ce cauta. Tu esti un exemplu tipic de lipsa de GABA + Serotonina. Iti trebuie benzodiazepine nicidecum antiinflamatoare care de fapt nu iti dau rezultate de 7 ani.
Fuga la psihiatrie. Fara nici o jena nu esti nici nebun nici alceva e doar o dereglare chimica a creierului datorata unui stres major. Convulsiile, amorteala in membre, tremor, tinnitus etc sunt toate simtome ale tulburarii de anxietate + depresie.
PT alina_C vezi ca exista o asa numita depresie de anotimp rece. Bea ceai de sunatoare(Hypericum perforatum) si ia spirulina pt amino acizii care sunt precursori ai serotoninei pe perioada iernii. In rest stai la soare cat poti caci soarele alunga depresia. Zgomotele pe care le auzi pot fi de la prelingerea mineralelor din creier(asa numitul nisip din creier) fapt comun in aceasta tulburare. De fapt la anxiosi urina e plina de Calciu. Baga si vitamine si minerale si nu te mai sresa fa plimbari lungi etc.
0
05-01-2008, ora 00:00
andras
Nu este medic/terapeut
andras
Am 52 ani si sufar de tinitus am fost diagnosticat de peste 15 ani cu otoscreloza pe partea dreapta am facut nenumarate tratamente si am reusit sa ma acomodez cu acest tiuit de inalta frecventa dar acum ulterior intr-o dimineata imi bazaia ceafa toata si capul crezand ca am facut preinfart apoi s-a intampla ca mi s-a declansat tiuitul stereo si este groaznic si insuportabil si nu mai pot sa dorm folosesc momentan betaserc de 24mg si thiogamma de 600 este groaznica acest sindrom doresc sa aflu daca e posibil remidul sam macar diminoarea acestui sindrom si unde si cui sa ma adresez.Multumesc si astept recomandari -*


(*modificat de administrator)
0
09-01-2008, ora 00:00
andras
Nu este medic/terapeut
andras
De unde pot face rost de CLEAR TINNITUS contra cost????????????? -*






(*modificat de administrator)
0
11-01-2008, ora 00:00
irinavisani
Nu este medic/terapeut
irinavisani
Va rog, de unde fac rost de clear tinnitus ?
Am 35 de ani si am zogomot in urechea stanga de 2 ani, dupa a doua nastere si cand ma aplec aud pocnituri si vajaituri si in dreapta si in cap, am cateodata un spasm la cap de f scurta durata cand ma concentrez sa spun ceva La inceput a fost groaznic, dar acuma m-am obisnuit cu zgomotul.Pacat ca incepe si in cealalta ureche.Am incercat Ginko Biloba, vitamine b6 si milgamma N, Nimic, nici o ameliorare.Daca stie cineva de clear tinnitus unde il gasesc
-*





(*modificat de administrator)
0
20-01-2008, ora 00:00
andreionut78
Nu este medic/terapeut
andreionut78
Acum vreo doua saptamini a inceput sa-mi tiuie urechea stinga.De atunci acest zgomot nu a mai incetat nici o secunda.In aceiasi perioada am avut un abcces(nu stiu daca am scris corect, daca nu i-mi cer scuze).Tot ce vreau sa stiu daca intre aceste doua simptome poate fi o legatura.Mentionez ca abia astazi am sa ma prezint la un doctor orl-ist.
0
21-02-2008, ora 00:00
alin86
Nu este medic/terapeut
alin86
De 4 ani ma lupt si eu cu aceleasi zgomote in ureche. Este foarte greu mai ales ca sunt student si trebuie sa ma concentrez. Boala s-a declansat acum 4 ani. Am fost la foarte multi medici, chiar si la dn prof Sarafoleanu. Am o hipoacuzie medie la urechea dreapta si toti medicii la care am fost mi-au spus sa ma obisnuiesc cu zgomotele pt ca nu vor disparea niciodata. Am fost socat prima oara cand am auzit dar asta este. Daca aflati careva ceva din suflet va rog postati pt a ne mai consulta. SANATATE TUTUROR! DOAMNE AJUTA!
0
03-11-2008, ora 22:28
semaka_boy
Nu este medic/terapeut
semaka_boy
Pai am incercat si eu sa comand online si am aflat ca imi trebuie autorizatie de import pentru medicamente de va vames, apoi mi-a spus ca trebuie sa platesc vama pentru orice produs importat din afara UE si pe deasupra mai aveam de platit si TVA.i-am spus sa se spele cu ele pe cap.cine imi da mie autorizatie de import.plus taxele care sunt de platit.vama, TVA...pe langa toate astea era sa ma si ia la daclaratii ca produsele pot contine substante halucinogene...auzi ma.traim intr-o tara de tot rahatul.
0
04-11-2008, ora 10:24
yardley
Nu este medic/terapeut
yardley
Iata ca la mine s-au facut 10 ani de tinnitus (in care n-am stat cu mainile in san) si sunt in aceeasi situatie.
-*
Multa sanatate






(*modificat de administrator)
0
15-05-2009, ora 00:05
jenu72
Nu este medic/terapeut
jenu72
Salut ! Am 5 luni de... tinitus. La mine s-a declansat dupa o serie-ntreaga de probleme... care m-au, , pus la zid " in luna Decembrie cand am venit cu sotia si fiul meu din Italia. Fiul meu s-a nascut cu o malformatie congenitala pe cord, suferind prima interventie la 6 luni in Italia. Ani de zile am asteptat ziua cand va fi operat a doua oara si poate ultima. Acest stres continuu la care am fost supusi atat eu, dar mai ales sotia s-a, , materializat " la mine in aceasta boala, care am impresia ca ma macina incet, incet. Am inercat si eu la randul meu tot felul de medicamente prescrise de medicul de familie.As incerca cu Clear Tinitus poate e ultima sansa...sa se mai rezolve ceva. SANATATE si FARA TIUITURI !
0
22-05-2009, ora 03:08
Dr. Bogdan Cristian Ion
Medicina de urgenta, Constanta
Dr. Bogdan Cristian Ion
Conform protocoalelor de tratament ale Asociatiei Medicilor ORL din Germania tratamentul hipoacuziei sau surditatii brusc instalata, dar si al acufenelor in constituie:

- vasodilatatoare (perfuzii)
- Stenart-Schema (cortizon in cantitati mari)
- oxigenoterapie hiperbara

In cazul hipoacuziei sau al surditatii aceste tratamente au un caracter imperativ, orice intirziere in aplicarea tratamentului putind duce la cronicizarea afectiunilor!
Concret, in prima saptamina se aplica tratamentul medicamentos, urmat de oxigenarea hiperbara, daca acesta ramine fara raspuns. La ora actuala se considera ca dupa o perioade de 8 saptamini de la aparitia simptomelor nici unul din tratamentele de mai sus nu mai au relevanta statistica.

In cazul acufenelor tratamentul este acelasi, accentuindu-se aplicarea in stadiile acute, (daca nu e prezenta hipoacuzia se renunta la cortizon). Oxigenarea hiperbara poate fi aplicata cu succes in stadiile acute, cele subacute sau cronice necesitind un tratament complex cauzal combinat cu cel de conditionare psihosomatica, de regula in clinici specializate. O data obtinuta conditionarea pacientului poate fi aplicata oxigenoterapia hiperbara cu rezultate bune, dar cu costuri imense!

Centrul de Medicima Hiperbara Constanta
www.medicinahiperbara.ro
0
13-08-2009, ora 19:50
nutu1
Nu este medic/terapeut
nutu1
Buna.
Unul din membrii familiei are o astfel de problema.
Scormonind si eu pe internet am gasit un site al unei companii din Romania care aduce aparate pentru mascarea acufenelor.

Multa sanatate
0
31-08-2009, ora 22:18
godac
Nu este medic/terapeut
godac
pt sudoru.buna seara si eu aceeasi problema de 5 saptamani, va rog a-si vrea sa iau legatura cu domnul din cluj in vederea achizitionarii medicamentuluiCLEAR TINNITUS.-*va multumesc !sanatate multa !




(*modificat de administrator)
0
07-09-2009, ora 15:37
daniel_mh
Nu este medic/terapeut
daniel_mh
am suferit de aceasta boala de aproape 3 ani, am incercat tot ce este mai bun dar nimic, luna asta am fost in statiune la olanesti si am urmat9 zile ocura cu ape sulfuroase ptr stomac si fiere si am facut 10 sedinte cu bioptron la urechea stinga unde aveam acel tiuit, acum ma simt foarte bine aproape a disparut in totalitate acel tiuit, daca aveti posibilitatea sa mergeti acolo va rog sa incercati asta

multa sanatate
0
01-04-2010, ora 21:32
dfghd111
Nu este medic/terapeut
dfghd111
vreau sa adaug un comentariu de luat in seama:
am postat un anunt de vinzare 3 cutii de CLEAR TINNITUS si a fost sters de 2 ori pina acum.iata povestea:
prima oara am postat 3 cutii de vinzare..s-a sters mesajul...si am avut 10 apeluri pe telefon.seara am postat din nou fara numar de telefon doar mail aceleasi 3 cuitii de vinzare...bineinteles dimineata am avut apel de pe numar privat.de la politia veterinara,...povesti..cu politia de la mediamenta si importuri de droguri.un "politist" boem..i-am explicat ca nu fac comert ca am 3 cutii ramase...le luasem pt. un unchi care si le-a procurat din alta parte si am ramas cu ele...si am zis sa le vind..va dati seama cu ce se ocupa politia, , , ca fac importuri ca nu platesc tva si accize...dar cretinii de ameriacani le pot cumapara fara resterictii ..la noi nu ca fac importuri de droguri si trebuie sa ma taxeze...cu toate taxele...etc.dragi forumisti pentru ce platim politia???????????imi pare rau ca nu am inregistrat convorbirea s-o pot posta pe internet..ca sa vedeti pe ce dam iompozite.sa-i ia dra..u de politicieni si executanti dobitci
0
24-05-2013, ora 23:34
booobiii
Nu este medic/terapeut
booobiii
Buna ziua.
Ma numesc Bogdan sunt din Satu Mare.Am si eu un tiuit in urechea dreapta.Totul a inceput sapt trecuta dimineata inainte de a merge la servici, mi-am facut toaleta zilnica, spalat curatat si cu betisorul m-am sters in ureche si cred ca am impins ceara mai tare si din acel moment auzeam un tiuit.am fost la orl si m-i sa spus ca am un dop de ceara pe sau aproape de timpan.Doctorul nu la putut extrage si mi-a zis sa pun ulei caldut pentru inmuiere, iar dupa 2 zile am revenit la el.Areusit sa-l extraga, insa tiuitul inca persista.Doctorul mi-a spus ca auzul nu este afectat deoarece aud bine. Mi-e tare frica sa nu fie tinitus.Sapt viitoare ma duc pentru o analiza la coloana cervicala.
Va rog imi puteti da niste sfaturi in aceasta privinta, caci tare frustrat sunt.Multumesc
Stima
0
01-03-2015, ora 15:02
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
buna ziua,
am auzit ca Clear Tinnitus-ul facut pt. americani este diferit de cel vandut aici in Romania ! un vecin de-al meu a avut ocazia sa-si cumpere direct de acolo 6 flacoane,..s-a desfasurat foarte bine tratamentul adica din continuu a devenit la cateva zile ! a incercat si cu de asta de la noi si..NIMIC !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: