Tinitus urechea stanga

14-11-2012
emil db
Nu este medic/terapeut
emil db
Va rog cine poate sa-mi explice ce se intampla cu urechea mea care de circa 2 ani imi tiuie aproape continuu, la inceput mai moderat dar de ce trece timpul parca din ce in ce mai tare.La aparitia primelor simptome m-am prezentat la un cabinet ORL unde mi s-a prescris Betaserc, milgamma si un antiinflamator destul de puternic a carui denumire am uitato. De asemenea mi s-a prescris o audiograma care a iesit buna.Acest tratament nu a avut niciun efect.Acum cateva zile am fost la o clinica particulara al carui nume nu ildau pt. ca am fost f. dezamagit unde
consultatia nu a durat mai mult de 5 min., nu mi-a dat ocazia sa -i prezint simptomele si explicatia a fost :ureche curata iar tinitusul odata aparut nu mai dispare.Asa da consultatie contra a 130 ron-se mai dau a fi nr.1 in Romania.
Vreau sa va prezint si alte simptome cu care ma confrunt in asocire cu cea prezentata mai sus:
ameteli, pirderea echilibrului in anumite momente, din cand in cand amorteli pe mana si piciorul stang, tiuitul in ureche se accentueaza cand rotesc capul stanga- dreapta sau cand misc maxilarul.
Am uitat sa va spun ca am 46 de ani nu consum deloc bauturi alcolice si nici cele care contin cofeina insa sunt fumator.Multumesc mult!!!
3 comentarii
0
15-11-2012, ora 07:52
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
buna dimineata,
1. chiar ROG sa scrieti numele clinicii, DACA-I ADEVARAT CE ziceti;
2.scrieti SI valoarea tensiunii (posibil ca e SUB limita);
si valoarea glicemiei:
3. control la DR. ENDOCRINOLOG ati facut?
mai "vb".apoi
cele bune,
p.s.
toate: glicemia mica,
tensiunea mica
si
nefunctionarea corespunzatoare a glandei tiroide
va pot da ACESTE simptome.
cele bune,
0
15-11-2012, ora 13:21
emil db
Nu este medic/terapeut
emil db
Buna ziua, revin cu cateva lamuriri la subiectul care l-am prezentat mai sus:
1. este vorba de MedLive-bucuresti(clinica nu o mai spun)-nu vroiam sa le mai fac si eu, , publicitate"
2.nu am consultat un endocrinolog desi am auzit despre astfel de manifestari la boli ale tiroidei insa simptomele sunt mai apropiate de spondiloza cervicala pe care sigur o am.Sunt programat peste doua saptamani la un reumatolog.
3.am facut mai multe analize dar le scriu pe cele care nu au iesit bune:
-glucoza serica 106mg/dl
-hemoglobina glicolizata 6, 2
-colesterolul total 216mg/dl
-HDL-colesterol 32mg/dl
-LDL- colesterol 161mg/dl
-restul analizelor adica Hemoleucograma completa, VSH, sumarul de urina si celelalte de la Biochimie sunt incadrate in limite normale
4-Tensiunea arteriala mi-o iau zilnic si este sa zic normala(maxima 12, 13, 14, insa minima nu scade aproape niciodata sub 8-valori masurate-8, 9, 10).EKG-normala.
5.Ecografie abdominala-totul normal
Te rog spune-mi la ce boala a tiroidei te referi pt.a citi mai mult despre ea si apoi iti pot spune daca simptomele sunt asemanatoare cu ale mele si sa stiu la ce ma astept.
Spondiloza poate da asa ceva?
MULTUMESC mult pt raspuns!!
0
15-11-2012, ora 15:58
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
NU sunt medic si-ti scriam din propria experienta.
DA..si spondiloza POATE fi o cauza.
DOAR medicul endocrinolog- poate stii...NU amana.
iti va fi bine, crede-ma.
O zi buna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: